За інформацією російського агентства Інтерфакс, діаметр тонкоплівкового безкаркасного рефлектора (космічного дзеркала), який мали розгорнути на відстикованому від станції «Мир» вантажному кораблі «Прогресс», становив би 25 м, очікуваний діаметр світлової плями на Землі — 6-8 км, яскравість космічного освітлення щонайбільше становила б приблизно 2-5 повних місяців. Передбачається, що зайчика побачили б жителі дванадцяти міст із різних частин світу, в тому числі й України — Ковеля, Києва, Полтави.
Але... Перешкодила випадковість, а може, безглузда закономірність. За словами В. Сиром’ятникова, «була автоматична програма, але в ній не вистачало однієї команди». Так чи інакше, але на борту транспортного корабля «Прогресс М40» під дією відцентрових сил відображаюче дзеркало не розкрилося. Ні до чого не привели й численні спроби двох російських космонавтів Геннадія Падалка і Сергія Авдєєва розкрити складене вітрило дзеркального полотна. Його пелюстки спочатку переплуталися з антеною автоматичної системи стикування «Курс». А ще пізніше пелюстки перехлеснулися між собою і механізм розкручування повністю зупинився. Стало ясно — експеримент не вдався.
Сергій Кравчук, заступник директора з наукової роботи Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України в розмові з кореспондентом «Дня» уточнив, що при вдало проведеному експерименті українські вчені побоювалися, що в разі попадання сонячного зайчика на оптичні системи телескопів, ті внаслідок їх надвисокої чутливості до світла вийдуть із ладу. «Дорогі елементи нині встановлено не лише на телескопах у Києві, але і в Кримській обсерваторії астрофізики, а також на українській базі на Кавказі», — сказав він. Крім цього, побоювання у вчених викликала й можлива іонізація локальних частин атмосфери. Додаткова сонячна енергія могла викликати зростання в біосфері всіляких організмів, у тому числі й небезпечних.
За повідомленням російських ЗМІ, майже шість років росіяни працювали над програмою «Знамя». Щодо наступного експерименту, то, можливо, його буде здійснено за три роки. Правда, тоді вже навряд чи буде на орбіті «Мир». А без цієї станції космічну парасольку розкрити неможливо.
Хоча технологічний експеримент не вдався, в разі успіху навряд чи б російські вчені поділилися результатами з українськими. Таку думку в інтерв’ю «Дню» висловив Василь Івченко, завідуючий кафедрою астрономії Національного університету ім.Т.Г. Шевченка. За його словами, на станції «Мир» стоять українські магнітометри, зроблені львівською філією Київського інституту космічних досліджень, але сьогодні ніхто з українських вчених із російськими тісно не співпрацює. «Контакти втрачено, а політична обстановка неблагополучна», — підкреслив В. Івченко.
P.S. Коли матеріал було підготовлено до друку, один із читачів «Дня» по телефону повідомив свою «оригінальну» версію того, що відбулося: «Нинішнім експериментом люди зазіхнули на Божу справу — створення зірок, Місяця і Сонця, тому й зазнали невдачі...»