Більше половини кавунів і динь, що реалізовуються на ринках Донецької області, не відповідають необхідним санітарним вимогам, а документи, які підтверджують їхню якість і безпеку, в продавців частіше за все відсутні. Такі невтішні дані повідомили фахівці санепідемстанції Донецької області, які на початку серпня провели більше 250 перевірок об’єктів торгівлі регіону, що займаються реалізацією баштанних культур.
У ході перевірок з’ясувалося, що найбільші проблеми з продажем цього товару зафіксовано в таких містах, як Донецьк, Красноармейськ, Артемівськ, Маріуполь, а також в Амвросиєвському, Володарському, Марьїнському й інших районах області. При цьому, за даними санстанції, тільки в 35% випадків у реалізаторів був протокол, виданий ветеринарною службою ринку, що дозволяє торгівлю, й лише в 15% — документ, отриманий від служб захисту рослин, які проводять дослідження на наявність у баштанних нітратів.
Однак, за словами фахівців, навіть ці дозволи зовсім не гарантують якості кавунів і динь, так само й не є фактом, що продукція дійсно була досліджена й документи справжні. Так, наприклад, незважаючи на висновки про те, що в кавунах нітрати відсутні, майже в 10% випадків виявлялося, що в них міститься підвищена кількість цих речовин. У результаті в 35% випадків зареєстроване перевищення допустимих концентрацій шкідливих речовин всередині кавунів і динь. При цьому більше всього порушень зафіксовано в містах Слов’янському, Дружківці, Старобешеві (25% випадків перевищення допустимих концентрацій), а також у містах Маріуполі, Сніжному, Макеєвці (15%). Найбільша кількість порушень виявлена у Володарськом районі області — 50% випадків. Більше того, особливу тривогу на сьогодні викликають результати лабораторних досліджень, проведених Маріупольською міськсанепідстанцією, яка в 7% перевірених кавунів виявила збудників дизентерії. Вірогідно, віруси могли потрапити в баштанні під час поливу їх... стічними каналізаційними водами, або ж зараженими виявилися кавуни, розрізані безпосередньо на торгівельних точках.
Враховуючи всі ці факти, фахівці обласної санстанції вже винесли 33 постанови про заборону реалізації продукції, а крім того, оштрафували більше 40 недбалих торгівців і відправили понад 60 розпоряджень директорам ринків області. Більше того, у найближчому майбутньому Донецька санстанція збирається впритул попрацювати з іншими областями, адже, як з’ясувалося в ході перевірки, в основному заражені кавуни й дині завозяться в шахтарський регіон з Херсонської й Запорізької областей.