Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Батарея розкаже все!

Унікальні винаходи житомирських науковців покращать якість комунальних послуг
18 серпня, 2006 - 00:00

Майже щомісяця українці змушені звикати до чергового подорожчання комунальних послуг — газу, світла, тепла... Попри те, що ці послуги дорогі, вони, втім, не завжди якісні. Однак житомирські студенти та аспіранти придумали, як змусити комунальників продавати якісні «товари» — теплоенергію та електричний струм. Винайдені житомирянами унікальні прилади дозолять нам платити «за те, що отримали».

«Воду та газ удома можна обрахувати лічильником, а ось тепло в батареях — ні, — говорить проректор Житомирського державного технологічного університету професор Іван Грабар. — Тому ми взимку й «маємо те, що маємо» — ледь теплі батареї в квартирах. А платимо за це «по повній програмі». Хіба це справедливо? Тож наші аспіранти й студенти поміркували — та й винайшли прилад, котрий розкаже всю «правду-матку» про наші батареї та їхній вміст».

Тримаю в руці невеликий металевий циліндр. Зовні — наче деталь якогось механізму. Але ця «деталь» має всередині справжній комп’ютер! Ідею «локального реєстратора теплової енергії» (саме таку офіційну назву має унікальний диво-прилад) розробив учорашній студент, а нині — аспірант Руслан Петросян. «Прилад кріпиться до батареї замість крайньої пробки, — пояснює він. — А далі — справа техніки, й звісно, — наше ноу-хау. Реєстратор може стояти на батареї місяць, півроку, рік — скільки потрібно. Спеціальний мікрочіп усередині записує в пам’ять параметри води — її температуру та тиск. А для того, щоб дізнатися дані, до приладу приєднують ноутбук. І вся інформація про тепло — на екрані».

Професор Грабар каже, що диво-реєстратор допоможе людям сплачувати за реально отримане тепло в квартирах. Адже нині ми платимо фіксовані суми за великими тарифами й багато переплачуємо за реально не надане тепло. «А тепер можна легко довести тепловикам, які послуги вони надали, — пояснює вчений. — Узяв роздруківку показників батареї — й маєш вагомий доказ! Наш «детектор брехні» розповість усе про батарею та її вміст».

Житомиряни розробили також інший унікальний винахід — прилад, що оцінює «якість» струму. «У квартирних розетках майже завжди напруга не має точної величини — 220 вольт, — пояснює Іван Грабар. — Вона завжди «скаче» — від 180 до 280 вольт. Якщо напруга меншає, то це ще півбіди. Але коли вона «шарахне» — то в людей перегорають усі прилади — від холодильника до телевізора». Цей винахід житомирських науковців так само, як й інший, «писатиме» всі дані про струм. Достатньо лише встромити його вдома в розетку — й будь-які коливання в електричній мережі навіки зафіксуються в пам’яті маленького «розумника».

На цьогорічному інвестиційному форумі в Житомирі автори розробок презентували свої винаходи. Однак поки що інвесторів вони не знайшли. Комунальні підприємства не бажають «наступати на горло власній пісні» та закуповувати «детектори брехні». А приватні фірми в гонитві за швидкими прибутками не готові чекати рік-два, поки прилади окупляться.

Проте професор Грабар переконаний, що винаходи його учнів урешті-решт будуть запроваджені в життя. «Можливо, тоді електроенергетики краще ставитимуться до якості своїх послуг, — міркує він. — Адже довести їхню провину в наданні неякісних послуг стане досить легко. Тож, якщо вже комунальні послуги дорожчають, нехай вони будуть якісними. Хоча б на це ми, споживачі, маємо право».

Сергій БОВКУН, Житомир
Газета: 
Рубрика: