Тільки за останній рік в Україні на пожежах загинуло 4153 людини, що на 9% більше, ніж минулого року, а матеріальні збитки від пожеж за рік лише в Києві становлять понад мільйон гривень. Тепер найбільш вражаюча цифра — 90%, тобто, кожен дев’ятий із цих чотирьох «із гаком» тисяч померли через необережне поводження з вогнем при курінні в нетверезому стані. Простіше кажучи, заснули з сигаретою в зубах. Пожежі та покійники, як це не жахливо звучить, тема певною мірою передноворічна. По-перше, значно збільшується кількість нетверезих громадян, по-друге, небезпечні традиційні ялинки — не самі по собі, звичайно, а в поєднанні з електричними гірляндами та свічками. «Переважній більшості пожеж можна реально запобігти шляхом впливу на індивідуальну та суспільну свідомість із метою придбання населення елементарних знань і навичок, — розказує заступник начальника Оболонського районного управління Головного управління МНС України в м. Києві підполковник внутрішньої служби Олег Лемешко. — Для досягнення ефекту пропаганда повинна бути цілеспрямованою, гнучкою та систематизованою, оскільки її кінцева мета — правильне, пожежобезпечна, поведінка кожної окремо людини». Одна з головних новорічних небезпек — піротехніка. МНС нагадує керівникам і продавцям ринків, що продаж побутових піротехнічних приладів на ринках категорично заборонено, згідно з пунктом 7.9. Наказу МВС України від 23.12.2003 року №1649 «Про затвердження тимчасових правил обігу в Україні побутових піротехнічних виробів» і пункту 7.6.13 «Правил пожежної безпеки України». Тих, хто порушив заборону чекає припинення торгівлі та притягнення до відповідальності. Крім того, О. Лемешко дав кілька порад українським громадянам щодо новорічної експлуатації вогню.
Отже, що стосується свічок, то вони повинні бути встановлені в надійних, стійких до перекидання підсвічниках із вогнетривких матеріалів і знаходитися у вертикальному положенні. Свічки мають бути на надійній відстані від фіранок, тканин, меблів. Не можна тримати свічки на протягах, під полицями, в нішах меблевих стінок. Справа в тому, що температура над полум’ям свічки досить висока, і тому відстань між ним і дерев’яними меблями повинна бути не меншою за один метр. Відстань між двома свічками, що горять, повинна бути не меншою за 10 см. Не рекомендується переставляти свічки, що горять, гасити їх краще металевим гасителем чи ложкою, оскільки від неправильного гасіння можуть розлетітися іскри і гарячий віск. Головне — не залишати свічки горіти на ніч, у жодному разі не ставити їх на ялинку й обов’язково пересвідчитися після гасіння, що свічка погасла повністю.
Ялинку треба встановлювати на стійкій основі, не встановлювати її в проході чи біля виходу з приміщення. Додаткові електроприлади вмикати в мережу лише з урахуванням допустимого навантаження електромережі й лише за наявності справного штепселя. Особливу небезпеку становлять телевізори, які новорічної ночі зазвичай працюють до ранку. Особливо ті телевізори, що експлуатуються понад 10 років. Якщо ваш «ящик» усе ж таки зайнявся, насамперед — вимкніть його з розетки, а лише потім накрийте його щільною тканиною і, якщо не допоможе, полийте водою. І, звичайно ж, не забувайте дзвонити 01.