Ширші права, свобода вибору, позбавлення контролю від держави та наближення до міжнародних стандартів у сфері прав людини — це основні зміни, закладені у законопроекті № 2166 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Сьогодні, 3 листопада, його мають розглядати у сесійній залі парламенту. На це голосування переселенці чекають майже так само, як і на перший закон про свої права, який було прийнято рік тому. «Законопроект не вводить суперкосмічні правила і не дає переселенцям мільйони, а гармонізується з існуючим законодавством та виправляє допущені помилки», — прокоментувала суть законопроекту координатор БФ «Восток-СОС» Олександра Дворецька.
Основні помилки попередніх законів — суцільний контроль та відсутність довгострокових програм підтримки переселенців. Тому над новим законопроектом громадські об’єднання працювали ще з лютого минулого року як над удосконаленою версією. Юрист БФ «Право на захист» Олена Виноградова пояснює: у ньому враховані вимоги міжнародних організацій, зокрема положення, що статус ВПО може отримати іноземець або особа без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах. Також закон гарантує право на єдність родини і право на інформацію про зниклих безвісти родичів. Крім того, закон допомагає державі визначитись, яку ж політику щодо переселенців вона обирає: інтеграцію чи повернення додому, на що раніше нарікали громадські організації. У законопроекті прописані обидва сценарії й відповідні обов’язки держави. Якщо це інтеграція, то мають бути урядові державні програми. Якщо повернення додому — то тільки добровільне, людина має право вирішувати, чи лишатись їй на новому місці, чи повертатись у звільнене місто.
«Другий блок новацій — це спрощення процедури обліку ВПО. Особи зможуть підтвердити факти свого проживання на території, з якої було здійснено переміщення, не тільки за штампом у паспорті, а й за іншими документами. Процедура буде тривалішою, проте дозволить людині зареєструватись як ВПО, навіть не маючи прописки. Також пропонують зробити довідку про взяття на облік безстроковою, а зараз потрібна перереєстрація раз на півроку, — коментує Олена Виноградова. — Бо внутрішньо переміщена особа — це не статус, саме внутрішнє переміщення — це факт, який засвідчує довідка, тому немає сенсу робити її шестимісячною. До того ж політика уряду така, що всі соціальні виплати прикріплені до терміну дії довідки, якщо її термін закінчується, і особа не встигає її переоформити, то, за законодавством, усі соціальні виплати можуть бути припиненні. А для певних соціальних груп це може бути катастрофою».
Якщо закон підтримають, переселенцям не доведеться ходити по кабінетах міграційної служби, щоб поставити штамп на зворотному боці довідки. Наразі без нього довідка є недійсною. Не доведеться повідомляти державі про зміну місця фактичного проживання, раніше на це відводилося десять днів. Чи готові депутати спростити життя півтора мільйона людей, адже перший закон про переселенців приймали досить довго? Щоб не повторити ту саму історію, юристи просять депутатів голосувати, а громадськість — підтримати інформаційним розголосом.
ОФІЦІЙНО
1 563 530 переселенців, або 1 222 516 сімей із Донбасу і Криму взято на облік станом на 2 листопада
Майже 570 тисяч сімей звернулося за призначенням грошової допомоги, понад 537 тисячі з них таку допомогу призначено
2,79 мільярда гривень всього перераховано отримувачам
Понад 974 тисячі осіб переселено із зони АТО й окупованих територій до інших регіонів. Зокрема з Донецької і Луганської областей — майже 953 тисячі осіб, з АР Крим і Севастополя — понад 21 тисячу
За даними Міністерства соціальної політики, Державної служби з надзвичайних ситуацій