Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Боремось не з бетономішалками, а з чиновниками»

У столиці зростає кількість незаконних висоток, а з ними — скандалів та сутичок. Міська влада вкотре обіцяє розібратись — коли?
26 березня, 2015 - 10:23
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

У ніч на 20 березня на вулиці Волгоградській, 25 між мешканцями району, які протестують проти будівництва на Батиєвій горі, та представниками забудовника відбулися сутички. «Бійки, два вогнестріли, шість швидких», — так описує підсумок неспокійної ночі експерт із містобудівних питань Віктор Глеба. Мешканці пішли відстоювати зелену зону, маючи на руках рішення суду, що Київрада має скасувати дозвіл на будівництво. Певна річ, досі нічого не скасовано. А  у відповідь отримали ще й потерпілих.

Неспокійно і на вулиці Микільська Слобода, 1. Конфлікт загострився минулої весни, коли на території берегової смуги почалося будівництво житлового комплексу «Сонячна рів’єра». За законом не можна будувати у зоні 100 метрів берегової смуги, але у дозвільних документах на забудову йдеться про 50 метрів. «Порушено генплан Києва, немає правових підстав для цього будівництва, але воно йде повним ходом. Від Броварського проспекту до Русанівських садів мають вирости вісім хмарочосів понад 30 поверхів, але ж тут підземні та грунтові води», — розповідає Анатолій Шаповал, голова ініціативної групи Микільської Слобідки.

І це далеко не всі будівельні конфлікти. На проспекті Науки, 42/1 понад один гектар землі, що прилягає до Голосіївського лісу, передано під забудову: разом із багатоквартирним будинком, що стоїть на цій же ділянці, разом із двома спортмайданчиками, частиною липової алеї, висадженої ще 1944 року, та гаражами місцевих мешканців. Найстрашніше, що будувати збираються у місці, де на глибині дев’яти метрів проходять лінії водозабезпечення ядерного реактору, що в Інституті ядерних досліджень. Його співробітник Олександр Кучмагра зауважує, що у випадку будівництва ці лінії буде порушено. Про небезпеку та наслідки — здогадуються всі, крім забудовника.

Були акції протесту і на проспекті Перемоги, 71а. Поява зеленого паркану навколо колишнього будинку культури імені М. Горького обурила місцевих мешканців, вони  вважають майбутнє будівництво від «Київміськбуду» незаконним. Але комунальна компанія свою законність доводить документами, а на протестувальників обіцяє подати до суду.

На вихідних спалахнув новий будівельний скандал: на ділянці з недобудованою школою на вул. Драйзера, 40 забудовники зводять житловий комплекс. Місцеві жителі подають скарги до Департаменту містобудування та архітектури, вважаючи це незаконним.

Виринали ці факти один за одним, як гриби після дощу, упродовж минулого тижня. Майже щодня від громади було невдоволення містобудівною політикою, і майже щодня від київської влади лунали обіцянки з усім розібратися.

ЗІ СТА — ЛИШЕ ВІСІМ

Віталій Кличко обіцяв киянам, що після Нового року всі незаконні забудови будуть зносити. Так, частково слова дотримано. Зупинено роботи на восьми об’єктах. Але за словами заступника мера Павла Рябікіна, таких об’єктів налічується від 120 до 140. Повний перелік обіцяють оприлюднити на спеціальному веб-ресурсі.  А зараз на сайті містобудівного кадастру з’явився новий розділ, у якому можна ознайомитися з інформацією про всі ділянки, на які видавалися містобудівні умови та обмеження. Перевіряти, на яку ділянку є дозвіл, на яку немає, просять самих же киян. І повідомляти про це компетентні органи. Та чи буде толк?

Згадана нами ситуація на Волгоградській, 25 мала свою передісторію: кілька місяців тому на об’єкт приїздив Віталій Кличко та обіцяв, що все буде вирішено у позитивному руслі. А тепер маємо фізичний тиск на активістів.

— Мені пообіцяли, що я виступлю у Київраді, розкажу про ситуацію із цими скандальними будівництвами, але забули дати слово. Виштовхали з Київради. Зараз активістам погрожують фізично, ми ж боремося не з бетономішалками, а з чиновниками. Київрада знову продає зелені зони під нібито благими намірами, але в нас немає юридичного та фізичного механізму впливу на забудовника, бо їх «кришують» депутати більшості. Вісім депутатів від більшості Київради входять до робочої групи по Микільській Слобідці,  але ще не було жодного засідання. Мер виявився беззубим та беззахисним перед будівельною мафією. Щодо ситуації на проспекті Науки, 42/1, то мажоритарний депутат від цього округу є співзабудовником, — каже Віктор Глеба.

«ЗМУШЕНІ БУЛИ ПЕРЕКРИТИ ПРОСПЕКТ ТА ЗАПАЛИТИ ШИНИ»

Є у Київраді і тимчасова комісія, яка перевіряє всі земельні рішення Київради, які видано від 2006 року. Голова комісії Тетяна Меліхова час від часу звітує, які рішення вдалося скасувати. Але і цій комісії не все вдається. Приміром, є документ про скасування рішення про передачу в оренду земельної ділянки на вулиці Генерала Жмаченка, 28. Це зелена зона. Поки Київрада це рішення не скасувала, забудовник намагається продати орендовану ділянку разом із деревами. За словами Меліхової, такого права у забудовника немає, тому звернулася до прокуратури Києва із проханням перевірити законність виставлення на продаж земельної ділянки. Реакції від прокуратури теж немає.

Таких звернень від активістів до органів влади різного рівня є сотні. Та часто не отримують взагалі ніякої відповіді, навіть сухих відписок. Анатолій Шаповал пригадує свою зустріч із представниками забудовника: «Голова «Укрбуду», що будує «Сонячну рів’єру», каже, що відраховують 4% у бюджет... А на закони їм плювати, вони будували, будують і будуватимуть. Але є приписи судів, що будівництво треба зупинити, міліція та прокуратора не звертає на це уваги. Створили такий пінг-понг для людей. Цинізм ситуації у тому, що  2008 року під стінами КМДА фракція Кличка проводила мітинг проти дерибану землі та забудови Микільської Слободи. А тепер нас довели до того, що змушені були перекрити Броварський проспект та запалити шини. Так нам вдалося зупинити будівництва, але лише на три тижні».

Іван Сікора, експерт фонду «Відкрите суспільство», який аналізує тему незаконних будівництв у столиці, каже, що ситуація з Микільською Слобідкою є свідченням того, яка коротка історична пам’ять у теперішніх політиків: «Тема незаконних забудов — одна з найбільш корупційних, коли немає детальних планів територій, зонування, є можливості для ручного керування ситуацією. Ряд забудов уже зупинено, але є вибірковість у цьому, і тут теж має місце корупція. Має бути відкрито правила гри, які зупинять цю вакханалію».

Після загострення ситуації на Волгоградській, 25, мер Кличко вкотре пообіцяв вирішити проблему у правовому полі. На наступне засідання Київради він запросив прокурора Києва та представників міліції, щоб ті доповіли про ситуацію навколо цього будівництва. Мер навіть зустрівся з активістами Микільської Слободи, нагадав, що створена робоча група у Київраді невдовзі збереться на засідання, а поки з’ясуються всі обставини, накладає вето на рішення про передачу земельної ділянки для благоустрою зони відпочинку.

Натомість тему київських будівельних афер минулої п’ятниці порушували на засіданні парламенту. Тривожних дзвіночків зроблено надто багато. А лише слів для вирішення проблем — уже замало.

«Найгарячіші» незаконні будівництва

•  Сосюри, 2 — самовільне будівництво, нині демонтують

•  Перемоги, 71 А — житлові будинки на місці колишнього будинку культури

•  Генерала Жмаченка, 28 — новобуди замість зеленої зони

•  Волгоградська, 25 — висотка на Батиєвій горі

•  Шулявська, 32 — 25-поверхівка без дозвільних документів

•  Микільська Слобода, 1 — хмарочоси на береговій смузі

•  проспект Науки 42 А — новобудови біля ядерного реактора

•  Драйзера, 40 — замість школи будують висотки

•  Глибочицька, 79-97 — п’ятиповерхівки на пагорбі Щекавиця

•  Олевська, 7 — з’явився котлован без дозволів

•  Гоголівська, 32 — на території пам’ятки «Обсерваторна гірка» будують 8-поверхівку

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: