У селі Колінківці, що на Хотинщині Чернівецької області, діє грязьовий вулкан. Він утворився на тектонічному розломі й, як стверджують місцеві жителі, є передвісником землетрусів. Його глибина майже 12 кілометрів. «Хотинський вулкан ніколи не припиняє діяти, постійно вивергає грязюку. Коли він активний, то грязьові маси розтікаються на 20 метрів. У цей час вулкан відкриває два-три додаткові кратери», — розповідає вчитель географії колінківської школи Олександр Бойко.
За поведінкою грязьового вулкана з 2005 року ведуть спостереження науковці кафедри фізичної географії Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, які провели аналізи глини й рідини. Згідно з ними, вміст катіонів і аніонів у одному літрі вулканічної рідини становить 1382,01 мг, в той час як у звичайній воді цей показник дорівнює 917,06 мг. За словами доцента кафедри фізичної географії та раціонального природокористування Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Петра Чернеги, таке явище на території Чернівецької області непоодиноке. «Ми продовжуємо спостерігати за грязьовим вулканом, визначаємо період його дії та записуємо у щоденники. Разом із колегами з Івано-Франківська час від часу проводимо аналізи глини», — говорить Петро Іванович. Під час вимивання шліху з вулкана науковцями знайдено велику кількість кварців, гірський кришталь, рубін та навіть піщинки золота.
Вулкан може передбачати стихії. Коли на Буковині має трапитися землетрус, він активно вивергає грязюку. Тамтешні мешканці кажуть, що суміш, котра витікає з кратера, здатна заживляти рани та омолоджувати шкіру. Тож щойно він активізується, буковинці вже тачками везуть до себе додому грязюку, де приймають так звані грязьові ванни. Глина, яку викидає вулкан на поверхню землі, має синій колір і через деякий час застигає й цементується. Колінківчани використовують її як антисептик. «Нещодавно мій син пошкодив руку, я приклала на рану трохи цієї суміші й через кілька днів на руці дитини вона загоїлася», — розповідає хотинчанка Марія Дяків. Також люди цією глиною змащують підлогу у своїх будинках, щоб комахи не лізли у хату. А ті люди, в яких є живність, використовують грязюку для лікування своїх тварин.
«Грязьовий вулкан — це пагорб із кратером, тобто дірка на поверхні землі. З нього вивергаються також і гази, інколи вода та нафта. Найбільші вулкани досягають діаметра 10 кілометрів і висоти 700 метрів. Грязьові вважають псевдовулканами, оскільки малі за розмірами й не вивергають розпеченої лави», — говорить Олександр Бойко. Скільки років вулкану, точно назвати не може ніхто, та селяни пам’ятають, що багато років тому його діаметр був не більше метра, але згодом він розрісся й навколо нього утворилося болото. Досліджували природне явище й науковці з західних регіонів. Вони припускають, що неподалік є тектонічний розлом, що й є причинною частої активізації грязьового вулкана.