Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

20 квітня, 2005 - 00:00

Католицизм і жінки

Аналітики та критики, які сьогодні оцінюють діяльність Папи Івана Павла II й складають списки його досягнень і прорахунків, часто говорять про проблему жіночого священства в Католицькій церкві. Як відомо, Католицька церква (як і Православ’я) у своїй більшості категорично відмовляється — всупереч духу часу — висвячувати жінок у чини церковної ієрархії. Непохитним у цьому питанні залишався до кінця своїх днів і Іван Павло II. Тим часом, у церкві є течії, що виступають проти целібату ієрархії, з одного боку, і за жіноче священство — з другого. Це, наприклад, група «We Are Church» (Ми — церква), яка вважає, що Євангеліє дає достатньо підстав для жіночого кліру. Наприклад, той факт, що біля підніжжя хреста на Голгофі перебували всі близькі до Ісуса послідовниці, чого не можна сказати про апостолів. Якщо повернутися до сучасності, то статистика свідчить, що сьогодні жінки обіймають чимало світських церковних посад і високі ранги у світських християнських рухах, у добродійності, місіонерстві; жінки стають богословами, знавцями церковного канонічного права, викладають у католицьких університетах. Декілька вчених жінок працюють навіть у конгрегаціях Ватикану (до речі, це нововведення мало місце при Папі Івані Павлі II). Але жінки претендують на духовні чини й сани й навіть вважають, що це станеться в найближчому майбутньому (як це вже сталося в багатьох протестантських і в Англіканській церквах). Зокрема, з тієї причини, що церква відчуває дедалі більший дефіцит священиків. Якщо це дійсно станеться, то спочатку тільки в Північній Америці й у Європі: католицький світ Азії, Африки та Південної Америки поки вельми далекий від цих ідей. Але католицький феміністський рух поступово наростає й працює в різних напрямках. І його представниці вельми невдоволені тим, що «сьогодні чоловіки (кардинали), середній вік яких перевищив 68 років, склали конклав і обирають майбутнього Папу, приймають доленосне рішення для майбутнього всієї церкви. Без будь-яких консультацій!». (Reuters Roma)

На згадку про Папу — храм

Мер Казані Каміль Ісхаков вважає своїм обов’язком перед померлим 2 квітня Римським Папою Іваном Павлом II сприяти будівництву католицького храму в Казані. Про це він заявив у четвер на прес-конференції в Казані. Мер підкреслив, що вважає великим кроком понтифіка рішення повернути до Росії Казанську ікону Божої Матері. «Мене не полишає думка, що з позбавленням святині (Казанської Божої Матері), перед якою він, за його словами, молився тричі на день, здоров’я понтифіка погіршилося», — зазначив К. Ісхаков. Проте, вважає він, прийнявши рішення повернути ікону до Росії, Іван Павло II показав усю свою святість. Мер повідомив, що в республіці, й зокрема в Казані, вже дуже багато храмів повернули віруючим — і православним, і мусульманам, і іудеям, і старообрядцям. «Тим самим ми зберігаємо толерантність і добрі стосунки між віруючими різних конфесій», — заявив він. (Інтерфакс Релігія)

Францію звинувачують у подвійних стандартах

З причини смерті Папи Івана Павла II уряд Франції зіткнувся з обвинуваченнями в подвійних стандартах, що виявилося, зокрема, в тому, що в день похорону країні були приспущені прапори. Критики кажуть, що це рішення порушує принцип відділення держави від церкви й звинувачують уряд у лицемірстві: він тужить через смерть релігійного діяча після того, як зовсім нещодавно заборонив носити мусульманські хустки в школах. Рішення приспустити прапори у зв’язку зі смертю глави Католицької церкви розходиться також з категоричною відмовою Франції включити до Конституції Євросоюзу згадку про особливу роль християнства в європейській історії. Позиція, зайнята урядом Франції, тим більше дивує оглядачів, що французи досить критично ставилися до понтифікату Івана Павла II, і його останній візит до Франції пройшов не дуже успішно. І хоча католики становлять 60% населення Франції, країну важко сьогодні назвати надто клерикальною. (ENI)

Апокрифічне Євангеліє від Іуди

Як відомо, до Нового Заповіту входять чотири Євангелія, авторство яких приписується святим Матвею, Марку, Луці та Івану. Нещодавно знайдено стародавній список невідомого досі Євангелія — «Євангеліє від Іуди». Це наукова сенсація. Але тут варто зробити два зауваження. Перше полягає в тому, що в перші 3—4 століття християнської віри християнські общини, розкидані по всій римській Ойкумені, використовували декілька різних Євангелій, що істотно різнилися між собою; кожна община вважала саме свій список істинним і непогрішимим. Лише поступово із загальної «бібліотеки» богослови виділили ті Євангелія, які сьогодні вважаються канонічними. Інші склали бібліотеку так званих апокрифічних (неправдивих, «таємних») Євангелій. Саме до таких, вочевидь, належить і знайдене «Євангеліє від Іуди». Друге зауваження стосується імені автора цього Євангелія — «від Іуди». Не треба думати, що йдеться про учня Ісуса, який зрадив свого Вчителя і отримав за це 30 срібників. Річ у тім, що серед перших 12 учнів Ісуса було дві людини на ім’я Іуда. Це Іуда Іскаріот — зрадник, і Фаддей, син Іакова, друге ім’ям якого було Іуда. Напевно, виявлений список Євангелія приписується саме йому. Знайдений старовинний папірус складається з 62 дуже ветхих листків. Тексти написані коптською мовою (писалися, напевно, в Північній Африці, де християнські общини існують з 1-го століття). Папірусний текст пройшов — зусиллями реставраторів зі світовими іменами — технічну обробку, його очистили, укріпили й сфотографували. Сьогодні над ним працюють коптологи, папірусологи й перекладачі декількох країн, які впевнені, що зможуть прочитати більш як 70% тексту. Це буде великим внеском в історію християнства. (ENI)

Герой нового фільму Мела Гібсона — Кароль Войтила

Голлівудський актор и режисер Мел Гібсон, творець фільму «Пристрасті Христові», що наробив багато галасу й був прийнятий неоднозначно», збирається робити стрічку про життя Римського Папи Івана Павла II. За повідомленнями «New York Post», Гібсон почав з того, що відправив знімальну групу до Рима — на похорони Папи: всесвітня жалоба за померлим понтифіком стане змістом фінальних кадрів фільму. Буде використана також частина відзнятого нового фільму про з’явлення Богородиці трьом селянським дівчинкам з португальського міста Фатіми — Люсії, Джасінті та Франчесці, який зараз знімає Гібсон. Католики вірять, що свідки «Фатімського дива», яке сталося 1917 року, передбачили Другу світову війну, революцію в Росії й замах на Папу Івана Павла II. Добре відомо також, що покійний понтифік дуже серйозно ставився до цих пророцтв. («Ananova»)

В Елладі — релігійний скандал

Афінська прокуратура порушила кримінальну справу проти митрополита Пантелеймона Елладської (Грецької) православної церкви: його звинувачують у відмиванні грошей, отриманих злочинним шляхом (зокрема торгівлею наркотиками). Проти нього висунуто також звинувачення в привласненні коштів одного з монастирів його митрополії. Митрополит Пантелеймон потрапив під слідство внаслідок безпрецедентного в історії Православ’я церковного скандалу, під час якого деяких єпископів звинуватили в аморальному житті та економічних злочинах (зокрема перерахуванні великих сум на швейцарські рахунки). Під час слідства з’ясувалося, що на банківському рахунку митрополита Пантелеймона лежить близько мільярда драхм (майже три мільйони євро). Церква терміново вживає деяких заходів для очищення своїх лав (під підозрою опинилася навіть репутація глави церкви архієпископа Христодулоса). Ухвалено рішення усунути на шість місяців митрополита Пантелеймона від виконання своїх обов’язків. Єпископська кафедра, яку він займав, поки залишається вакантною. Під час розслідування виявлені також зв’язки незаконно діючих князів церкви з Єрусалимським патріархом Іринеєм, якого обвинувачують у незаконному продажу ділянок святої (в прямому значенні) землі — землі, де відбувалися євангельські події. У цьому гучному скандалі церковники звинувачують грецьких журналістів, які «розкопали» залаштунковий бік діяльності ієрархів. (Portal Credo.ru)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: