Ікона Казанської Божої матері повернеться до Росії
Папа Римський Іван Павло II має намір передати РПЦ чудотворну Казанську ікону Божої матері, яка вже багато років знаходиться в його особистих апартаментах. «Кілька тижнів назад Святий Отець повідомив Московському патріархату про своє бажання подарувати Російській православній церкві Казанську ікону Божої матері», — сказано в розповсюдженому напередодні заяві керівника прес-служби Ватикану Хоакіна Наварро Вальса. Церемонія передачі святині представникам Московського патріархату відбудеться 28 серпня. Наварро Вальс відзначив також, що бажання подарувати цю реліквію виникло в римського папи вже давно, як тільки він багато років назад отримав цю ікону. «Святий Отець сподівається, що римське паломництво Казанської Божої матері зможе сприяти бажаній єдності між католицькою і православною церквами», — підкреслюється в заяві. Офіційний представник Святого Престолу повідомив також, що найближчим часом стануть відомі подробиці, позв’язані з передачею ікони РПЦ, і склад делегації, що відправиться для цієї мети в Росію. Як стало відомо, чудотворна ікона буде передана в Казань, місто, де вона і була знайдена — «явлена». Складні переговори про повернення Казанської ікони Божої матері в Росію тривали багато років. У них брали участь не тільки церковні діячі, але й відомі політики, представники державних органів. Спочатку повернення ікони пов’язувалося Ватиканом з наданням можливості римському папі зробити пастирську поїздку в Росію. Здається, що було б справедливо, якби після повернення ікони Московська патріархія запросила, зрештою, Івана Павла II відвідати Москву. (РИА Новости)
Новий закон проти розпалювання релігійної ненависті
Заради контролю над діями релігійних фундаменталістів міністр внутрішніх справ Великої Британії Девід Бланкетт запропонував новий закон, згідно з яким розпалювання релігійної ненависті має вважатися кримінальним злочином. Йдеться про релігійний та політичний екстремізм, за крайні прояви якого буде можливе — у випадку підтримки парламентарями запропонованого закону — винесення вироку позбавлення волі (тюремне ув’язнення) строком до семи років. Закон повинен — за задумом його авторів — підтримувати також права релігійних меншин. Ісламська комісія з прав людини, однак, вже висловила своє занепокоєння — на думку членів цієї комісії саме релігійні меншини стануть першими жертвами закону замість того, щоб бути підтриманими. Так само, як це трапилося з іншими подібними законодавчими актами. («The Daily Mail»)
Католики та юдеї виступають за справедливість та милосердя
У Буенос-Айресі відбулася міжнародна зустріч католицького та юдейського духовенства, присвячена пошуку найбільш ефективних шляхів підтримки бідних та скривджених. Серед доповідачів був кардинал Вальтер Каспер — голова Комісії Ватикану з питань діалогу з юдеями, який нагадав про декларацію II Ватиканського собору стосовно встановлення нормальних стосунків з юдеями. Кардинал закликав до спільних акцій заради підтримки тих моральних цінностей, які поділяють обидві релігійні спільноти: «Ми об’єдналися не як політики, військові чи бізнесмени, але зустрілися тут, як релігійні люди — заради підтримки добра, миру та гуманності. Юдаїзм був представлений 30-ма особами на чолі з головою Міжнародної католицько-юдейської комісії Ізраїлем Зінгером. У своєму виступі він підкреслив, що треба сприяти спільній праці євреїв і католиків заради справедливості і милосердя. (ZENIT News Services)
Інваліди не мають можливості відвідати католицьку крипту
Одна із найбільш популярних католицьких крипт Великої Британії знаходиться під загрозою закриття і саме у сезон паломництва. Річ у тому, що католикам бракує 735 тисяч доларів для обладнання ліфтів та пандусів, необхідних для прочан-інвалідів. Мова йде про Бенедиктинський жіночий монастир Тайберн у центрі Лондона, який — згідно з новим законом стосовно інвалідів — має бути обладнаний до 1 жовтня всім необхідним. У крипті зберігаються останки 105 католицьких святих мучеників, страчених на полі Тайберна згідно з реформатським законом в період з 1535 до 1681 року. Сьогодні крипта щоденно відкрита для відвідувачів, але недоступна для візитерів-інвалідів. («Тhe Telegraph»)
Тільки мусульмани здатні поліпшити демографічну ситуацію в Росії
Демографічна криза в Росії в найближчі роки може створити серйозні проблеми для розвитку країни. За словами керівника Федеральної служби держстатистики Володимира Соколіна, внутрішніх ресурсів для відтворення населення фактично не існує, при цьому в середньому жителі Росії неухильно старішають. Володимир Соколін відзначив, що демографічну ситуацію могли б виправити мігранти з інших країн, однак цей ресурс у даний час складно реалізовувати через політику обмеження припливу переселенців до Росії. А на приплив російських мігрантів із країн колишнього СРСР не варто розраховувати — етнічні росіяни СНД також є середньостатистичними старими людьми, і до того не мають бажання переїжджати в Росію. Серйозним несприятливим фактором є зневажливе відношення чоловічого населення до власного життя і здоров’я: щороку в Росії близько 200 тисяч осіб чоловічої статі гине від неприродних причин, таких як самогубства, алкогольні отруєння та ДТП. За словами Соколіна, частково ситуацію можуть поліпшити економічний підйом, створення нових робочих місць (у тому числі за рахунок іноземних інвестицій) і «поліпшення якості життя» — завдяки цим факторам населення зможе мати можливість і бажання заводити дітей. Важливу роль у справі відтворення можуть відіграти мігранти-мусульмани, традиційно не схильні до алкоголізму і здатні забезпечувати підвищену народжуваність. Неабиякою перепоною, однак, є тут релігійний фактор, існуюча в суспільстві ворожість до ісламу. («Світ релігій»)
Сусіди готуються до зустрічі далай-лами
У даний момент розробляється координація зусиль усіх зацікавлених осіб, включаючи представників інших духовних конфесій і засобів масової інформації, для успішного здійснення візиту. Про актуальність візиту говорить, зокрема, той факт, що 29 буддійських храмів, побудованих у Росії за останні кілька років, дотепер не освячені. (Востаннє далай-лама відвідував Росію в 1992 році.) Нещодавно стало відомо, що президент Калмикії Кирсан Ілюмжинов, президент Бурятії Леонід Потапов і глава уряду республіки Тува Шериг-оол Ооржак звернулися з листом до глави МЗС РФ Сергія Лаврова з проханням видати в’їздну візу духовному лідеру буддистів: «Релігійна та миротворча діяльність Його Святості по достоїнству відзначена Нобелівською премією світу. Далай-лама XIV уже сім разів відвідував Росію і був нагороджений орденом «Дружби народів», який йому вручили в Бурятії», — відзначають автори звернення.
У квітні цього року в МЗС РФ, коментуючи аналогічне звернення Союзу буддистів Калмикії, заявили агентству Інтерфакс: «При вирішенні питання про можливість поїздки далай- лами в нашу країну повинні враховуватися не тільки законні побажання громадян Росії, які сповідують буддизм, але і необхідність дотримання міжнародних зобов’язань Російської Федерації. Йдеться про такий важливий фактор, як стратегічне партнерство Росії з Китаєм, для якого проблема Тибету — це проблема територіальної цілісності країни. Принципова позиція Росії залишається незмінною: Тибет є невід’ємною частиною Китаю. Офіційних же контактів з далай-ламою Москва не підтримує», повідомляє Портал-Кредо.ру.