Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

Вселенський патріарх Варфоломій планує відвідати Рим
18 лютого, 2004 - 00:00

Вселенський патріарх Варфоломій планує відвідати Рим

Це відбудеться в середині лютого. Мета візиту — освячення нового православного парафіяльного храму в столиці Італії. Це церква святого Феодора на Палатинському пагорбі Вічного міста, передана в користування православній грецькій общині рішенням Папи Івана Павла II. Можливо також, що візит Вселенського патріарха до Риму відбудеться не раніше квітня, оскільки саме до цього часу будуть цілком завершені ремонтні роботи у храмі. («Giorno»)

23 лютого до Москви прибуває кардинал Вальтер Каспер

Він є президентом Папської Ради Католицької церкви зі сприяння християнській єдності. Його приїзд є черговою спробою поліпшити відносини між Московською патріархією та Ватиканом, які останнім часом ще загострилися, зокрема у зв’язку з проблемою можливого заснування Українського греко-католицького патріархату в Україні. Цей патріархат — не нова ідея, бо питання про його проголошення було порушено ще на Другому Ватиканському соборі (1963) главою греко-католиків кардиналом Йосифом Сліпим. А в 1975 році Йосиф Сліпий прийняв — без згоди Ватикану — титул патріарха.

Сьогодні Московська патріархія особливо стурбована тим, що у Києві повним ходом триває будівництво великого кафедрального греко-католицького собору і патріаршої резиденції, що красномовно свідчить про наміри греко-католиків. Москва ж хоче бачити Греко-католицьку церкву, якщо вже вона таки існує, тільки регіональною, обмеженої рамками Західної України. (Питання про втручання Московської патріархії у внутрішні релігійні справи України тут торкатися не будемо.) Не поспішає надати Українській греко-католицькій церкві статус патріархату також Ватикан, першою причиною чого є саме послідовний і категоричний опір Москви.

Чому Римська кафедра така уважна до реакцій Московської патріархії навіть за рахунок активного невдоволення українських греко-католиків? Річ у тому, що подальше охолодження або навіть розрив відносин з Російською православною церквою суперечать проголошеній і послідовно провадженій Ватиканом політиці — встановленню та підтримці дружніх відносин з усіма християнськими (і навіть нехристиянськими) церквами. Православ’я тут знаходиться на особливому положенні, оскільки за всіма релігійними «параметрами» католицизм і православ’я дуже близькі між собою; так наприклад, істотних догматичних і обрядових відмінностей між католицизмом (або православ’ям) і протестантизмом значно більше.

Московська патріархія займає до Ватикану помітно жорсткішу позицію, рідше згадує «сестринську спорідненість» і постійно поповнює «чорний список» католицьких гріхів перед православ’ям. Куди занесено, зокрема, всі візити Папи Івана Павла II до православних країн. Але головним каменем спотикання залишається, звісно, греко-католицизм в Україні. Цікаво відзначити, що сьогодні в цю «гру» втягнутий і Вселенський патріарх Варфоломій I, який також висловив свій протест — абсолютно очевидно, що під серйозним тиском Москви — проти створення Греко-католицького патріархату в Україні. Варфоломій I навіть погрожує Папі Івану Павлу II «припиненням богословського діалогу між Католицькою і Православними церквами… Необхідно запевнити народ України та всіх православних у тому, що Ви не плануєте засновувати патріархат в Україні». (Це просто дивно, як багато бажаючих вирішувати українські церковні проблеми!) У зв’язку з ситуацією, що склалася, цікаво нагадати про співвідношення «сил»: сьогодні у світі православних нараховується (за максимальними оцінками) 250 мільйонів, католиків — понад 1 мільярд 70 мільйонів.

Повертаючись до приїзду до Москви кардинала Вальтера Каспера, нескладно припустити, що саме українські справи стануть одним із головних предметів обговорення представниками «церков-сестер». («Zenit»)

«Релігійна СНД»

Як стало відомо, на II Форумі лідерів найбільших традиційних релігій, який відбудеться в Москві в березні, буде засновано міжрелігійну раду Співдружності Незалежних Держав. Ініціатором створення ще однієї — релігійної — структури на теренах колишнього СРСР виступив голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московської патріархії митрополит Кирило (Гундяєв). До міжрелігійної ради мають увійти 22 духовних лідери країн СНД. Митрополит Кирило заявив, що мета ради — консолідація зусиль духовних лідерів щодо зміцнення миру. Немає жодних сумнівів, що важливим завданням Ради, якщо її буде створено, стане не тільки мир, а й боротьба з «нетрадиційними» релігіями. («Портал Credo/Ru»)

Церковна проблема Абхазії

Як відомо, останніми роками з Абхазії витіснили грузинських православних священиків. З цього приводу патріарх-католикос усієї Грузії Ілія II нещодавно — після виборів нового президента Грузії — сказав: «Абхазія — це дійсно болюче питання і для держави, і для Церкви, і особисто для мене, бо 11 років я був абхазьким митрополитом і дуже добре знаю відносини між грузинами і абхазами. Я вважаю, що абхазька проблема була якось штучно створена за участю Росії. Це потрібно обов’язково виправити. Вважаю також, що абхазька трагедія підштовхнула, спричинила чеченську трагедію. Якщо можна допустити сепаратизм в Абхазії, як вважав дехто, то чому не можна допустити сепаратизму в Чечні? Цю проблему обов’язково слід врегулювати за участю Росії, щоб мати платформу майбутніх наших міждержавних відносин... Тож я думаю, що при поверненні біженців (до Абхазії) в першу чергу туди повинні повернутися священнослужителі для того, щоб проповідувати взаємну довіру та дружбу між народами». («Портал Credo/Ru»)

«Усіх мусульман — навернути у християнство!»

Ультраправий ізраїльський міністр Елон заявив, що всім спробам навернути у християнство іудеїв покладуть край, а християнським місіонерам потрібно звернути свої погляди на прихильників ісламу: «Ходіть від мечеті до мечеті і ведіть мусульман до світла». Іудейські релігійні лідери засудили цю «директиву». Так, відомий рабин, член парламенту Міхаель Мельхіор назвав слова Елона «божевільними»: «Це оголошення війни ісламу, яке створить нових ворогів іудаїзму, — заявив парламентарій. — Не можна було вигадати гіршої образи для мусульман. Люди, які займають такі посади, як Елон, повинні добре думати, перш ніж робити провокаційні заяви, що роздмухують вогонь ненависті». Рабин Мельхіор — один із найактивніших прихильників розвитку діалогу релігій з метою врегулювання арабо-ізраїльського конфлікту. Він брав участь у роботі над відомою «Олександрійською декларацією», підписаною в Єгипті лідерами різних релігійних громад Близького Сходу.

Інший член кнесету Ізраїлю, мусульманин доктор Ахмед Тібі назвав слова міністра Елона «антиісламськими та расистськими»: «Сьогодні у світі, крім антисемітизму, що піднімає голову, існує ще одне явище — ісламофобія». Як такі, що «суперечать духу сучасності», розцінив висловлювання ізраїльського міністра й англіканський єпископ Єрусалима: «Християни намагалися навернути іудеїв протягом 2000 років, і нам це не вдалося, — заявив він. — У ці важкі часи ми не нав’язуємо нікому нашу віру і волю». Висловлювання Бенні Елона засудили й інші релігійні лідери Святої Землі. («Keston institute»)

Грабіжники та Біблія

В одному з монастирів Бразилії стався випадок, який показав, що Біблія є могутніша, ніж навіть погрози зброєю. Принаймні, так вважають бразильські грабіжники. А трапилося ось що. До католицького Віфлеємського монастиря штату Сан-Паулу проникли 15 грабіжників у масках. Почали вони з того, що перерізали телефонну лінію, смиренно пояснили свій гріх нагальною необхідністю, а потім ввічливо вимагали у ченців усі гроші в монастирі. Однак сума, виявлена в сейфі ($6200), розчарувала бандитів і навела їх на думку про тайник. Не покладаючись на залякування зброєю або тортури, вони вдалися до іншого засобу — примусили священика поклястися на Біблії в тому, що грошей у монастирі більше немає. («Reuters»)

Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: