Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

13 вересня, 2006 - 00:00

Міністр висловлюється за толерантність

Міністр освіти та науки РФ Андрій Фурсенко не схвалює введення в 14 регіонах Росії викладання основ православ’я. Про це він повідомив на міжрегіональній нараді з підсумків підготовки до нового навчального року. Він, зокрема, сказав: «Ми повинні навчати дітей історії всіх релігій... Наша країна — надто велика і нараховує багато конфесій, тому ми повинні бути дуже толерантними». Міністр також повідомив, що збирається звернутися в громадську палату для розв’язання цього питання. Міністерство освіти та науки Російської Федерації до певного часу зберігало мовчання, посилаючись на те, що згідно із законом шкільні програми знаходяться у веденні регіональної влади. І тільки тепер Андрій Фурсенко дав зрозуміти, що він проти обов’язкових релігійних дисциплін. На його думку, для шкіл необхідний один загальний підручник історії релігій, вирішувати це питання повинні представники громадських структур, що буде «більш правильно». ( ІТАР-ТАРС)

Ісламізація Заходу?

У телезверненні, поширеному через один iз радикальних ісламістських сайтів, «Аль-Каида» закликала жителів західних країн в масовому порядку прийняти іслам. Зачитати телезвернення було доручено не Айману аз-Завихирі, «людині номер два» в «Аль-Каїді», а Адаму Гадану — американському громадянинові, який прийняв іслам і примкнув до терористів. Оглядачі зазначають, що, всупереч всяким очікуванням, іслам стає все більш популярним в західних країнах і є найбільш швидко зростаючою релігією в світі. За різними оцінками, ця релігія нараховує сьогодні від 1,2 від 1,5 мільярдів послідовників. Швидкими темпами зростає мусульманське населення традиційно християнських регіонів — Західної Європи і Північної Америки. З 1950 по 2000 роки частка мусульман в населенні Західної Європи потроїлася, а в американському — виросла в 14 разiв. Зараз в Західній Європі мусульман, за різними даними, нараховується від 14 до 20 мільйонів чоловік — 4-6% населення. У США, за даними американського бюро перепису, проживає близько 6-7 мільйонів мусульман — близько 2,5% населення країни (на багато менше, ніж у Франції або Нідерландах). Збільшення чисельності мусульман в Західній Європі відбувається в основному за рахунок іміграції і природного приросту мусульманського населення. Оцінити ж, наскільки часто звертаються в іслам представники традиційно немусульманських этносів, вельми складно. Французькі статистичні органи схильні вважати, що в Європі кожний рік навертається в іслам не менше 50 тис. чоловік. (MSN)

Неугодний Шостакович

За наполяганням місцевої єпархії РПЦ керівництво Державного театру опери і балету Комі відмінило майже готову постановку спектаклю «Балда» на музику Дмитра Шостаковича, створену за відомим твором Пушкіна «Сказка о попе и работнике его Балде». Спектакль «Балда» планували зробити до сторіччя композитора — прем’єра була запланована на 25 вересня, до ювілею Шостаковича. Але під натиском церковників, у ювілейні дні замість згаданого балету в театрі відбудеться святковий концерт, в якому покажуть окремі уривки з спектаклю. Уривки, де не буде головного героя — попа. Скандал навколо балету почав розгоратися з того моменту, коли художня рада театру приймала концепцію нової постановки. На художню раду запросили секретаря Сиктивкарської і Воркутинської єпархій РПЦ отця Пилипа, якому ідея поставити спектакль, де людина в рясі виглядає неналежним чином, не сподобалася. «Шостакович написав музику до цієї казки не по своїй волі — в тридцяті роки минулого столiття в країні йшло гоніння на церкву, постраждали тисячі ні в чому не повинних священнослужителів. Так і Пушкін розкаювався, що написав цю сатиру», — заявив на художній раді отець Пилип, що і призвело до зняття спектаклю — незважаючи на таких учасникiв, як Пушкін та Шостакович. («Інтерфакс-релігія»)

Загинути, але не допустити Мадонну

У Москві продовжуються протести і мітинги (не дуже численні) православно-патріотичних організацій проти майбутнього концерту Мадонни в російській столиці. Учасники акції розмахують монархічними знаменами, православними корогвами, а також — іконою з Розп’яттям. Вся ця акція називається «Новою священною інквізицією» (!), яка буде боротися проти наруги над хрестами, іконами, російською православною символікою, а також — проти концертiв співачки-каббалістки Мадонни». Як вважає лідер хоругвоносців, попередні акції його організації, такі як спалення книжок письменника Едварда Радзинського, протести проти балетів «Діти Розенталя» і «Распутін» «мали великий духовний успіх». І тепер православна громадськість збирається «зробити все, щоб концерт Мадонни в Москві не відбувся». Тим часом в Москві йдуть широкомасштабні приготування до концерту Мадонни. Очікувана загальна кількість глядачів, за оцінкою організаторів, становить 53—54 тис. чоловік. (Портал Credo.ru)

Релігійність і гумор

Французький письменник Бернард Вербер, автор романів «Імперія ангелів» і «Танатонавти», вважає за необхідне «розбавити» духовно-релігійну сферу життя людини простим гумором. «Проблема релігії в тому, що в її діяльності часто відсутня гумористична сторона. Для мене Бог (якщо він існує) — це хтось, хто володіє почуттям гумору». В уявленні письменника, навколишня дійсність — це світ гумору, а все життя людини — фарс. «Тим часом, ми сприймаємо себе надто серйозно, а до того ж релігія накладає серйозне на серйозне», — говорить він. На його думку, гумор повинен бути інтегрований «у тканину духовності, церковності», оскільки в іншому випадку всяка релігія «функціонує як абсолютна військова влада, що безнадійно відділяє нас від істинної духовності». (ЕNI)

Люди більш схильні до віри, ніж до науки

Брюс Худ, професор-психолог Брістольського університету, вважає, що боротьба із марновірністю, а також з релігійними забобонами не може закінчитися успішно. Що б не говорили вчені, які б точні, доведені і очевидні доводи не наводили, люди ніколи не відмовляться від віри. Навіть люди дуже освічені, в тому числі й вчені. Причина цього феномену вельми проста — справа в тому, що віра у потойбічний світ, віра в Бога (або богів) закладена в розум людині на фізіологічному рівні — також, як в комп’ютер вмонтовані певні функції. Тому захист, наприклад, теорії Дарвіна ніколи не буде остаточно успішним — для людини (тому що вона так «влаштована») набагато більш прийнятна так званий креоціонізм — ідея божественного втручання в облаштування землі. Те ж стосується віри в магію, в надприродне, у воскресіння мертвих, перевтілення і т. д. На відміну від науки, яку треба вивчати і розуміти, релігія завжди знаходить в людині, в її думці й свідомості внутрішнього психологічного союзника — «внутрішню систему віри». Фундаментальну систему, яка не сприймає і не хоче сприймати будь-які раціональні докази. Професор Худ не згодний з тими вченими, які ділять всіх людей на два типи — на тих, хто вірить у надприродне, і на тих, хто не вірить. Тим часом, дослідження показують, що майже кожна людина має в собі деякі форми ірраціональних вірувань — навіть ті, хто не вірить у Бога. («The Guardian»)

Повага до законів держави, в якій живеш

Глава Євангелічної лютеранської церкви Німеччині єпископ Хубер недавно заявив, що, проживаючі в Німеччині, мусульмани повинні повністю і беззастережно визнавати чинні в країні цивільні закони. Передусім, німецькі мусульмани повинні визнати, що «всі люди наділені однаковим достоїнством, рівними правами, жінки так само, як і чоловіки. Норми шаріату не можуть бути застосовані до німецького суспільства». Світський характер держави і верховенство закону стали для християн «частиною їхньої віри, тому що ми вважаємо, що ліберальна держава — це будинок для всіх громадян, в тому числі для тих, чиї релігійні переконання відрізняються від наших». Лютеранський лідер також закликав німецьке суспільство до більш активного діалогу з ісламом. Цей діалог повинен зачіпати богословські й етичні питання, в тому числі феномен терористів-самовбивць. Зі слів Хубера, незабаром його деномінація планує випустити спеціальну інструкцію для лютеранських пасторів про те, як їм будувати відносини з мусульманами. (RNI)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: