Відновлення діалогу
Як повідомляють православні та католицькі агентства, очікується відновлення роботи змішаної православно-католицької Богословської комісії. Змішану комісію було створено в 1980-ті роки, і займалася вона вирішенням богословських питань, які по-різному трактуються двома церквами. Роботу комісії було перервано у 2000 році після зустрічі в Балтиморі (США) — фактично, головним каменем спотикання стала Українська Греко-католицька церква. А кілька років тому Римський папа та Вселенський патріарх підписали спільну декларацію, в якій було зафіксовано намір відновити перерваний діалог. Римський папа Бенедикт ХVI назвав майбутню зустріч, у якій візьмуть участь близько 60 чоловік, «новою фазою діалогу». Основною темою обговорення стануть питання про примат Папи і про греко-католиків. Фахівці вважають, що «діалог не буде легким, і в короткий термін не вирішить суперечності з цих двох питань, рівно як і інші проблеми».
Очікується, що з боку Московського патріархату в її роботі візьмуть участь представник Російської православної церкви при європейських організаціях єпископ Віденський та Австрійський Іларіон та секретар з питань міжхристиянських зв’язків священик Ігор Вижанов. Ватикан у Белграді представлятиме голова Папської ради зі сприяння християнській єдності кардинал Вальтер Каспер, Константинопольську православну церкву — митрополит Пергамонський Іоанніс.
Фахівці вважають, що понтифікат Бенедикта ХVI виявився «інтенсивно екуменічним» — на різних рівнях Католицької церкви виникають екуменічні рухи, послідовно пропагується християнська єдність, постійно робиться акцент на тому, що розподіл християн повністю суперечить волі Христа і завдає великої шкоди проповідуванню християнства.
Мова, якою говорив Христос
Сьогодні в Сирії, селі Маалюля, можна вивчити мову, якою говорив Христос. Це, за переказами, арамейська мова. Справа в тому, що район Каламун, де розташована Маалюля — єдине місце на землі, де близько шести тисяч жителів ще пам’ятають ту стародавню мову, якою Христос спілкувався зі своїми учнями. Колись, починаючи з VIII століття до н.е., цією мовою говорила й писала вся величезна Ассирійська імперія. Навіть після падіння Ассирії арамейська мова ще довго залишалася міжнаціональною мовою спілкування в державі персидських царів Ахеменідів, яка простягалася від Єгипту до Афганістану.
Нещодавно в селі Маалюля відкрився центр з вивчення арамейської мови. Вважається, що у своєму земному житті Ісус говорив саме тією мовою, якою спілкуються жителі цієї частини Сирії. Точніше сказати — західним арамейським діалектом. Викладач навчального нового центру, сирійський дослідник Джордж Різк стверджує, що навчання всіх бажаючих цієї древньої мови допоможе зберегти її від повного забуття. Структура арамейської мови, яка входить до сімейства семітських мов, схожа на арабську. Поки більшість студентів центру є жителями сусідніх сіл; Джордж Різк сподівається залучити до своєї школи людей з усього світу — як учених, так і віруючих християн. (RNI)
Збори релігійних лідерів світу
Сьогодні в західній частині Японії — в Кіото — зібралися релігійні лідери з усього світу для пошуку методів запобігання раптово виникаючим силовим конфліктам. Це восьма Асамблея всесвітньої конференції «Релігія — за мир». До Японії приїхали близько двох тисяч гостей із 100 країн, у тому числі — понад 500 релігійних лідерів із 70-ти країн — представники майже всіх великих релігій світу. Прем’єр-міністр Японії Джуніхіро Коїзумі сказав, що світова спільнота має докласти всіх зусиль для подолання релігійних конфліктів — без цього неможливо вирішити жодні політичні проблеми: «Це дуже складне і важке завдання. Ми повинні подолати всі національні та релігійні кордони і спільно працювати на благо миру». (ENI)
Поклоніння циган Божій Матері
Як повідомляє Portal/wiara.pl, у серпні місяці відбулося паломництво циган до католицької святині в Лурді (Франція). Разом із ними молився кардинал Роджер Ітчегерей, який у 1957 році брав участь у першому паломництві циган. Сьогодні до святині прибуло понад півтори тисячі возів, для яких місцева влада Лурда відвела спеціальне поле. У перший же день увечері відбулася процесія на честь Божої Матері — з запаленими ліхтарями та факелами, яка завершилася концертом циганської пісні. Надалі передбачається спеціальна літургія, а також Хресний хід. У кінці паломництва циганська громада отримає в дар статую Божої Матері, покровительки циган.
Церква і Лукашенко
Президент Білорусії Олександр Лукашенко перетворив Білоруську Православну Церкву Московського патріархату (БПЦ МП) на опору державної ідеології країни. Використання іміджу БПЦ МП особливо почастішало останніми роками — у цілій низці своїх виступів Лукашенко називав БПЦ «основою нашої віри», «найважливішою основою для прийняття рішень на державному рівні» тощо. В листопаді 2005 року під час зустрічі з членами Священного Синоду БПЦ Лукашенко пообіцяв, що допомагатиме в будівництві та реконструкції церков, а також візьме на себе (!) зобов’язання підвищити рівень православної семінарської освіти. У 2002 році в новому білоруському Законі про релігію було записано, що Православна церква відіграє «визначальну роль у державницькій традиції білоруського народу». У 2003 році держава уклала з БПЦ свого роду конкордат — було обговорено умови співпраці Церкви з усіма міністерствами та відомствами країни, а також визначалася «церковна юрисдикція на канонічній території БПЦ».
Сьогодні особлива роль Православної церкви проявляється у всіх сферах суспільного життя. Так, департамент з питань ідеології, створений на ТБ, диктує журналістам, як потрібно правильно представляти БПЦ глядачам. Батькам у дитячих садках роздають анкети з запитаннями, де, зокрема, запитують: «Чи вивчає ваша дитина християнську культуру, засновану на православних традиціях?». Як відзначив один православний священик, апостоли Ісуса Христа сьогодні були б у Білорусі поза законом, оскільки для створення релігійної організації та проведення легального богослужіння потрібно як мінімум 20 чоловік. Тим часом, у більшості навчальних закладів православні традиції стали сусідами з нещодавніми комуністичними. Portal/credo.ru
Прозелітизм комерсанта
Forever 21 — це величезна мережа магазинів одягу, яка має 360 пунктів продажу в 40 американських штатах, а також має філіали в Канаді, Сінгапурі тощо. В одному лише Нью-Йорку діють шість магазинів. Компанія продає модний, але недорогий одяг для молоді, і її річний дохід становить 700 мільйонів доларів. Засновник компанії Дон Чан — кореєць, який емігрував до Лос-Анджелеса в 1981 році. Йому подобається модний сексуальний одяг, але його істинна пристрасть — Христос. Він та його сім’я — переконані євангелісти і вважають, що віра повинна відігравати найголовнішу роль у повсякденному житті, в тому числі й у роботі. Тому вони направляють клієнтам маленькі послання, які є в товарі і відсилають покупця до Євангеліє. Відомо також, що й на деяких етикетках на одязі фірми є подібні послання. Таким чином, Forever 21 займається прозелітизмом у країнах, де торгує. (La Stampa)
Буддисти ніколи не вважали Плутон планетою
Представник Буддійської традиційної сангхи Росії в Москві Санжей-лама заявив, що рішення Міжнародного астрономічного союзу про виведення Плутона з категорії планет ніяк не позначиться на буддійській астрології. «Це рішення не відіграє для нас якоїсь ролі. Вивели Плутон чи не вивели зі статусу планет — для нас це не важливо. Адже Плутон ніколи не вважався планетою в тибетській астрології». За його словами, в буддійській астрологічній системі Плутону ніколи не відводилося таке ж значення, як іншим планетам, його завжди розглядали «швидше як газоподібне утворення або комету». Представник російських буддистів нагадав, що в історії світової науки іноді виникають ситуації, коли вчені «роблять відкриття вже після нас». У цьому випадку рішення Міжнародного астрономічного союзу лише підтверджує раніше буддійські уявлення, які існували про астрологію та Сонячну систему. (Інтерфакс-релігія)