Ватикан проти корупції
На початку червня у Ватикані, під головуванням кардинала Ренато Мартіно, пройшов міжнародний симпозіум, присвячений боротьбі з корупцією як в економічній сфері, так і в політичній. У обговоренні причин бурхливого розвитку псевдокультури корупції брали участь духовні особи, вчені, а також фахівці Міжнародного банку. Доповідачі підкреслювали, що корупція завжди й скрізь призводить до негативних результатів, руйнує суспільство як таке, генерує недовіру до всіх починів держави, зводить нанівець усі зусилля виборних органів. Корупція є сьогодні одним з найпомітніших факторів, що сприяють диспропорції між розвиненими країнами та країнами, що розвиваються, і є однією з причин убогості в світі. Сьогодні корупція протистоїть розвитку особистості, гальмує розвиток співтовариств і народів практично у всіх країнах — демократичних і тоталітарних, бідних і багатих. Тому одне з головних завдань сучасного міжнародного співтовариства полягає в боротьбі з корупцією на всіх рівнях, а також у розвитку культури легальності. Симпозіум шукав нові методи та стратегії, які змогли б протистояти «псевдокультурі корупції та замінити її культурою легальності». Учасники конгресу як духовні, так і світські впевнені, що необхідно розвивати широкий виховний рух не лише проти корупції, але й, головне, за повагу законів. Важливе місце в процесах боротьби з корупцією належить церкві. («Vatican News»)
Канонізація праведниці
У вересні в Будапешті розпочнеться процес канонізації — приєднання до сонму святих Католицької церкви румунської черниці Сари Салкахазі. Про це вже є офіційний документ, підписаний Папою Римським Бенедиктом XVI. Під час Другої світової війни й окупації Румунії військами Третього Рейху, Сара Салкахазі рятувала від смерті євреїв, у тому числі багатьох жінок і дітей, ховаючи їх у віддаленому монастирі. У грудні 1944, після доносу провокатора, Сару й людей, яких вона того дня переправляла в безпечне місце, вивезли на берег Дунаю та розстріляли. Як свідчать документи, сестра Сара під час Другої світової війни врятувала понад 1000 життів. (ENI)
Всесвітній патріархат узяв пiд свiй прихисток єпископа РПЦ
8 червня Священний синод Всесвітнього патріархату постановив прийняти під юрисдикцію Константинопольської православної церкви єпископа Василя (Осборна) за його проханням. Донедавна владика Василь управляв Сурозькою єпархією РПЦ МП у Великобританії. Ця єпархія була утворена понад сорок років тому й довгі роки керувалася надзвичайно шанованим і гідним митрополитом Антонієм (Блумом). Кілька років тому, після смерті митрополита Антонія, який не допускав втручання Москви у справи своєї єпархії, Московська патріархія вирішила відновити свої права й почала активно втручатися у внутрішні справи Сурозької єпархії. У квітні єпископ Василь (Сергієвський) звернувся до патріарха Алексія ІІ з проханням відпустити його під юрисдикцію Всесвітнього патріархату. А 2 травня він направив лист до Всесвітнього патріарха Варфоломея з проханням прийняти його, а також тих кліриків і мирян Сурозької єпархії, які цього захочуть, до складу Західноєвропейської архієпископії російських православних церков під юрисдикцією Константинополя.
У відповідь патріарх Алексій II усунув єпископа Василя від управління Сурозькою єпархією, а для врегулювання кризи до Великобританії було направлено Спеціальну комісію. Тим часом, синод Всесвітнього патріархату під головуванням Патріарха Варфоломея прийняв єпископа Василя в свою юрисдикцію з титулом «Амфіпольський», а також призначив його вікарієм архієпископа Гавриїла (де Вільдера) — глави Західноєвропейської архієпископії російських православних церков. У протоколі Священного синоду Всесвітнього патріархату йдеться: «Святий і Священний синод Всесвітнього Патріархату в ході засідання 8 червня 2006 року під головуванням Всесвятійшого Всесвітнього Патріарха Варфоломея вивчив прохання Преосвященного Василя, єпископа Сергіївського, до Всесвітнього Патріарха й, з урахуванням правил 9, 17 і 28 Четвертого Всесвітнього собору, одноголосно постановив прийняти під юрисдикцію Всесвітнього Патріархату вищеназваного єпископа й призначити його в Патріарший Екзархат православних приходів російської традиції в Західній Європі — щоб він пастирськи окормляв православних, що проживають у Великобританії, і якi виявлять бажання знаходитися під юрисдикцією вказаного Екзархату». (Portal.credo.ru, Ecumenical Patriarchat)
Після візиту
Після візиту Папи Римського Бенедикта XVI до Польщі деякі ЗМІ як Польщі, так й інших країн висловили здивування у зв’язку з тим, що у своїх виступах, звертаючись до поляків, наприклад, у таборі смерті Аусшвітц, римський первосвященик не засудив «відкритим текстом» антисемітизм. Лише повернувшись до Ватикану й розповідаючи про свою поїздку під час генеральної аудієнції, Бенедикт XVI сказав про шість мільйонів євреїв, знищених Гітлером, а також засудив антисемітизм як такий. Італійське видання Corriere della Sera вважає що таким чином Папа відповів на зауваження світових ЗМІ. На думку ж La Stampa, Бенедикт XVI просто розпочав підготовку до візиту в Святу землю, що планується наступного року. В дещо невиразному засудженні Римським папою злочинів Другої світової війни певні газети звинувачують польських єпископів, які, ніби, «не підказали» понтифіку, де розставити необхідні акценти. Цю останню гіпотезу категорично заперечують польські газети, запевняючи, що польські єпископи не мали жодного відношення до написання чи планування виступів Папи в Польщі. (Portal.Viara/pl)
Візит архієпископа Всеволода
Цими днями архієпископ Чікагський Всеволод (Майданський) Української православної церкви в США (юрисдикція Константинопольського патріархату) перебуває у Львові, де, ніби, має заснувати при храмі Успіння Пресвятої Богородиці офіційне представництво Всесвітньої патріархії в Україні. Йшлося про повернення общині храму Успіння Пресвятої Богородиці статусу ставропігії — прямого підпорядкування матері-церкви Константинопольської, — який прихід отримав у 1586—1589 рр. Символом переходу в лоно Всесвітньої патріархії мала стати літургія, виконана представником патріархії. Однак це богослужіння не відбулося. Архієпископ Львівський УАПЦ Макарій (Мелетіч) під час проповіді сказав, що, на жаль, сьогодні не було проголошено те, на що так довго чекали. На його думку й думку прочан, це сталося в результаті тиску представників Московської патріархії, які виступають проти встановлення структур Константинопольського патріархату в Україні.
Візит американського архієпископа Всеволода обурив керівництво УПЦ МП. Керуючий справами УПЦ архієпископ Переяслав-Хмельницький Митрофан заявив, що «деструктивна діяльність архієпископа Всеволода (Майданського) може призвести до нових розколів у Церкві» та що його візит в Україну викликав незадоволення ієрархів і священнослужителів УПЦ МП. Він також повідомив: «Від імені Блаженнішого Митрополита Володимира я зателефонував владиці Всеволоду й запросив його відвідати Києво-Печерську лавру. Однак ані письмових відповідей, ані дзвінків я не отримав. Це дає підстави думати, що представник Константинопольського патріархату має власні цілі, які бажає приховати від священноначалія УПЦ. У нас виникають сумніви щодо добрих намірів візиту — діяльність архієпископа Всеволода є деструктивною. І я підтримую заяву предстоятеля УАПЦ Мефодія про те, що такі дії можуть спричинити лише нові розколи».
Дійсно, коментуючи візит до Львова архієпископа Всеволода (Майданського), керівник УАПЦ митрополит Київський і всієї України Мефодій (Кудряков) заявив: «Я навіть не знав про його приїзд і вважаю його дії зухвалим втручанням у внутрішні справи УАПЦ. Я знайомий з ним давно, ще з в 1991 року, і він щорічно приїжджає до України, «каламутить воду». Я проти відкриття офіційного представництва у Львові та вважаю, що все це має одну мету — ще більше роздрібнити православ’я в Україні, пересварити усіх з усіма. Це абсолютно деструктивна діяльність». Дивує одностайність архієпископа Митрофана УПЦ МП та митрополита Мефодія УАПЦ! (УПЦ МП, Portal.credo.ru)