«Urbi et Orbi!»
У традиційному великодньому зверненні до «Міста і світу» Папа Римський Бенедикт XVI багато уваги приділив сучасним політичним проблемам. Він висловився про ситуацію в країнах Африки, на Близькому Сході й закликав гідно вирішити проблему ядерного протистояння з Іраном, створити достовірно незалежну палестинську державу та налагодити міжнародну співпрацю в боротьбі з тероризмом. У другій частині звернення понтифік заявив, що беззастережно визнає право Ізраїлю на існування. Водночас Бенедикт висловив упевненість, що світова спільнота, й у тому числі Ізраїль, зобов’язані «допомогти палестинцям подолати важкий період в історії цього народу та побудувати незалежну конституційну державу. Потім Бенедикт XVI сповістив про Воскресіння Христа 72-ма мовами світу. Послухати великодню месу на площі перед собором Святого Петра зібралися понад 100 тисяч віруючих. (Zenit)
Московський патріарх привітав голів інших церков
Як повідомляє сайт Московської патріархії, патріарші великодні привітання відправлені Папі Римському Бенедикту XVI, Архієпископу Кентерберійському Роуену Вільямсу, голові Англіканської церкви Британії; голові Євангелічно-лютеранської ц еркв и Фінляндії архієпископу Юкке Паарме; голові ради Євангелічної церкви в Німеччині єпископу Вольфгангу Хуберу та лідерам інших церков і християнських общин. (Повідомлень про привітання патріархом Алексієм II інших церков віруючих Росії не надходило)
Церкву знову очікує «симфонія» з державою?
Патріарх Московський і всієї Русі Алексій II виступив проти створення в країні державного органу із взаємодії з релігійними організаціями: «Створення такого органу перешкоджатиме прямому діалогу церкви та влади, обтяжуватиме його, знову поверне до життя давно вичерпані тенденції диктату та домінування в церковно-державних взаємовідносинах», — сказав патріарх. Він зазначив, що досвід дореволюційної Росії, у якій церква не з власної волі була зроблена «частиною державного механізму» (і керувалася Синодом), та радянського часу, протягом якого вона перебувала «під принизливою опікою держави», примушує насторожено ставитися «до подібних ініціатив... Досвід створення подібних структур у нашій країні нічого доброго та корисного ані церкві, ані державі не приніс». На думку Алексія II, усталена на сьогодні «модель вільних взаємовідносин держави та Церкви» дозволяє якнайкраще вирішувати наявні між ними проблеми і «не потребує радикального перегляду». (Інтерфакс)
Ксенофобія — результат релігійного неуцтва
Генеральний секретар Конференції католицьких єпископів Росії отець Ігор Ковалевський переконаний, що проповідь релігійних цінностей має стати головним засобом у боротьбі з явищами ксенофобії. «Якщо дивитися з духовного погляду, то причиною екстремізму та ксенофобії є глибочезне релігійне неуцтво людей, а також — втрата людьми свого коріння». При цьому отець Ігор наголосив, що явища екстремізму та ксенофобії носять загальносвітовий характер: «Люди, за великим рахунком, скрізь однакові». («Российская газета»)
Держава підтримує лише одну церкву
Сербська православна церква отримала значну підтримку з боку держави, закріплену в новому Законі про релігії. У понеділок парламент Сербії схвалив проект закону про церкви та релігійні общини, що надає виняткового статусу та привілеїв Сербській православній церкві. Стаття 12 законопроекту відводить їй «виняткову історичну, державотворчу роль у формуванні, збереженні та розвитку ідентичності сербського народу». Документ поділяє також усі присутні в Сербії релігійні общини на п’ять категорій із відповідними правами та повноваженнями. Перша категорія відведена лише Сербській православній церкві. До другої групи зараховані інші шість традиційних для країни релігій, до третьої — невеликі релігійні общини, визнані в комуністичний період, до четвертої — нові релігійні общини, які перебувають у стадії реєстрації, і до останньої — общини без реєстрації. Закон фактично позбавляє останні дві категорії общин захисту з боку держави та надає широкі можливості державним органам для відмови їм у реєстрації. За словами міністра у справах релігій Мілана Радуловича, головного прихильника законопроекту в уряді, основна мета закону — «не стільки забезпечити релігійні свободи, оскільки свобода віросповідання і без того закріплена в Конституції, а й гарантувати колективні права релігійним общинам... Люди повернули до життя безліч храмів, 96% населення Сербії належать до тієї або іншої релігійної організації. З урахуванням цього, ми не можемо надалі оголошувати віру приватною справою. Це — частина життя суспільства». За офіційними даними, православ’я в Сербії сповідають близько 85% населення. (Forum)
Російські націоналісти в Києві
Сайт «Русская линия» розповідає, що в квітні 1908 року відбулися установчі збори «Київського клубу російських націоналістів», на яких обрали Комітет клубу. Першим головою клубу став цензор Олексій Олексійович Сидоров, його секретарем — Євген Олександрович Дворжицький. Дворжицький згодом згадував: «Усвідомлюючи, що пережитий Росією бурхливий революційний рух був переважно проявом національної боротьби, боротьби інородницького світу з російським народом за державні права в державі, засновники клубу усвідомили необхідність створення безпартійної організації, що будила б у російських людях національне почуття та поглиблювала їхню національну самосвідомість, ведучи пропаганду ідей російського націоналізму. Крім того, ця організація повинна об’єднувати як безпартійних діячів, так і діячів різних правих і помірних партійних організацій навколо національного гасла про панівне становище російського народу в державі». Клуб зіграв велику роль (особливо на початковому етапі) в консолідації російської національної еліти матері міст російських — стародавнього Києва». (Русская линия)
Туринську плащаницю продовжують вивчати
Наприкінці квітня в іспанській Валенсії відкриється міжнародна наукова конференція «Плащаниця сьогодні», присвячена Туринській плащаниці. Вчені обговорять останні відкриття, пов’язані з цим унікальним об’єктом, який багато хто вважає похоронною плащаницею Ісуса Христа. Як повідомляє «Благовіст-інфо», до Валенсії приїдуть провідні вчені світу, у тому числі директор міжнародного центру Плащаниці в Турині Бруно Барберіс. У Валенсії також відбудеться виставка «Людина Плащаниці». (Русская линия)
Собору св. Петра — 500
Ватикан збирається відзначати 500-річчя базиліки Святого Петра. «Жоден пам’ятник у світі не будувався такими прославленими архітекторами, як ця базиліка, — розказує кардинал Франческо Марчисано, головний настоятель базиліки. Він називає великі імена — Мікеланджело, Берніні, Рафаеля та багато інших. Перший камінь Собору заклав Папа Юліус II 18 квітня 1506 року — на тому місці, де стояла церква, побудована в IV столітті імператором Костянтином. Відомі причини, через які для собору обрали саме це місце, а не якийсь новий майданчик. Як було сказано на прес-конференції у Ватикані, «ніхто не хотів віддалятися від Ватиканського пагорба навіть на сантиметр — стародавня традиція стверджує, що саме тут був похований апостол Петро. Під час розкопок, зроблених Папою Римським Пієм ХII у 1900 році, тут виявили стіну з надряпаним написом: «Петро знаходиться тут!». Археологи стверджують, що напис можна датувати періодом 180 — 200 рр. Цей шматок стінки експонуватимуть на виставці, яка відкриється в жовтні й триватиме до березня 2007 року. Там буде представлений, серед інших експонатів, стародавній саркофаг із зображенням фігури, яка молиться, виявлений у 2003 році, а також дерев’яна модель базиліки Мікеланджело. Майстер отримав замовлення зробити модель базиліки у 1546 році, коли йому виповнився вже 71 рік, вигравши конкурс серед 10 архітекторів. Розуміючи, що він не зможе побачити завершення будівництва, художник зробив дерев’яну модель, сподіваючись, що його бачення Собору буде втілене після його смерті іншими. (Так не сталось). (ЕNI)