Щороку, в останній декаді червня, у стінах Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка проходить Міжнародна наукова конференція «Мова та культура». Її було засновано 1992 року видатним ученим-філологом, професором Сергієм Борисовичем Бураго (1945—2000 рр.), і з нинішнього року вона носитиме його ім’я. На нiй учені-гуманітарії з різних країн мають можливість обмінятися думками не тільки щодо вузьких проблем окремих наук, а також обговорити глобальні ідеї, пов’язані з найнагальнішими питаннями розвитку людства.
Тема нинішньої IX конференції «Чи розуміємо ми світ, у якому живемо?» прямо чи опосередковано звучала в багатьох виступах, зокрема у Дмитра Затонського, Сергія Кримського, Юрія Павленка, Володимира Малахова. Не даючи однозначних і прямолінійних відповідей на поставлені запитання, вчені окреслили їх аргументовано й конкретно. Чи такий навколишній світ, яким він нам здається? Що нового несуть нам досягнення постіндустріального суспільства? Чи є віковічні християнські цінності — віра, вірність і толерантність — нормами громадської поведінки, основними правилами будь- якого сучасного суспільства?
У відношенні ж до безпосередньо сьогоднішнього стану культури й мови як головного її носія учасники конференції не виявили такого модного нині й навіть традиційного песимізму. Не варто забувати, що деградація гуманізму та його цінностей мусувалася сто років тому, та культура протягом цього періоду не померла. Нові ж її горизонти бачаться лише на шляхах спокійного i коректного переусвідомлення цінностей, які виявилися непорушними.