Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чому плачуть «сухі очі»?

З цим захворюванням може зіткнутися кожний, хто працює за комп’ютером
1 лютого, 2013 - 12:15
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Сьогодні наше життя неможливо уявити без комп’ютера. Робота більшості людей передбачає багатогодинне просиджування перед монітором. Додайте години, проведені за іграми або в пошуку необхідної інформації, також години, проведені за спілкуванням із друзями. Очевидно, що ми даємо на очі непосильне навантаження. Вони втомлюються, печуть, сльозяться, болять... «Синдром сухого ока» — такий діагноз сьогодні офтальмологи дуже часто ставлять молодим людям і тим, хто не уявляє життя без комп’ютера (раніше такий діагноз ставили здебільшого літнім людям). Самій людині спочатку складно визначити цей синдром, але, на жаль, якщо не знати методів профілактики і, якщо це необхідно — лікування, то наслідки можуть бути плачевними. Про «синдром сухого ока» «Дню» розповів кандидат медичних наук, керівник Науково-практичного центру лазерних методів лікування ока КМКОЛ «Центр мікрохірургії ока» Святослав СУК.

— Святославе Анатолійовичу, як проявляється синдром сухих очей? Чи може людина мати цю патологію і не відчувати її?

— Синдром сухого ока (ССО) являє собою мультифакторне захворювання, обумовлене порушенням слізної плівки внаслідок недостатності продукції сльози або надмірності її випаровування, що призводить до пошкодження поверхні ока і супроводжується симптомами очного дискомфорту. Зазвичай пацієнти скаржаться на відчуття сухості в оці, також відчуття жару і свербіння в області ока, почервоніння очей, спотворений туманний зір. Крім того, синдром сухості очей може проявлятись як відчуття чужорідного тіла в оці, світлобоязнь, сльозотеча, а також погане сприймання вітру, кондиціонованого повітря, диму.

Чинниками ризику розвитку ССО я назвав би неправильно організовану роботу за моніторами комп’ютера та іншими дисплеями — внаслідок значного скорочення частоти мигальних рухів і підвищеного випаровування слізної плівки. Також варто назвати чинники зовнішнього середовища, такі як: кондиціонування повітря, дія пилу, диму, смогу, ультрафіолетових променів, сильного вітру та інших. Також до них слід віднести похилий вік, жіночу стать, наявність системних захворювань сполучної тканини, куріння, замісну гормональну терапію, зміну гормонального фону (вагітність, лактація, аборти, клімакс, менопауза), часте використання медикаментів, зокрема оральних контрацептивів, які знижують сльозопродукцію, носіння контактних лінз, хірургічні операції на рогівці.

— Ви сказали «жіноча стать». У жінок складніше, частіше проявляється синдром сухих очей?

— Встановлено, що у жінок ССО діагностується значно частіше. Цей факт пояснюється тим, що продукція слізної плівки багато в чому залежить від гормонального фону, який схильний до багатьох змін у різні періоди життя жінки. Синдром сухого ока може виникнути в будь-якому віці, проте найчастіше це відбувається після 60 років, особливо у жінок, що напевно пов’язано з коливаннями рівня естрогену в період постменопаузи.

Синдром сухого ока може зустрічатись навіть у дітей, хоча у новонароджених і дітей молодшої вікової групи він діагностується рідко. Поширеність його більша серед пацієнтів 20—30-річного віку, але за відсутності настороженості його легко пропустити... У молодих пацієнтів із сухістю очей причиною захворювання може бути колагеноз, що не виявлявся донині.

— Чи впливає синдром сухих очей на якість зору?

— При ССО можливі порушення зору у вигляді його затуманення або спотвореного туманного зору, а також коливання гостроти зору упродовж дня, зокрема погіршення зорової здібності надвечір.

— Окрім впливу дисплеїв, які ще можуть бути причини синдрому сухості очей?

— Причинами виникнення синдрому сухого ока також є захворювання очей, проведення хірургічних і лазерних операцій на органі зору, системні захворювання (синдром С’єгрена), порушення обміну речовин і гормонального фону, носіння контактних лінз, інсталяції крапель для очей, прийом медикаментів (протизапальних, бета-блокаторів).

Монітор повинен бути розташований на відстані не менше ніж 30 см (краще 50—70 см) від очей, дивитись на екран необхідно зверху вниз (центр екрана — на 10 градусів нижче, ніж очі користувача). Важливо періодично заплющувати очі під час роботи за комп’ютером, переводити погляд на великі предмети, виконувати нескладну гімнастику для очей. Через кожні 45 хвилин роботи необхідно робити перерву

— Які наслідки для організму в цілому?

— Пацієнти із ССО частіше схильні до розвитку інфекційно-запальних захворювань переднього відрізку ока (кон’юнктивіти, кератити). Також пацієнти із ССО є групою ризику з розвитку таких серйозних очних ускладнень, як кератоувеїт, виразка рогівки, кератомоляція. Особи із ССО — це група високого ризику при проведенні контактних діагностичних офтальмологічних процедур (вимірювання внутрішньоочного тиску, ультразвукове дослідження), носінні контактних лінз, виконанні рефракційних (лазерна корекція зору) та інших офтальмологічних операцій. Наявність ССО погіршує прогноз оперативних втручань на очному яблуці. Наявність «синдрому сухого ока» порушує якість життя пацієнтів.

— Які методи профілактики синдрому ви порекомендуєте?

— Як відомо, хворобу легше попередити, ніж її лікувати. Тому передусім необхідно усунути або, принаймні, звести до мінімуму чинники ризику, які можуть спричинити синдром сухого ока. Насамперед особам, які постійно працюють за комп’ютером, необхідно використовувати сльозозамісну терапію у вигляді очних крапель або гелів. На фармацевтичному ринку існує безліч так званих «сльозозамінювачів», проте неабияк відрізняються серед інших препарати з відсутністю або мінімальною кількістю консерванту. Їх з метою профілактики застосовують три-чотири рази на день за умови тривалого зорового навантаження.

Крім того, важливу роль відіграє правильна організація робочого місця за монітором комп’ютера: адекватне освітлення, пом’якшувальні відблиски від монітора, помірна яскравість екрана, розташування комп’ютера вдалині від джерел тепла або вентиляції, оптимальна вологість повітря. Монітор повинен бути розташований на відстані не менше 30 см (краще 50—70 см) від очей, дивитись на екран необхідно зверху вниз (центр екрана — на 10 градусів нижче, ніж очі користувача). Важливо періодично заплющувати очі під час роботи за комп’ютером, переводити погляд на великі предмети, виконувати нескладну гімнастику для очей. Через кожні 45 хвилин роботи необхідно робити перерву. Крім того, користувачам комп’ютера слід нагадувати про необхідність частіше моргати при виявленні перших ознак сухості очей.

Окрім використання сльозозамінювачів, необхідно, перш за все, намагатись нормалізувати спосіб життя: вживати достатню кількість рідини (не менше 1,5—2 літри на день), менше навантажувати очі, влаштовувати систематичні перерви під час роботи за комп’ютером, за необхідності правильно підбирати контактні лінзи або окуляри, частіше провітрювати кімнату і проводити достатньо часу на свіжому повітрі.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: