Слабоалкогольні коктейлі — легалізовані й легкодоступні напої у нас. В Україні їх виробляють на основі спирту з додаванням ароматизаторів, що імітують віскі, текілу, ром тощо. Вміст алкоголю у вітчизняних міксах варіюється в межах максимальної межі — 8%. У Європі цей відсоток нижче — 4—5 %.
У країнах з високим рівнем доходів алкогольні коктейлі здебільшого подають у барах, де їх готують з «чистих» інгредієнтів. Коктейлі в пляшках — продукти не для багатих. Статистика свідчить, як тільки рівень прибутків у країні підіймається, споживання слабоалкогольних міксів знижується.
Ароматизатори й смакові добавки роблять ці напої схожими на безалкогольні. На відміну від пива, яке має природний смаковий обмежувач (дітям зазвичай гірке не подобається), коктейль підступний. Особливо для молоді.
У Європі підлітки люблять «газовану воду з градусами». А дорослі намагаються цьому протидіяти. Наприклад, у Німеччині запровадили додатковий податок на ці напої. Тепер для дітей вони просто не по кишені. У Франції реклама алкогольного «лимонаду» у ЗМІ суворо заборонена. Поступово відмовляється від слабоалкогольних міксів і Англія. Серед британських підлітків сформували думку, що пити коктейлі не престижно.
За результатами недавньої перевірки Держспоживстандарту України, 83% напоїв з невисоким відсотком алкоголю були зняті з реалізації. Основні порушення — невідповідність фізико-хімічних показників держнормам для цієї продукції, відсутність документів, які б підтверджували якість і безпеку товару, відсутність інформації про виробника. На етикетці написане одне (напій виготовлений на основі натурального соку й горілки), а в документах — інше. Насправді він складається з сокомісткої основи, питної води, цукру, лимонної кислоти, ароматизатора та етилового спирту.
Про шкоду міцних алкогольних напоїв молодим людям говорять і вдома, й у школі. Про коктейлі ні. Виробники не стануть чесно попереджати, які саме дози коктейлю шкодять здоров’ю.
— Не можна провести межу, кажучи, що існують напої алкогольні й слабоалкогольні. Весь алкоголь однаково діє на центральну нервову систему, — говорить завідувач кафедри гігієни харчування Київського Національного медуніверситету Віктор Ципріян. — Наслідки раннього прилучення до алкоголю сумні: формування соматичної й психічної патології, зменшення тривалості життя, зокрема й унаслідок нещасних випадків. Легкі алкогольні напої з великим вмістом вуглеводів, реклама й упаковка яких розрахована на привертання уваги дітей і підлітків, тільки погіршує ситуацію. Вони випускаються маленькими дозами, коштують дешево — це робить коктейлі доступними для молоді й підлітків. Вони звикають до маленьких доз алкоголю, легко переходять на великі, в результаті чого ми маємо нове покоління алкоголіків. Ми виступаємо за те, щоб слабоалкогольні напої мали вікове обмеження до 18 років і коштували дорожче.