«День» уже кілька разів писав про ситуацію, що склалася на київському ринку послуг кабельного ТБ. Нагадаємо, що два тижні тому найбільший київський оператор кабельного ТБ позбавив своїх абонентів можливості дивитися російські канали «НТВ-Мир» та «Перший канал. Всесвітня мережа», а також деякі міські канали (задля справедливості відзначимо — запропонувавши пару каналів натомість). Через кілька днів — після «серйозного адміністративного попередження» з боку Київської міськдержадміністрації — відновили тільки трансляцію «Першого каналу...». Сьогодні на запитання «Дня» відповідає президент компанії «Воля» Сергій БОЙКО.
— За однією з версій, причиною відключення російських каналів був «шантаж» мерії з метою змусити її переглянути тарифи на послуги «Волі». Згідно з іншою версією — справа у «пропускній спроможності» більшої частини мереж «Волі». Мовляв, згідно з чинним законодавством, оператор кабельного ТБ зобов’язаний забезпечити, насамперед, трансляцію вітчизняних каналів. Оскільки їхня кількість досить значна, на російські канали просто не вистачає канальної ємностi, До речі, можливо, саме з цим пов’язаний «виліт» музичного каналу ОТВ із «соціального пакета» одночасно з поверненням «Перший канал. Всесвітня мережа»? Як би ви прокоментували обидві ці версії?
— Шантаж — діяльність протизаконна, і ми ніколи не займаємося подібними речами. Питання зміни тарифів при цьому ніяк прямо не зачіпає вказівку щодо того чи іншого каналу. Тому питання про зміну переліку каналів і рішення КДМА стосовно виконання Постанови Кабміну 1548 про встановлення граничних розмірів тарифів за послуги кабельного телебачення не можуть бути пов’язані. Зміна розміру тарифів впливає на економіку підприємства, яке у цьому випадку отримує можливість формувати ціну і пакети, з огляду на попит на ринку. При цьому необхідно зауважити: сьогодні розрахунки показують, що розмір граничний (тобто плановий) під пакет каналів, який ретранслювався у мережах компанії «Воля», повинен становити понад дев’ять гривень за 17 каналів (на даний момент — чотири гривні. — Ред. ) і понад 14 гривень за 30 каналів аналогового кабельного телебачення.
Друга версія, яку ви вказали, не відповідає дійсності. Оскільки з соціального пакета ОТВ не «вилетів», якщо використати вашу термінологію, він продовжує залишатися у соціальних пакетах компанії «Воля». Єдине, що є незаперечним фактом, то це те, що пропускна спроможність частини мереж не дозволяє ретранслювати соціальний пакет для всіх абонентів в однаковому обсязі (то чому ж тоді версія не відповідає дійсності? — М. М. ) . Тобто, грубо кажучи, дві третини абонентів поки що перебувають у ситуації, коли мережі потребують модернізації (фактично будівництва). Й одна третина абонентів підключена до мереж, які ми вже модернізували. Процес модернізації на сьогоднішній день триває, і темпи такої модернізації прямо залежать у тому числі від розміру щомісячної абонентської плати, яка повинна, природно, покривати собівартість технічного забезпечення доставки сигналу, виплату орендних комунальних платежів і, звичайно ж, податків.
— Чи можуть абоненти «Воля-кабель» розраховувати також на повернення «НТВ-мир»? Чи цей канал буде лише у дорогих пакетах?
— Чому вживається слово «повернення»? У комерційних пакетах даний канал присутній, і, більше того, саме у стартовому комерційному пакеті, тобто доступному для всіх клієнтів, які користуються послугами кабельного цифрового телебачення. Якщо можливості для задоволення попиту населення у рамках соціального пакета будуть — то наша вигода очевидна. На зустрічі із заступником директора з питань розвитку зарубіжного мовлення даного телеканалу було повiдомлено, що пропозиції компанії «Воля» розглянуть найближчим часом і не пізніше 26 серпня висунуть зустрічні пропозиції. На жаль, поки що такі пропозиції не надходили. Крім тих, які стосуються комерційних пакетів.
— А якими нормативними актами керувалася компанія «Воля», не включивши до «соціального пакета» деякі міські телеканали (зокрема «Гравіс»), які здійснювали мовлення на законних підставах? Якщо справа тільки у їхній «непопулярності» у населення, то яким чином визначали популярність у киян нових каналів («Україна», «Експрес-інформ»)?
— Жодного рішення про виключення з соціального пакета не приймали. Технічні особливості мереж, про що йшлося раніше, не дозволяють одразу сьогодні здійснювати доставку сигналів соціального пакета до всіх абонентів. При цьому питання, пов’язані з технічними особливостями, завжди закріплюються виключно у рішенні Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.
Крім того, якщо бути до кінця об’єктивними, то ТРК «Гравіс» ще не підписала договір із «Волею» про передачу прав на ретрансляцію жодного з двох каналів у мережах компанії. Поки що це мовлення відбувається на підставі гарантійного листа від ТРК «Гравіс», тому з боку нашої компанії заяви керівників компанії, точніше в.о. директора, м’яко сказати, дивують. Адже необхідно відзначити той факт, що, незважаючи на відверту дезiнформацію (слово «наклеп» не може бути використане до встановлення факту судом), максимально можлива з технічного погляду кількість абонентів компанії «Воля-кабель» можуть усе це дивитися.
Претензію і листа з вимогою дати спростування надіслали до ТРК «Гравіс» ще 15 серпня, і, згідно із законом, компанія має місяць, щоб відреагувати на претензію. Жодного відгуку на звернення ми не отримали — крім того, що всі ми як глядачі можемо бачити в ефірі.
Можу від себе зробити припущення, що переслідуються якісь вузькі інтереси, оскільки будь-яка скандальна заява додає відомості, але не популярності.
До речі, саме тому ми не робимо нiяких гучних скандальних заяв, а відповідаємо на ті запитання, які адресовані безпосередньо нашій компанії.
P.S. «День» поки що залишає без коментарів відповіді Сергія Бойка. Хочемо лише звернути увагу на те, що акценти, розставлені в них, дещо відрізняються від тих, що містяться у запитаннях. Наша газета має намір і надалі стежити за ситуацією на ринку послуг кабельного ТБ.
ДО РЕЧІ
Ймовірно, за кабельне ТБ киянам усе-таки доведеться платити більше. На прес-конференції у Російському медіа-центрі начальник Управління з питань цінової політики Київської міськдержадміністрації Василь Яструбинський як про практично вирішене питання розповів про можливе введення нових тарифів — 7,5 грн. за пакет із 17—20 каналів та 15 грн. за 27—30 каналів на місяць. Охочим дивитися тільки ефірні канали доведеться розлучитися з чотирма гривнями, а 90 тисячам ветеранів та інвалідів залишено символічну плату в одну гривню. Підвищення цін може статися вже цього місяця. Киян має втішати те, що навіть якщо це рішення набуде чинності, столичні розцінки за послуги кабельного ТБ, як і раніше, залишаться найнижчими в Україні. У середньому по країні за пакет до 20 каналів платять 10—15 грн., а до 30 каналів — 22—24 грн.