Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Донбас розвалюється

Негайного капітального ремонту потребують дві третини будинків
3 березня, 2006 - 00:00

Житлові будинки в Донецькій області поступово розвалюються й стають запустілими — такий невтішний висновок зробив начальник головного управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Донецької облдержадміністрації Олександр Кривобородов під час колегії Донецької ОДА, присвяченій питанню стану житлового фонду Донеччини. За його словами, сьогодні на Донбасі негайного капітального ремонту потребують дві третини житлового фонду, причому близько 30% із цієї кількості вимагають невідкладного втручання фахівців. Окрім того, 1% житла області перебуває в аварійному стані, а 30—40% будинків не можуть похвалитися хорошим станом покрівель і внутрішньобудинкових мереж. Більше того, багато проблем оголили й нещодавні морози: з’ясувалося, що ледве чи не в більшості житлових будинків Донеччини роботу інженерних мереж налагоджено не на відповідному рівні, а багато з них десятиріччями пустують.

Проте влада області, схоже, не поспішає виправляти становище. Про це свідчить уже хоча б той факт, що останні два роки в регіоні статистика кількості капітальних ремонтів уже давно перестала вражати. I якщо ще в 2000— 2002 рр. кількість ремонтів житлових будинків регулярно зростало в 1,5—2 рази, то тепер це зростання ледве помітне — реальних робіт із кожним роком проводиться все менше. Більше того, як підкреслив О. Кривобородов, сьогодні влада міст і районів області все частіше обходиться лише ремонтом внутрішньобудинкових комунікацій, який робиться тільки в разі необхідності, а ось про те, що таке справжній капітальний ремонт будинку, Донбас уже практично забув.

У зв’язку з цим сьогодні лише сім міст в області можуть хоч трохи похвалитися успіхами на «житловому» поприщі — Красноармійськ, Докучаєвськ, Маріуполь, Артемівськ, Донецьк, Авдіївка та Ясинувата. Навпаки, трагічне становище склалося в таких містах Донеччини, як Селідове, Шахтарськ, Димитров, Кіровське, Харцизьк й інші. I тут, за словами фахівців, провина повністю лежить на місцевій владі. Наприклад, у м. Кіровське капітальний ремонт житла в міському бюджеті взагалі не було передбачено, в зв’язку з чим найбільш аварійні будинки довелося ремонтувати за рахунок коштів із державного бюджету.

А взагалі, цілком очевидно, що така ситуація є наслідком недостатнього фінансування ремонтних робіт. За словами О.Кривобородова, сьогодні в регіоні на ці цілі виділено лише 15—20% коштів від потреби, яка, до речі вже становить 2 млрд. гривень. Витрати ж місцевих бюджетів в 2005 р. на капітальний ремонт житла становили всього 58 млн. грн. (і це ще з урахуванням державного фінансування), у зв’язку з чим загальний обсяг капремонту становив лише 20% від необхідного.

До речі, своєрідним індикатором катастрофічного становища в ЖКГ області є кількість скарг донеччан на роботу місцевої влади в цьому питанні. Так, за даними дослідження, проведеного молодіжною організацією «Євроклуб» в кінці 2005 — на початку 2006 рр., жителів Донецької області сьогодні найбільше турбує саме стан сфери ЖКГ (тенденція спільна для всіх регіонів країни. — Ред. ). А щодо скарг, які конкретно стосуються стану житлового фонду, то лише в минулому році їхня кількість виросла на 20%. Причому, за даними управління ЖКГ, велика кількість скарг сьогодні надходить уже не до облдержадміністрації, а до вищих інстанцій (Кабмін, Секретаріат Президента і т. д.), тому що донбасівці все менше вірять в те, що їхні проблеми зможуть вирішити на місці.

Зі свого боку місцева влада виправдовується тим, що бюджети їхніх населених пунктів «не гумові», і сьогодні просто неможливо приділити проблемі капітального ремонту житлових будинків належну увагу. Більш того, як заявив міський голова м. Красноармійська Микола Приймаченко, в тому, щоб на капітальний ремонт виділялося достатньо коштів, місту повинні допомагати... самі жителі: «Без активних платежів городян жоден населений пункт не протягне. А ми на капітальний ремонт постійно виділяємо не менше мільйона гривень. Але цього замало, потрібно мінімум п’ять мільйонів, щоб підтримувати всі будинки в хорошому стані», — заявив М. Приймаченко, коментуючи цю ситуацію «Дню». При цьому він підкреслив, що за один рік виділити достатньо коштів для капітального ремонту всіх будинків міста просто нереально.

У фінансове питання впирається й ще одна найістотніша житлова проблема Донеччини — простоюючі й зношені ліфти. Сьогодні в цілому по області простоює майже 900 ліфтів (9% із 9,5-тисячного ліфтового господарства), що є найвищим показником по всій країні. У поточному році комунальники планують полагодити левову частку цих ліфтів (близько 700), на що з місцевих бюджетів буде виділено приблизно 10 млн. грн. Проте в кількох містах коштів на ці цілі досі не передбачено.

Тим часом загальне руйнування ліфтового господарства поступово призводить навіть до трагедій. Так, наприклад, у м. Добропілля до комунальників із плачем і докорами звернулася жінка — непрацюючий ліфт призвів до загибелі її чоловіка: немолодий чоловік підіймався сходами пішки на п’ятий поверх, а серце не витримало... Зупинки ліфтів загрожують ще й власне матеріальними втратами — простоюючі кабіни одразу ж розграбовують і відновити їх після цього зазвичай неможливо.

Однак комунальники майже нічого зробити не можуть — грошей на ремонт немає, та й ремонт уже навряд чи допоможе, адже 30% ліфтів в області давно відпрацювали встановлений термін (у деяких термін експлуатації давно перевалив за 20 річну позначку),й модернізації вони не підлягають. Більше того згідно з чинним законодавством, такі ліфти мають бути зупинені, навіть якщо вони ще працюють. Так що цілком можливо, що скоро в області іще зупинять ні багато — ні мало близько двох тисяч ліфтів.

Підмогою в розв’язанні цих комунальних проблем для керівництва міст і районів регіону обіцяє стати Програма реформування та розвитку житлово-комунального господарства Донецької області на 2005—2010 рр., яка була затверджена Донецькою обласною радою в минулому році. У рамках цієї програми на поточний рік було передбачено 66 млн. грн. на капітальний ремонт житла. Проте, за словами Олександра Кривобородова, по капітальному ремонту житла Донеччина в цю програму вже не вписується...

Iще одним варіантом рішення комунальних проблем житлового фонду Донбасу, за словами фахівців, може стати створення спеціальних об’єднань співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ). За словами мера Красноармійська Миколи Приймаченка, саме таким чином можна переконати донеччан у тому, що їхній будинок — це їхня власність, і саме вони за неї відповідають. Проте чи допоможе це — теж питання. Подібне ОСББ уже доволі давно працює в Красноармійську й поки що не має особливих успіхів: громадяни, які отримали будинки у власність, вимагають від міської влади допомоги в розв’язанні комунальних проблем, які після створення об’єднання було просто перекладено на плечі мешканців.

Ганна ХРИПУНКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: