Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Хто оплатить лікарняний?

Криза, епідемія грипу та бездіяльність влади ставлять під загрозу гарантії соціального страхування
18 лютого, 2010 - 00:00

Близько чотирьох мільярдів гривень отримують українці за рік як компенсацію під час хвороби. Частину цих коштів оформлюють завдяки симуляції. Тож особливо під час кризи не лише роботодавці заощаджують на своїх працівниках, а й останні намагаються знайти для себе якісь вигідні шпарини. Приміром, оформлюють лікарняні замість відпустки. Або ж зважають на те, що протягом лікарняного працівника не можуть звільнити. Як наслідок — окрім роботодавця, втрати має ще й бюджет Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (Фонд), з якого йде більша частина коштів на листки непрацездатності, а також фінансуються інші важливі для українців допомоги та послуги .

Фонд за минулий рік наразився на низку ударів, зокрема дефіцит бюджету Фонду очікується на суму понад 533 млн. гривень. Це означає катастрофічне зменшення витрат на санаторно-курортне лікування й оздоровлення застрахованих осіб, дитяче оздоровлення (соціальні послуги), які також фінансуються з бюджету Фонду. Але й самі застраховані українці «допомагають» і без того «невеселій» ситуації, користуючись своїм правом піти на лікарняний незаконно. А саме — симулюють хворобу або ж просто купують листок непрацездатності. Безпідставно в Україні видають близько 5 — 10% лікарняних.

Фонд систематично перевіряє заклади охорони здоров’я на обѓрунтованість видачі та продовження лікарняних. Результатом цього стають мільйони гривень, збережені для соціальних програм. Але ж усіх перевірити неможливо, а медичних працівників у сучасних реаліях життя приваблює зайвий «заробіток» і не лякає навіть кримінальна відповідальність за підробку листка непрацездатності, документа суворої звітності.

Практика фіктивних лікарняних поширена й у Європі. Як коментує Олексій Спасібухов, начальник управління з питань соціальних виплат та експертизи тимчасової непрацездатності Фонду, збитки від того, що люди, так би мовити, не виходять на роботу через те, що вони просто так вирішили, скажімо, у Швеції — близько 5 млрд. євро на рік, у Великій Британії — десь 6 млрд. фунтів на рік.

Щоб уникнути зловживань на лікарняних, Фонд пропонує ввести в дію електронний реєстр листків непрацездатності, завдяки якому відповідні медпрацівники та спеціалісти Фонду знатимуть все про історію хвороби пацієнта. «Якщо хтось похворів там, потім вирішив похворіти там, похворіти ще десь, і про це ніхто не знає — то такого вже не буде. Ми будемо знати практично в той же день, може, на наступний день хвороби «, — пояснює Олексій Спасібухов. Іще один плюс нововведення: дані про причини та хід хвороби, кількість людей з певними захворюваннями, які міститиме реєстр, допоможуть легше планувати пільгові путівки на оздоровлення.

Так звана епідемія грипу та ГРВІ на початку листопада торік також додала населенню приводів для симулювання хвороб. Значна паніка, залякування українців в усіх ЗМІ — а звідси: більше, ніж зазвичай, тимчасово непрацюючих. Окрім цього, фінансовий стан Фонду останнім часом підриває значне перевищення видатків по вагітності та пологах, частину яких соцстрах змушений виплачувати спритним шахраям.

Для ліквідації дефіциту бюджету Фонду, який в 2010 році очікується в сумі 1,3 млрд. грн., потрібне збільшення доходної частини бюджету або зменшення її витратної частини. Збільшення тарифу на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю суттєво поліпшить ситуацію з достатнім наповненням доходної частини бюджету Фонду. На високі (а часто й необѓрунтовані) виплати по вагітності та пологах Фонд виділяє чи не найбільше коштів. Недосконалість законодавчих норм — одна з основних проблем, що часто унеможливлює покарання шахраїв у цій справі. Чинне законодавство потребує вдосконалення, а саме: побудови такого правового поля діяльності, яке б унеможливлювало допущення та виникнення випадків незаконного спустошення бюджету Фонду. Відповідні зміни передбачені в проекті закону України «Про внесення змін до деяких законів України (щодо надання допомоги за державним соціальним страхуванням)» від 29.09.2009 р. № 5159, доля якого зараз залежить від проходження на розгляд Верховної Ради України.

Також необхідно виділити у Держбюджеті України на 2010 рік асигнування для компенсації видатків Фонду на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, в пільгових розмірах громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи. Витратна частина бюджету, з урахуванням очікуваних витрат для матеріального забезпечення застрахованих осіб, може бути зменшена, серед іншого, через: по-перше, не дуже бажане скорочення статті бюджету «Оздоровчі заходи»; по-друге, зменшення фінансового навантаження на Фонд шляхом недопущення витрат нестрахового характеру. Для цього відповідно до наказу Мінпраці «Про мінімізацію впливу світової фінансової кризи на соціальну захищеність населення» розроблений проект закону щодо внесення відповідних змін до базового Закону (№ 2240) в частині вилучення з нього часткового фінансування за рахунок коштів Фонду дитячо-юнацьких спортивних шкіл та придбання дитячих новорічних подарунків.

Цей рік обіцяє бути теж складним, тому до старих проблем можуть додатися нові. Тому для забезпечення виконання Фондом своїх функцій без належної підтримки держави не обійтися. В іншому ж випадку наслідки можуть бути нерадісними: близько 260 тис. застрахованих осіб і членів їхніх сімей не отримають санаторно-курортне та відновлювальне лікування, не оздоровиться майже 240 тис. дітей, закриються дитячо-юнацькі спортивні школи, вимушено спорожніють численні санаторії, санаторії-профілакторії, дитячі заклади оздоровлення тощо; десятки тисяч їхніх працівників зазнають звільнення та поповнять армію безробітних.

Сергій САНЧЕНКО, директор виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
Газета: 
Рубрика: