Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Хто звільнить пацієнтів від болю?

Громадськість готується презентувати на сесії Генасамблеї ООН стратегію політики України щодо контролю за наркотичними речовинами
4 лютого, 2016 - 11:05
КРОК ДО ПОРЯТУНКУ? НЕЩОДАВНО В УКРАЇНІ З’ЯВИЛАСЯ КОАЛІЦІЯ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ «З ПОВАГОЮ ДО ЛЮДСЬКОЇ ГІДНОСТІ». СЕРЕД ЦІЛЕЙ ОБ’ЄДНАННЯ — ЗАБЕЗПЕЧИТИ ДОСТУП ДО АДЕКВАТНОГО ЗНЕБОЛЕННЯ УСІМ, ХТО ЙОГО ПОТРЕБУЄ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Нині у країні 500 тисяч паліативних хворих. Близько 17,5 тисячі з них — діти. Паліативні хворі часто потребують знеболювальних препаратів, які містять психотропні речовини. Дістати такі ліки в Україні буває непросто — їх можуть вживати як наркотики, тому обіг препаратів обмежують. У квітні цього року Україна візьме участь у спеціальній сесії Генеральної Асамблеї ООН з питань наркополітики. Там, зокрема, розглянуть питання реєстрації та обігу в країні психотропних речовин — у складі знеболювальних препаратів — для паліативних хворих.

БЕЗ ПЛАНУ ДІЙ

Сьогодні в Україні вже існує розроблена стратегія наркополітики, яка адаптує наше законодавство до вимог ЄС у рамках асоційованого членства. Проте експерти від громадськості кажуть, що робота ведеться повільно та неефективно. Зокрема, немає плану дій. Тому представники фахових установ, громадських і релігійних організацій, колишні члени силових структур створили коаліцію «З повагою до людської гідності» — щоб почати широку дискусію стосовно оптимізації та реформи української наркополітики. 

«Ефективно реалізувати наркополітику, яку наша держава прийняла та яку ми розробили спільно з громадськими інституціями, сьогодні неможливо. Зараз ми спостерігаємо певне збайдужіння до цих проблем з боку державних інститутів, котрі мали б працювати над реалізацією стратегії. Ми приймали досить хороші прогресивні документи, але їхня ефективність на виході була мінімальною. Або нульовою. Сьогодні громадські та релігійні організації об’єдналися в коаліцію за гуманну та ефективну наркополітику, тому що нас всіх турбує питання обігу та використання психотропних речовин, — зазначив голова ГО «Інститут вивчення залежностей, проблем наркополітики та моніторингу наркоситуації» Володимир ТИМОШЕНКО. — Особливо нас хвилює ситуація, яку будуть розглядати на спеціальній сесії Генасамблеї ООН у квітні цього року. Хочемо, щоб Україна виглядала належним чином — тобто, щоб наркополітика отримала належний розвиток. Боїмося регресу — відступу від канонів, яких ми зобов’язалися дотримуватися перед собою та європейським співтовариством. Стратегія була елементом зобов’язань, котрі взяла на себе Україна щодо асоційованого членства в ЄС».

ВІД ПОСИЛЕННЯ КОНТРОЛЮ ПОСТРАЖДАЮТЬ ХВОРІ

Основне у стратегії — знайти баланс, щоб ліки з психотропними речовинами були доступними для хворих і не перебували у незаконному обігу. Через посилення контролю постраждають громадяни, які потребують таких препаратів, особливо паліативні хворі. Про це говорять представники ряду громадських організацій, фондів та інституцій, які працюють з онкохворими дорослими та дітьми.

«Паліативну допомогу слід надавати з моменту постановки діагнозу, небезпечного для життя, і протягом усієї хвороби, — розповіла голова Національної мережі дитячої паліативної допомоги, представниця БФ допомоги онкохворим дітям «Краб» Лариса ЛАВРЕНЮК. — Основною проблемою, з якою стикаються хворі, є проблема доступу до знеболення. Із 2013 року в Україні з’явився таблетований морфін, також лібералізувалося законодавство з обігу в медичних закладах сильнодіючих знеболювальних. Але невиліковно хворі, як і раніше, часто залишаються без знеболення — як і без інших видів медичної та соціальної допомоги. Особливо гостро стоїть проблема надання паліативної допомоги дітям. Також в Україні не зареєстровані сильнодіючі знеболюючі препарати для дітей до двох років та немає таких препаратів у краплях і супозиторіях».

Більше ініціатив у регулюванні наркополітики мають провадити державні інституції, переконані представники громадськості. Зокрема, учасники коаліції громадських організацій «З повагою до людської гідності» наголошують, що держава мусить активніше працювати, щоб змінити ситуацію.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: