Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

I зло, i установка

Гуру боротьби з курінням Джон Дайсі — про легендарний метод кинути курити та його перспективи в Україні
28 січня, 2009 - 00:00

У 1983 році британський бухгалтер із 30-річним стажем куріння, Ален Карр, нарешті кинув курити. При цьому він піймав себе на думці, яка здалася йому геніальною, мовляв, кинути курити легко, треба просто правильно налаштуватися, а потім просто взяти і зробити це. Він написав книгу «Легкий спосіб кинути курити», яка з часом стала світовим хітом у боротьбі з курінням. Ален Карр почав також відкривати центри боротьби з курінням. Нині вони розташовані в 150 містах 39 країн світу, книга перекладена на 40 мов світу та видана загальним накладом в 10 млн. примірників, а компанія «Легкий спосіб Алена Карра» є одним зі світових лідерів у наданні послуг щодо припинення куріння. Про секрет методу «Дню» розповів Джон ДАЙСІ — генеральний директор мережі клінік «Легкий спосіб», до якого перейшла справа Алена Карра після його смерті в 2006 році.

— Чому для багатьох достатньо лише прочитати цю книгу, щоб кинути курити? В чому сила методу Карра?

— Я думаю, що метод Алена в тому, щоб звертатися до курців їхньою мовою, так би мовити, універсальною мовою курця, натомість більшість методів припинення куріння складається з розповідей курцям про те, що вони й так знають... Чому курці продовжують курити супроти очевидних незручностей? Метод вивчає переконання, що їх мають курці (куріння допомагає розслабитись, боротися зі стресом, соціалізуватись, сконцентруватись, розвіятись), а також віру в те, що куріння — це справжнє задоволення. І крок за кроком метод знищує ці переконання за допомогою логіки. Як тільки курець зрозуміє, що нема ані користі, ані задоволення в курінні, — він не буде бачити потреби в курінні.

— Легше кидають курити люди з багатою уявою?

— Не має значення, як довго і часто людина курить і яка в неї уява. Єдине зусилля, що є необхідним, — взяти книгу чи відвідати центр допомоги з вірою, що зупинитись легко. Процес позбавлення від тютюнової залежності нескладний, але потребує точного і вдумливого дотримання наших рекомендацій. Саме тому стандарти роботи тренера-терапевта і, власне, перебігу тренінгу є досить жорсткими. Тренер-терапевт доносить метод до аудиторії (який, до речі, багато в чому відрізняється від викладеного в книзі) у вигляді монологу, активно відповідаючи на запитання чи сумніви, які можуть виникнути у курця. Тренер-терапевт пояснює головні принципи методу, і наприкінці 5-годинного сеансу курець викурює свою останню сигарету і кидає недопалок і запальничку до великої купи перед кімнатою. На цьому етапі курець — не має значення, наскільки він скептично налаштований, — радий так вдіяти. До цього моменту курцеві дозволено курити протягом сесії.

Більшість курців потребує лише одного сеансу, але в разі, коли є потреба у додатковій підтримці, є спеціальні короткочасні сеанси, причому безкоштовні. Якщо курець відвідає три сеанси протягом трьох місяців (без пропуску запланованого сеансу) і продовжує курити — його витрати повністю відшкодовуються. Курець справді нічого не втрачає. Це наша відома грошова компенсація.

— Нині у Великої Британії один із найнижчих рівнів поширеності куріння у світі — 18%, для порівняння, в Україні — 42% (15 млн. від 46 млн.). Чи можливо повністю побороти куріння?

— Якщо рівень поширеності куріння в Україні є таким, як ви сказали, — я впевнений, що його можна зменшити до 20% за один-два роки у випадку, якщо уряд України застосує наш спосіб до вирішення цієї проблеми. Ми б із задоволенням поговорили з українським урядом щодо цього.

— Який результат дало виконання закону про заборону куріння в барах, ресторанах тощо у Великій Британії?

— Потрібно розуміти, що заборони ефективні лише в комплексі з іншими наочними та ефективними заходами боротьби з курінням. Результативною виявилась заборона куріння в публічних місцях — барах, нічних клубах, ресторанах, офісах, — яка забезпечила права некурців на чисте повітря в приміщенні.

— Ваша робота — наскільки це успішний бізнес? Які його головні ризики і сильні сторони?

— Ми не отримали ані копійки до наших фондів від уряду чи громадських організацій. Успіх було збудовано на рекомендаціях наших відвідувачів «з вуст в уста». Ризики? Насправді їх немає. Медичний істеблішмент схильний до продовження нікотинового заміщення на противагу методу зцілення. Це означає, що курцям будуть давати нікотиномісткі продукти, розроблені для довготривалого вжитку в лікуванні тих, хто кинув курити. Більші дози нікотину будуть використовуватись — що буде неефективним і продовжить ницість залежності. Тож ми багато працюємо, щоб запевнити людей в наявності у нас ефективних шляхів вирішення проблем людей, залежних від цих нікотинових продуктів так само, як і від сигарет.

— Розкажіть про себе, свою трудову кар’єру.

— Я вважаю себе найщасливішою людиною. 11 років тому я був успішним бізнесменом. Єдиною річчю, яка була поза моїм контролем, — куріння. Я випробував усе можливе у своїх спробах зупинитись. Мій прихід до центру Алена Карра в Лондоні був дивом, яке допомогло мені легко позбавитись куріння. Через деякий час я відчув потребу зв’язатись із Аленом Карром і запропонувати йому свою допомогу в реалізації його задуму вилікувати світ від куріння. Я вважав, що, коли я зміг легко позбутися куріння, — будь-хто зможе... Протягом короткого періоду кількість курців — пацієнтів центру — зросла вчетверо, до п’яти тисяч курців на рік. Протягом останніх 10 років кількість позбавлених тютюнової залежності завдяки моїм консультаціям склала понад 20 тисяч осіб. Навіть не знаю, чи знайшлася б інша справа, якою я займався би з таким задоволенням. Це те, чим я пишаюсь.

— Ваша фірма працює в чотирьох країнах, які межують з Україною, — Чехії, Польщі, Болгарії та Словаччині. Чи готові ви співпрацювати з українськими партнерами, можливо, фондами, які будуть готові інвестувати в проект в Україні?

— У нас є система франшизи, тож будь-хто, зокрема, й ті, хто кинув курити за допомогою методу Карра, можуть подати заявку на відкриття центру в їхньому місті. Ми сподівались, що двоє кандидатів скористаються франшизою в Києві та Донецьку, але, на жаль, з невідомої нам причини (можливо, проблеми з візою з їхнього боку) ці люди не змогли продовжити розпочату справу. Тож коротка відповідь — так, ми готові працювати з охочими відкрити наші представництва в Україні. Якби з’явилась зацікавлена сторона — урядова чи неурядова організація — ми б розробили і розрахували детальний план спільної роботи. Наша діяльність в Польщі, Чехії, Словаччині та Болгарії — на початковій стадії, й ми не отримуємо допомоги від уряду чи неурядових організацій.

— Якою може бути ціна однієї лікувальної сесії для українського курця?

— У Сполученому Королівстві вартість сесії становить 220 фунтів стерлінгів з курця, і це включно з гарантією повернення грошей в разі неефективності терапії. Кожна ціна сесії встановлюється відповідно до індивідуальної франшизи в кожній окремо взятій країні. Ми встановлюємо вартість на рівні вартості викурювання сигарет протягом двох місяців для курця, що викурює одну пачку щодня. Ціни сигарет і сесій варіюються залежно від країни у відповідності до політики встановлення цін всередині країни

Олександра УСТІНОВА
Газета: 
Рубрика: