Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iнформатизація кордону

Прикордонники в співдружності з ученими ефективно відповідають на виклики часу
27 травня, 2004 - 00:00

Завтра в Україні відзначатимуть День прикордонника. Це професійне свято знову зайняло своє звичне місце в календарі в 2003 році згідно з указом Президента України. Люди старшого покоління пам’ятають відомий вислів: «Кордон на замку», як і засоби його втілення в життя. Контрольно-слідова смуга, дротяні загородження, прикордонні наряди — все це не в такі далекі часи надійно охороняло кордони колишнього СРСР. Але зміна геополітичної ситуації — розпад радянської імперії й здобуття Україною статусу незалежної держави, — поставила охорону кордону в ранг одного з найважливіших завдань державної політики та зажадала створення власної прикордонної служби. До цього додалися й виклики нового часу — Україну, внаслідок її географічного положення, почали активно використовувати для нелегальної міграції, контрабанди зброї та наркотиків, перевезення і продажу краденого автотранспорту. Тому для ефективного вирішення завдань з охорони державного кордону, по-перше, змінили статус прикордонної служби, а по-друге, почали створення розвиненої інформаційної структури з використанням нових інформаційних технологій.

У 2003 році законом «Про Державну прикордонну службу України» Держкомітет у справах охорони державного кордону було перетворено на Державну прикордонну службу (ДПС) України. Тим самим відомство з охорони держкордону вийшло зі складу військових структур й отримало статус правоохоронного органу, як і в абсолютній більшості європейських країн. А початок створенню єдиного інформаційного простору як для вирішення внутрішніх завдань ДПС, так і для координації дій з іншими правоохоронними органами було покладено впровадженням глобальної автоматизованої інформаційної системи «Гарт», розробленої в Інституті програмних систем НАНУ під науковим керівництвом члена-кореспондента НАНУ Пилипа Андона.

Як розповів кореспонденту «Дня» головний конструктор системи «Гарт» — кандидат технічних наук Віктор Алексєєв, ця система дозволяє оперативно вирішувати завдання прикордонного контролю та реєстрації осіб і автотранспорту, боротьби з нелегальною міграцією, контрабандою, перевезенням і продажем краденого автотранспорту. Перші компоненти «Гарту» почали працювати в 1997 році, а нинішньої функціональності система набула в 2002 році, коли на всьому периметрі державного кордону було створено інфраструктуру, яка, крім прикордонного контролю, почала здійснювати реєстрацію іноземців і транспортних засобів, що перетинають державний кордон. Ця автоматизована система охоплює всі пункти пропуску через держкордон, на яких застосовують як стаціонарні, так і мобільні комплекси — на ноутбуках і покетах (кишенькових персональних комп’ютерах).

Щорічно кордони України перетинають близько 70 млн. осіб. Не всі вони є законослухняними громадянами, серед них є особи, яких не можна пропускати до країни, оскільки вони пов’язані з терористичними організаціями або з наркобізнесом, є й такі, які оголошені в міжнародний розшук Інтерполом або правоохоронними органами зарубіжних країн. Інформація про них зберігається в електронній центральній базі даних, із якою пов’язані термінали, встановлені на пунктах пропуску, що дозволяє при прикордонному контролі виявити осіб, які підлягають затриманню або не мають права на в’їзд до України, а також осіб, які використовують вкрадені паспорти.

Також у цій базі агрегується облікова інформація стосовно осіб, які перетнули кордон, що дає можливість виявляти потенційних нелегальних мігрантів. Для кожного іноземного громадянина фіксується в’їзд і виїзд та зв’язується ланцюжок «виїхав — не виїхав». Якщо час його перебування в Україні закінчився, то він потрапляє до списку потенційних нелегальних мігрантів. Потім список передають у відповідні відомства для перевірки, чи на законних підставах ці особи продовжили своє перебування в Україні. Всі ці дії автоматизовані та виконуються в рамках єдиної інформаційно-аналітичної системи, що дозволяє аналізувати міграційні процеси в Україні. Також аналізується і сфера туризму: точна кількість туристів, які організації їх запрошують, серед них виділяють тих, які, прикриваючись туризмом, сприяють нелегальній міграції. Контролюється й запрошення студентів, оскільки досить великий потік нелегальних мігрантів їде під прикриттям навчання.

Із допомогою системи «Гарт» відстежують також транспортні потоки, насамперед — транзит. При проходженні прикордонного контролю засобами відеоспостереження прочитується реєстраційний номер транспортного засобу, який одразу передають у систему для перевірки, чи не перебуває даний засіб у розшуку. Так само як і для фізичних осіб, фіксують в’їзд і виїзд кожного іноземного транспортного засобу, що дає можливість виявляти потенційну контрабанду. Наприклад, автотранспорт із транзитним вантажем в’їхав до України, але не виїхав з неї, або в’їхав із причепом, а виїхав без нього. Дані стосовно них також передають відповідним правоохоронним органам для оперативного реагування.

У системі на перспективу також реалізована можливість припинення зловживань у сфері усиновлення українських дітей іноземцями. Якщо іноземний громадянин оформить документи на усиновлення, забере дитину з дитбудинку та спробує виїхати з України... без дитини, то на підставі відповідної інформації, яка міститься в центральній базі даних, «Гарт» одразу повідомить про таку спробу.

У центральній базі даних системи містяться також усі документи, що регулюють перетин державного кордону України. Якщо в затриманої на пункті пропуску особи виникає запитання, на підставі яких нормативно-правових актів здійснюються дії стосовно неї, то «Гарт» умить видасть посилання на відповідний документ.

Показники ефективності використання системи «Гарт» свідчать самі за себе. За даними прес-центру ДПС, на сьогодні в базі зареєстровано та стоїть на контролі понад 300 тис. паспортних документів, які було загублено чи вкрадено. Протягом останніх трьох років з допомогою «Гарту» виявили близько 10 тис. осіб, яким заборонено в’їзд до України, а також тих, хто намагався перетнути кордон за фальшивими, втраченими або вкраденими документами. А головний конструктор додав, що використання системи «Гарт» дозволило зменшити час на оформлення перетину кордону більше ніж удвічі і вийти за цим показником на рівень міжнародних стандартів; приблизно 80% від загальної кількості правопорушників виявили з допомогою системи.

Система «Гарт» постійно розвивається, і наступним етапом буде створення на її базі єдиної міжвідомчої електронної системи обліку осіб і транспортних засобів, які перетинають державний кордон, що визначено Указом Президента України від 9.02.2004 р. «Про систему заходів із усунення причин і умов, що сприяють злочинним проявам і корупції». Така система повинна охопити всі правоохоронні органи України, митне та податкове відомства і скоординувати їхні дії.

Як відзначив Віктор Алексєєв, система «Гарт» унікальна в своєму класі — таких багатофункціональних систем немає ні в Європі, ні в наших сусідів по СНД. Росія, наприклад, має намір створити щось подібне лише через кілька років.

Євген МОРЕНЦОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: