Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iсторія про підстрелену ворону і людяність

У ветеринарних клініках кажуть: трапляється, українці звертаються з проханням допомогти вуличним тваринам. Найчастіше — воронам та кішкам, яких підстрілюють у міських дворах. Навіщо їх рятувати?
20 грудня, 2013 - 11:43
НЕ ВСІ ВЕТКЛІНІКИ ГОТОВІ ПРИЙМАТИ ВУЛИЧНИХ ТВАРИН, ЗОКРЕМА І ВОРОН. І ПОСЛУГИ ТИХ, ХТО ВСЕ-ТАКИ ГОТОВИЙ, ОБІЙДУТЬСЯ НЕДЕШЕВО. ДО РЕЧІ, ОРНІТОЛОГИ РОЗПОВІДАЮТЬ, ЩО ПТАХІВ НАЙЧАСТІШЕ РЯТУЮТЬ ТІ, У КОГО Є ДОМАШНІ ТВАРИНИ

Андрій Мосюковський розповідає, як ішов додому ввечері в Оболонському районі столиці і побачив біля свого будинку ворону. Птах мляво ходив по мокрій землі, а за собою тягнув крило. «Поряд вже причаїлося кілька котів, — говорить хлопець. — Я подумав, що з вороною щось не те і вона може ось-ось перетворитися на вечерю. Стало її шкода! Вирішив спіймати і показати лікарю. Зробити це було легко — просто загнав у господарську сумку. Одразу поніс її у найближчу ветеринарну клініку. Проте там не захотіли її оглядати, мовляв, це не домашня тварина, а дика». Не подіяло і зауваження, що у птаха на грудях запеклася кров. Ночувати ворону хлопець залишив у машині у великій коробці.

Наступного дня Андрій взявся обдзвонювати ветеринарні клініки. «Мали ж хоча б десь допомогти бідолашній вороні», — пояснює він. Виявилося, що ворон можуть лікувати у ветеринарних клініках, але за послуги беруть недешево. Консультація лікаря, наприклад, може коштувати 150 гривень, а операція, у разі потреби, — 900 гривень.

«Ми знайшли «Умку» — клініку, що спеціалізується на екзотичних та диких тваринах. Лікарі жартують: якщо привезуть ведмедя, то вони і його візьмуться оглядати. Якось до них рись привозили — ніби тваринка невелика, але спробуйте підійти. Отже, після огляду стало зрозуміло, що у ворону стріляли», — продовжує Андрій, показуючи кулю, яку дістали з ворони.

«У птаха прострелене крило, він має складний перелом. На рентгені чітко видно, як куля розбила кістку, — говорить керівник ветклініки Олексій Лацапньов. — Птаха прооперували, поставили штифти. Будемо сподіватися на загоєння. Що ж до відновлення, то прогнозувати не можу — ми не знаємо, чи буде він літати. Усе залежить від складності ураження, від того, як швидко ворону до нас принесли, як зростатиметься кістка. Всі ці фактори важливі для птахів. Їхні кістки беруть участь у процесі дихання».

У КЛІНІЦІ, КУДИ АНДРІЙ ПРИВІЗ ПОРАНЕНУ ВОРОНУ, ПТАХОВІ ДОЗВОЛИЛИ ПЕРЕБУВАТИ У СТАЦІОНАРІ БЕЗКОШТОВНО. А ВСІ ІНШІ ВИТРАТИ ДОВЕЛОСЬ СПЛАТИТИ РЯТІВНИКОВІ ПТАХА: ОГЛЯД — 50 ГРИВЕНЬ, РЕНТГЕН — 120 ГРИВЕНЬ, ОПЕРАЦІЯ — 300 ГРИВЕНЬ

Нині ворона вже сьомий день у стаціонарі, де їй дозволили перебувати безкоштовно. Усі інші витрати довелося сплатити Андрію: огляд — 50 гривень, рентген — 120 гривень, операція — 300 гривень.

НЕБАЙДУЖІСТЬ ПРОТИ  ЖОРСТОКОСТІ

Орнітолог Наталія Шевчук консультувала рятівника ворони Андрія по телефону. До неї за порадами щодо поранень диких птахів звертаються дуже часто. «Буває, маю по п’ять дзвінків на день, — говорить фахівець. — Дивно, що стріляли восени. Зазвичай багато звертаються з проханням допомогти при такому пораненні з початком весни. Тоді найбільше стріляють у птахів, які прилітають на літо до нас. Таких випадків багато на Лісовому масиві у Києві, на Святошино. Мабуть, хтось думає, що він у тирі. Цієї осені мені дзвонили з Одеси — на трасі знайшли розстріляного молодого сокола, якого ми потім виходжували. Але у птахів не лише стріляють — поціляють з рогаток, б’ють різними предметами».

Орнітолог каже, що птахів найчастіше рятують ті, у кого є домашні тварини. Не собаки чи коти, а якісь тхори, єноти, шиншили. «Моя знайома, яка займається розведенням та дресируванням собак, розповідала мені історію, як її ротвейлер загриз у лісі ворону. Я дивуюся: «Чого ти не відігнала!?» У відповідь почула: «Але ж собаці теж треба полювати». І такі думки я чую частенько. Чомусь тим, хто годує кішок у дворі, все одно, що буде з птахом — вони такі спокійні, коли кішка полює на голуба. Цієї весни була ситуація, коли мені подзвонив мій дванадцятирічний син і попросив допомоги, сказав, що голуб не встає. Я, зрозуміло, одразу сказала руками птаха не торкатися, нагадала про правила безпеки. Син майже не слухав, повторював, що не може відійти з місця, бо поряд «собачники» — відпускають чотирилапих, аби ті загризли голуба. І я б сказала, що це якийсь вибірковий садизм, навіть нацизм. Ці люди люблять свою собаку, дворових кішок, але вважають, що слабших можна вбивати. І все заради того, аби домашній улюбленець просто погрався. Зрештою, я приїхала до свого будинку. Моя дитина охороняла цього бідолашного голуба. У результаті голуб вижив та полетів — він був молодий, ще не боявся людей, але потягнув лапку».

Знавець птахів та їхньої поведінки наполягає, що ворони — дуже розумні, навіть хитрі. Вони здатні підлаштовуватися під людину. «У мене є знайома з Кривого Рогу, яка кілька років тому врятувала ворону, а потім поселила її у себе вдома без клітки. Ця пташка точно знає, куди сідати їй не можна, наприклад, на холодильник. Ще одна товаришка, гуляючи з собакою, завжди виносила воронам щось смачне, так ті її завжди впізнають, зустрічають, беруть їжу прямо з рук», — говорить Наталія Шевчук. А ще ворону можна навчити танцювати, жити поряд з іншими тваринами та говорити. Вони за своїми розумовими здібностями не поступаються папугам жако. Говорять ці птахи залежно від ситуації: тобто якщо треба сказати «привіт», то вона скаже «привіт». У цьому вони схожі на папугу, але у нашій кліматичній зоні.

Щоправда, дика пташка, яку протримали у квартирі хоча б тиждень, може вже не повернутися у звичне середовище. Але й тримати ворону, як будь-якого міського чи лісового птаха, у міській квартирі — не найкраще рішення. Птаха треба влаштувати. У клініці вже говорять, що є людина, яка має приватний будинок за Києвом, вольєри і може взяти до себе цю ворону. Чоловік, який не бажає афішувати свого імені, вже брав до себе лелек та хижих птахів, яких відстрілюють у період полювання.

«Але згідно з законом України, людина, яка взяла собі тварину і почала про неї піклуватися, автоматично стає її власником і несе за неї відповідальність. Інакше не треба було допомагати», — каже ветеринар Олексій Михайлович.

ПОСТРІЛ ІЗ ВІКНА

Пригода з вороною сталася не біля лісової смуги, а у дворі спального району столиці. Хтось поцілив у птаха з вікна. Андрій Мосюковський каже, що минулої зими його племінник разом з бабусею так само намагався врятувати снігура, якого теж відмовилася взяти найближча ветеринарна клініка. «Не вдалося! П’ятирічна дитина була розчарована, засмучена і не зрозуміла, як пташка могла померти», — говорить хлопець.

Варто зауважити, що біля будинку, де Андрій знайшов поранену ворону, розташовані два дитячі садочки, на дитячих майданчиках яких щодня гуляють кількасот дітлахів. Ми дзвонили дільничному інспектору. Нинішній страж порядку з посиланням на свого попередника сказав, що «здається, щось таке було», і попросив запитати у іншого. Той, інший, сказав, що десь два роки тому хтось звертався до нього зі скаргою, що стріляють по воронах, але далі скарги справа не пішла, бо «у птахів ніхто не попав»...

Тетяна КАТРИЧЕНКО
Газета: 
Рубрика: