Для того щоб добудувати лікарню ОХМАТДИТ, не вистачає одного мільярда 400 мільйонів гривень. Минулого року фонд лікарні зібрав 18 мільйонів гривень на лікування 14 дітей за кордоном, але трансплантації кісткового мозку щороку потребують близько 250 маленьких українців. Оскільки в Україні немає обладнання, лікування за кордоном — єдиний вихід.
Проте політики переконують: лікувально-діагностичний центр ОХМАТДИТу цього разу добудують вже точно — гроші будуть. У Верховній Раді України пропонують підвищити акциз на пиво втричі, а частину від отриманих грошей направляти у спеціальний фонд, який і буде фінансувати будівництво лікарень. Законотворці переконують: одним пострілом поцілять двох зайців — і лікарням допоможуть, і зменшать споживання пива серед малолітніх любителів дешевого алкоголю.
Якщо депутати проголосують за ці законопроекти, а президент — підпише, то вже з червня літр пива буде коштувати на одну гривню дорожче. Це не зашкодить пивоварному бізнесу України і пивним гурманам, але трохи зупинить молодих покупців дешевого алкоголю, переконаний один із авторів законопроектів — народний депутат фракції «Батьківщина» Андрій ПИШНИЙ. «Алкоголь в Україні — це потужне джерело для вирішення проблем... І те, що створює проблеми зі здоров’ям української молоді, може посприяти добрій справі», — упевнений народний обранець. Він додає: «Лобісти зараз розгортають кампанію, основні гасла якої — втрата робочих місць, зменшення обсягів виробництва. Це не так. Акцизи в Україні з 2008 по 2012 роки зросли майже у 2,5 разу, а обсяги споживання пива збільшуються щороку. 2012-го в Україні було вироблено три мільярди літрів пива, а мінеральної води і безалкогольних напоїв — 2,7 мільярда літрів».
Законопроекти вносять зміни до Податкового кодексу, який, власне, і визначить нову акцизну ставку, до Бюджетного кодексу — у якому потрібно буде прописати, що гроші з пивного акцизу ідуть на охорону здоров’я, та до Державного бюджету, де має з’явитися графа про те, що цього року ресурс від підвищення акцизу піде на добудову ОХМАТДИТу.
Утім, одразу постає питання гарантій, що гроші з нового акцизу підуть саме на лікарню. «На добудову лікарні потрібно майже півтора мільярда гривень, а ми зараз більше витратили на НСК «Олімпійський» чи термінал аеропорту в Донецьку, який стоїть порожнім... Тобто гроші в країні є, питання лише в тому, на що їх використовують», — сказав Пишний.
Місію контролю пропонують взяти на себе представникам громадянського суспільства. Більше того, є ідея зафіксувати цю контрольну функцію законодавчо. А поки представникам Опікунської ради ОХМАТДИТу запропонували слідкувати за тендерними документами, за якими буде проходити будівництво. «Ми вже домовилися з представниками тендерного комітету про включення нас в список тендерної комісії, яка буде контролювати використання цих коштів», — підтвердила член Опікунської ради центру онкогематології і трансплантації кісткового мозку ОХМАТДИТу Ганна ГОПКО.
Якщо експеримент з акцизом на алкоголь, що «платитиме» за охорону здоров’я, буде вдалим, то політики обіцяють використовувати й інші подібні джерела, щоб наповнювати соціальний бюджет та боротися зі шкідливими звичками українців. Скажімо, Уповноважений Президента з прав людини Юрій Павленко вже зараз говорить, що потрібно подумати та підвищити акциз на міцні алкогольні напої та тютюн і заборонити продаж алкоголю біля шкіл.
«Далі будемо говорити про заборону продажу тютюнових виробів в малих архітектурних формах і продовжимо приводити систему торгівлі алкоголем до європейських стандартів, — сказав Юрій Павленко. — Пиво — як троянський кінь алкоголізму. Через дешеву ціну, через нібито безпечність для здоров’я дитини, через те, що начебто пиво не є алкогольним напоєм, через його цінову доступність та можливість купити на кожному кроці воно призводить до того, що діти найбільше страждають від пивної залежності, потім і від усіх інших алкогольних напоїв та наркотичних засобів, які позбавляють життя».
Таке вирішення питання з акцизами можна вважати перспективним, говорять ініціатори проекту. Тут вони ставлять у приклад Росію, де акциз на пиво у 4,5 разу вищий, чи Великобританію та Фінляндію, де ціна на алкоголь у 15—20 разів вища, ніж в Україні. Необхідність підвищувати акциз на тютюн та алкоголь політики підтверджують і статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, за якою Україна — на п’ятому місці за споживанням алкоголю у світі, і другому — за рівнем смертності від алкоголізму в Європі.