Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iз ким мати справу

Законодавча ревізія захистить українського туриста
3 грудня, 2003 - 00:00

«Ми нарешті зможемо відокремити туризм від нелегальної міграції й зробити вітчизняний туристичний ринок прозорим», — так прокоментував прийняття «малої туристичної Конституції» перший заступник Держтурадміністрації України Анатолій Матвієнко. Закон «Про зміни у Законі «Про туризм» народні депутати прийняли вдруге — із врахованими зауваженнями Президента. Відтепер на вітчизняному туристичному ринку набудуть чинності ті правила гри, які поширені на сьогодні у всій Європі. А побоювання декого щодо зникнення внаслідок прийняття закону чималої кількості невеликих фірм пан Матвієнко назвав безпідставними. Зрозуміло це із цьогорічної статистики. Із близько 5700 суб’єктів туристичної діяльності, що мають ліцензії, близько половини взагалі не звітуються, тобто ніхто так і не знає, чим же вони займаються насправді. Власне, це і не дивно, адже серед них зустрічаються підприємства, які до туризму не причетнi (на зразок заводів та фабрик чи навіть поховальних бюро), які отримали ліцензію на туристичну діяльність «про всяк випадок». 800 турфірм вказали, що за минулий рік вони не обслуговували туристів взагалі.

«Від того, що зникнуть ці фірми, повірте, ніхто з громадян не постраждає», — зазначив Анатолій Матвієнко. Зникнуть і фірми, які займались продажем віз, з якими пов’язане питання нелегальної міграції через туристичні фірми. Саме через нелегальних мігрантів у посольствах більшості європейських країн українцям, які вирішили здійснити туристичну мандрівку Європою, доводиться сьогодні проходити прискіпливу перевірку, аби отримати «зелене світло» на поїздку.

Після введення у дію нового закону візами мають право займатись виключно туроператори. І навряд чи хтось із них ризикне підмочити свою репутацію, спокусившись отримати 100 доларів на візі нелегалу. Iз початку 2004 року туристичні фірми мають визначитись, хто вони — туроператори чи турагенти. Саме така градація прийнята за стандартами Євросоюзу. Нова ліцензія видаватиметься безкоштовно. Ще одне нововведення — фінансове забезпечення відповідальності турфірм перед туристами.

Мiнiмальний розмiр фiнансового забезпечення туроператора має становити суму, еквiвалентну не менше нiж 20 тис. євро. Ті ж, хто займається виключно внутрішнім та в’їзним туризмом, повинні мати 10 тис. євро, для турагентів встановлено суму у 2 тис. євро. Ці кошти турфірмам не пропонується вносити у вигляді живих грошей, для цього існує механізм банківської гарантії. Близько ста крупних турфірм вже з цим стикалися, оскільки успішно продають авіаквитки, а вимоги Міжнародної асоціації авіаперевізників (IATA) досить жорсткі — кожна з турфірм вносила заставу у $25 тисяч. Iз січня туристичний ринок значно пожвавиться. Нові правила гри диктуватимуть нові стосунки з клієнтами, нові нестандарті ходи при рекламі. Але головне, що для клієнтів відтепер стане зрозумілішим — з ким мати справу і бути впевненим, що буде захищеним за будь-яких обставин.

Володимир ЦАРУК (Центр туристичної інформації)
Газета: 
Рубрика: