На минулих вихідних у американському Диснейленді сталася трагедія. В результаті зіткнення вагончиків на атракціоні «Гірки» постраждало 15 осіб. На щастя, ніхто не загинув, але випадок у Каліфорнії вмить нагадав подібні пригоди в Україні. На початку травня у Тернополі на атракціоні було травмовано п’ятеро людей. Одна дівчина загинула. В місті Белявка Одеської області загинуло вже двоє. Ще 12 осіб отримали травми.
Наскільки безпечні каруселі та колеса огляду в Україні? На це питання й спробував відповісти «День». Наприклад, у столичних парках, які знаходяться під опікою міської влади ( а це, власне, парк Перемоги, Центральний, Гідропарк, Відрадний, Голосіївський, парк Партизанської слави), атракціони застаріли, і найближчим часом їх ніхто не збирається змінювати — немає грошей. Щоправда, як розповідає Олена Ващенко, начальник відділу розвитку парків Головного Управління культури, мистецтва і охорони культурної спадщини КМДА, після недавнішніх трагічних подій значно підвищився контроль за технічним станом атракціонів. І на сьогодні він повністю відповідає встановленим нормам безпеки. За словами О. Ващенко, щорічно, на початку весни, перед експлуатацією атракціонів, спеціалізовані організації проводять ретельне обстеження обладнання — перевіряють техніку, електрику, метал тощо. Таку ж саму перевірку проводять і після закінчення активного сезону. А технічні групи, які працюють у кожному парку, контролюють стан атракціонів щоденно. Адже, як впевнена О. Влащенко, «найголовніше завдання, яке стоїть нині перед Головним Управлінням і директорами парків — це зберегти і розвивати їх».
Щоправда, не сприяють цьому закони. За словами Ігоря Іванченка, начальника Управління державного нагляду охорони праці, основною причиною незадовільного технічного стану атракціонів є відсутність нормативної бази. Аби покращити нинішній стан каруселей, більшість із яких сьогодні перебувають в незадовільному стані, перш за все, варто опрацювати правила стосовно їхньої цільової експлуатації. Адже на сьогодні ніде не сказано, скільки може працювати той чи інший атракціон. «Місце розваг повинно стати безпечним», — резюмує І.Іванченко.
У зв’язку з трагічними випадками, які сталися на атракціонах Тернополя та Одеської області, МНС України виступило з ініціативою провести тотальну перевірку усіх діючих атракціонів на території України, окрім пересувних і водних. Міністр із надзвичайних ситуацій Давид Жванія підписав указ, згідно яким Державний комітет нагляду за охороною праці зобов’язаний організовувати спільно з місцевими державними адміністраціями загальні перевірки всіх атракціонів. І ввести особливий режим нагляду за безпекою експлуатації механізованих атракціонів.
До речі, на увагу заслуговує досвід наших східних сусідів — Росії. Варто зазначити, що в Москві міська влада максимально допомагає розвиватися муніципальним паркам — зі столичного бюджету виділяються кошти на сплачення ними комунальних послуг, заробітної плати співробітникам паркам, закуповуються там й нові атракціони. Адже каруселі завжди привабливі, а звідси — й прибуткові. І хоча при розпаді Радянського Союзу досвід керування парками Росія перебрала, власне, з України, на сьогодні цей бізнес в них розвивається набагато швидше, ніж у нас. Чому? Просто більшість парків мають своє право власності на землю, що дозволяє їм самостійно залучати інвесторів.
Але повернемося до України, а саме до Києва. Цього року міською владою було виділено близько мільйона гривень на збереження парків, якими опікується КМДА. Кожному парку сьогодні необхідно, як мінімум, 10 — 15 атракціонів, вартість кожного з них у середньому — 50 тисяч доларів. Звичайно, фахівці зазначають, що доцільно було б взяти до уваги зарубіжний досвід, привернути увагу влади до проблеми атракціонів, активно залучати інвесторів. Але поки що експерти радять, розважаючись на атракціонах, зайвий раз перестраховуватися. Перш за все, необхідно звернути увагу на зовнішній вигляд атракціонів, обов’язково прислухатись до роботи механізмів. Якщо ви відчули запах диму, то від такої каруселі слід уходити якомога далі й по швидше. Незайвим буде дізнатися, скільки років атракціону і де він був виготовлений. Заради ж власної безпеки, поцікавтесь хто є власником того чи іншого атракціону, якщо хазяїв декілька, то знайте: у випадку аварії практично неможливо буде знайти відповідального. Також спеціалісти наголошують на тому, що варто уникати пересувних атракціонів, оскільки вони, як правило, вже багато років ніде на довго не затримуються.