Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кількість чи якість?

Молоді вінницькі сім’ї, що взяли державний кредит на квартиру, судитимуться із будівельниками
2 квітня, 2003 - 00:00

За показниками виконання державної програми із забезпечення молоді житлом Вінниччина, після Києва і Харкова, займає третє місце в Україні, свідчить офіційна статистика. Молоді люди, віком до 30 років, сплачують лише 6 відсотків вартості майбутнього житла. Решту фінансує держава, надаючи довгостроковий кредит на 30 років. Квартири будують досить швидко. До речі, якщо народжуються діти, то молоду сім’ю частково звільняють від повернення кредиту. В Україні кожна десята квартира, збудована за вищезгаданим проектом, здається саме у Вінниці. Нещодавно вінницьке регіональне відділення Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву видало ордери ще на 33 квартири. Це позитивний момент. Але мова про інше...

На жаль, будинок, який фонд надав молодим сім’ям торік, потребує сьогодні ремонту, а його обурені власники збираються судитись із будівельниками.

Історія цього будинку досить цікава. В минулому — це недобудована лікарня міського управління внутрішніх справ Вінниці. Але після того, як сім’ї міліціонерів взяли державний кредит, будівлю переобладнали під житловий будинок. Ключі вручали урочисто. Напередодні виборів 31 березня. Але колишні новосели розповідають, що квартири їм здали незакінченими, без електрики, газу й води. Цей поспіх директор регіонального відділення фонду Григорій Бабюк пояснив просто: «Завдяки тому, що будівельники встигли до виборів, область отримала від держави гроші для наступного кредитування». Можливо, когось це і влаштовує, але не тих, хто бере кредити. Квартири, які здали поспіхом, виявились суцільним жахом. Новоселам довелось виконувати всі внутрішні роботи, міняти сантехніку і столярку, хоча за це все вони вже заплатили, беручи кредит. «Нам у фонді, коли ми укладали угоду, пообіцяли хороші квартири. За них ми і заплатили, але... Щоб можна було там жити, нам довелось робити капітальний ремонт. Вийшло, що ми платимо двічі», — розповідає Ірина Чумак, одна з позичальниць. Вона та її сусіди, мешканці одного під’їзду (вони придбали квартири в кредит), неодноразово звертались зі скаргами до фонду та будівельників, але безліч недоліків людям довелось усувати самим. Нині вони вимагають створення комісії, яка б перерахувала вартість будівельних робіт. За двокімнатну квартиру сім’я виплачує 60 тисяч гривень, а за 3-кімнатну — 80. Державні ціни вищі за ринкові, які сформувались у Вінниці.

Сьогодні в регіоні без власного житла — 14,5 тисячi сімей. Не маючи вибору, вони погоджуються платити більше і на 30 років влазять в боргову кабалу. У райцентрах і районах державна програма молодіжного житлового будівництва майже не реалізовується. Нехтування програмою в обласній організації пояснюють необізнаністю районних керівників. Про існування та засади програми їх мав би інформувати Вінницький регіональний фонд сприяння молодіжному будівництву, але його керівництво дотепер займалось реалізацією програми здебільшого в обласному центрі. Зараз, окрім роз’яснювальної роботи, районних керівників переконують закладати в місцевих бюджетах гроші для надання перших кредитів.

Про те, чи вистоїть вищезгаданий будинок 30 років, почали переживати і в самому фонді: від верхнього аж до останнього поверху пішла тріщина. У кімнатах, вздовж яких вона проходить, в морозні дні температура опускається до 0 градусів, а на перших поверхах «лопається» скло. Люди впевнені, що це пов’язано зі зсувом стіни. Однак комісія, яка зараз вивчає будинок, вважає, що стан будівлі стабілізується. Іншої думки у фонді: до такого висновку ставляться з недовірою, сприймають його як робочу відписку. Директор будівельної організації, що зводила це житло, Тимофій Гиренко відмовився від коментарів стосовно даної ситуації, оскільки, як він сказав у телефонній розмові, ніякої вини за якість квартир не відчуває, а тому не має потреби виправдовуватись. Чия це була помилка, будівельників чи проектантів, які дозволили перебудовувати будинок майбутньої лікарні на житло, з’ясують фахівці. Про цю ситуацію фонд вже повідомив прокуратуру. Надалі його директор планує відповідальніше обирати виконавців будівельних робіт, але якість житла все одно гарантувати не може.

КОМЕНТАР «Дня»

Микола ДМИТРЕНКО, заступник голови Вінницької обласної державної адміністрації:

— Випадки неякісного будівництва були й раніше, але такий гучний — вперше. Далі вже нікуди. Тому створена найближчими днями комісія зробить свої висновки щодо стану будинку, і ми будемо приймати надзвичайно конкретне и жорстке рішення. Щоб всі, хто причетний до молодіжного будівництва, знали «зась» і більше такого не допускали. Як тільки буде встановлена винна організація чи особа, вона відшкодує матеріальнi і моральнi збитки, завданi мешканцям цього будинку

Мирослава СОКОЛОВА, Вінниця
Газета: 
Рубрика: