Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Компроміс ще можна знайти

Центр Чернівців може піти під землю разом із мешканцями
18 серпня, 2011 - 00:00
ГОРОДЯНИ ПІКЕТУЮТЬ БУДІВНИЦТВО / ФОТО АВТОРА

Улітку 2002 року в самому серці Чернівців сталася трагедія. В історичному центрі міста, на вулиці Ольги Кобилянської, обвалився будинок, поховавши під руїнами двох літніх людей. Збудовану за Австрії триповерхівку зруйнував не час. Міцна споруда могла служити ще не одну сотню років, та не витримала перебудов підприємців-орендарів. Про те, що внаслідок цього будинок тріщить, люди роками скаржилися в усі інстанції, однак у відповідь одержували лише відписки. З іронії долі остання комісія обстежила будинок за день до обвалу. «Обстежила», навіть не заходячи всередину. Зробити це чиновники побоялися, зважаючи на мереживо з тріщин і надуту від просілих балок вітрину вбудованого у споруду магазину, розповідали згодом уцілілі мешканці. Попри такий «ретельний» огляд, вердикт комісії не суперечив попереднім: усе, мовляв, гаразд, і спіть спокійно... Сьогодні ця давня вже історія ризикує повторитися в тому ж таки історичному центрі Чернівців. Щоправда, у набагато більшому масштабі.

ПРО БУДІВНИЦТВО НЕ ПОПЕРЕДИЛИ

— Із середини травня ми майже не спимо. Боїмося стулити повіки, бо не знаємо, чи прокинемося живими вранці, — каже пенсіонерка Лідія Камбій з вул. Гонти, 22. — Утратили спокій, відколи поряд розпочалося будівництво.

— Згідно з проектом, на вул. Гонти, 20, мають збудувати двоповерховий офісний центр зі складським приміщенням під ним, — каже представник замовника Ігор Мандзюк. — Фінансує будівництво регіональна спілка «Справа Кольпінга» з центром у Німеччині. Будуємо на власній земельній ділянці, викупленій разом із будинком у середині 90-х. Кількість спілчан росте, тож у старому приміщенні давно тісно. Потрібні нам і склади. «Справа Кольпінга» — громадська організація християнсько-соціального напряму. Вона активно веде благодійну діяльність, доправляє в Україну вантажі гуманітарної допомоги, а зберігати їх наразі ніде.

Про наміри будівельників люди довідалися згодом. Першого ж дня розгортання робіт вони із жахом спостерігали, як за кілька годин було знищено сад, дерева якого десятки років тримали своїм корінням нетривкий тутешній грунт, а наступного дня на його місці поспіхом вирили глибокий котлован. Одночасно вулицею Гонти, яку забудовано на межі XIX—XX століть, а тому рух важкого транспорту тут заборонено ще з 80-х, одна за одною закурсували багатотонні вантажівки. Унаслідок цього затріщали будинки цілого мікрорайону. Щодня на них з’являється дедалі більше тріщин. На окремих ділянках вулиць почала просідати й провалюватися земля.

Налякані люди забили на сполох, адже про майбутнє будівництво їх не попередили. Навіть тих, хто мешкає стіна до стіни з будинком, біля котрого розгорнули будівництво, та який згодом мають зрівняти із землею.

ЗАВИНИЛА ЗНОШЕНІСТЬ БУДОВИ?

На резонне обурення мешканців представники замовника, міської влади та державної інспекції архітектурно-будівельного контролю одностайно стверджували, що будівництво є цілком законним. Однак документи на підтвердження надали людям лише після неодноразових наполягань.

— Ознайомившись із ними, ми засумнівалися в законності будівництва, — каже представник ініціативної групи мешканців Ірина Севастьянова. — Будівництво стартувало 18 травня, а дозвіл Держархбудконтролю датовано 25 травня. За документами котлован має бути завглибшки 1,5—2 метри, а в ньому цілком ховалися величезні КАМАЗи. Нам також незрозуміло, чому під час погодження проігнорували висновок геологів, що ця ділянка є малопридатною для будівництва через високий рівень підземних вод і нетривкий насипний грунт, адже колись у цьому мікрорайоні була велика балка, яку згодом засипали сміттям і землею.

На ці розбіжності ми вказували в усіх інстанціях: від міської ради до Генеральної прокуратури. Натомість нас намагаються позиціонувати як противників будівництва в принципі, а факти руйнації списують на зношеність житлового фонду мікрорайону.

Людей почули, коли їм узялися допомагати депутати «Фронту Змін». У мерії зібрали круглий стіл, де забудовник зобов’язався оплатити незалежну експертизу оцінки впливу будівництва на наявну забудову, постраждалі помешкання обстежили працівники районної ради й ЖЕКу, а на тріщини поставили «маяки». На цьому запал урядників згас. Будівництво тривало, тріщини під «маяками» ширшали. Про проблему знову згадали лише після виступу на останній сесії міськради І. Севастьянової, зініційованій «ФЗ». Новий сплеск активності вилився у створення спеціальної депутатської комісії та прохання міського голови до Держархбудконтролю на час її роботи призупинити будівництво.

ОБІЦЯНКИ...

— Робити це забудовник і не подумав, — каже онкохвора Лідія Крохта, вікна якої якраз навпроти скандального будівництва. — Навпаки, робота лише активізувалася. Будівельники працювали до смерку і навіть у дощ: для цього забудовник привозив їм плащі.

З відчаю у понеділок, 15 серпня, люди вдалися до крайніх заходів. Вони перекрили одну з сусідніх жвавих магістралей з плакатами «Зупиніть незаконне будівництво!», «Не дайте зруйнувати наші оселі». За півгодини до людей приїхали члени депутатської комісії, керівництво міста й представник замовника. З вуст очільника міста знову пролунала обіцянка призупинити будівництво (з якою, навіть незважаючи на присутність київських тележурналістів, забудовник бодай про людське око не погодився), проте словам люди більше не вірять.

— Доки ми воюємо, будівництво йде повним ходом, ані обіцяної експертизи будинків, ані, як ми наполягали, незалежної геологічної експертизи мікрорайону, — каже І. Севастьянова. — Не кажу вже про те, що ми не маємо гарантій, коли залишимося просто неба, якщо наші оселі заваляться. Ця небезпека є цілком реальною, бо вже тріщать будинки на сусідніх вулицях, що за кілька сотень метрів від будівництва, та роз’їжджаються «маяки», поставлені всього місяць тому. На жаль, маємо прецедент на вул. Кобилянської, де за загибель під руїнами людей ніхто з чиновників не відповів.

— Законних прав зупинити будівництво міська влада не має, та вона все ж цілком могла «розрулити» ситуацію, — уважає голова фракції «Фронт Змін» у Чернівецькій міськраді Олексій Каспрук. — Насамперед потрібно було заспокоїти громадськість і знайти порозуміння із замовником, наприклад, запропонувати йому іншу земельну ділянку абощо. Тобто компроміс, на мою думку, можна знайти, було би бажання. А його-то якраз бракує.

Побічно це підтверджує інформація, одержана вчора вранці від мешканців мікрорайону. Люди кажуть, що будівництво кипить, як і до їхнього пікету.

КОМЕНТАРI

Олена ПУШКОВА, начальник відділу історико-культурної спадщини Чернівців:

— З нашим відділом погодили лише параметри майбутнього будівництва, зокрема, його максимально допустиму в цій частині міста висоту. Далі ескізного проекту не бачили ні ми, ні містобудівна рада, фахівці його не обговорювали, як не було й громадських слухань із цього приводу. Уважаю також, що перед початком будівництва потрібно було здійснити обстеження підтримкових конструкцій наявної забудови й оцінити вплив на неї нового будівництва.

Ілля РОМАНЮК, голова депутатської комісії Чернівецької міськради:

— До закінчення розслідування нашої комісії робити висновки передчасно. Маємо перевірити всі документи забудовника, дотримання ним рекомендацій проектувальників, маємо з’ясувати правильність інженерно-геологічних вишукувань тощо. Попередньо можу висловити лише власну думку, що мікрорайон і наявні будинки зазнали негативного впливу від інтенсивного руху важкого транспорту.

P. S. Коли матеріал був готовий до друку, стало відомо, що відділом історико-культурної спадщини внесено постанову про призупинення будівницва, яку для виконання подано у прокуратуру міста.

Анна ГАРГАЛЯ, Чернівці
Газета: 
Рубрика: