Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

14 вересня, 2010 - 00:00

Українців найбільше хвилюють тарифи на ЖКП

Найбільшою соціальною проблемою, яка хвилює громадян напередодні виборів до місцевих рад, є підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги. На перше місце у ході опитування, проведеного Інститутом практичної політики з 25 серпня по 5 вересня у Миколаєві, Запоріжжі та Херсоні її поставили 58,2% респондентів. Про це поінформував експерт інституту Олександр Жуган, повідомляє УКРІНФОРМ. Соціолог розповів, що у кожному місті було опитано по 2000 осіб. На друге місце серед актуальних проблем городяни поставили погану якість доріг (40,1), далі йдуть питання вивезення та утилізації сміття (35,8%), незадовільна якість питної води (24,3%) та незадовільна підготовка до опалювального сезону (23,7%). На думку О. Жугана, розв’язання цих проблем фактично є іспитом для кандидатів від влади, який вони мають скласти до місцевих виборів 31 жовтня, бо інакше втратять частину свого рейтингу.

Студентам доведеться платити за пропущені заняття

Кабінет Міністрів ухвалив кілька постанов, що стосуються освіти, серед яких — перелік платних послуг, що можуть надаватися у вишах. У переліку є як ті, що вже давно є платними (приміром, ламінування, ксерокопіювання або одержання другої вищої освіти), так і нові («пеня» за пропущені заняття і за послуги бібліотек у неробочий час). Студенти кажуть: неофіційно в деяких вузах за це вже давно беруть гроші, повідомляє газета «Дело». Керівництво вишів каже, що платні послуги — рішення правильне. «Викладачу за понаднормову роботу потрібно платити? Так», — упевнений ректор Тернопільського педуніверситету Володимир Кравець.

Студенти нововведеннями незадоволені, але відзначають, що «відкривати гаманець» звикли. «У нас пропуск заняття з неповажної причини — 28 гривень», — розповідає студентка з Національного медуніверситету. Відповідно до постанови, платним стає також зовнішнє незалежне оцінювання (тестування). «Природно, це стосується не всіх тестів», — пояснила заступник міністра освіти Ірина Зайцева. «Основні три предмети будуть безкоштовними, але якщо людина хоче складати більше або хоче поліпшити свій результат за минулий рік, вона має платити за це», — пояснила вона. Платною стане і студентська (курсантська та інші) форма у вузах, де вона потрібна. Хоча, частіше, за неї курсанти платять і так. «У нас тільки сироти одержують форму безкоштовно. Інші платять близько тисячі гривень за комплект», — розповідає перший проректор НАУ Максим Луцький.

У подальших планах Міносвіти — повернути вступні іспити у вузах, разом з тестуванням, а також позбавляти стипендії студентів за трійку в заліковці. Варто нагадати, що прем’єр Микола Азаров раніше оголосив про необхідність регулярно проводити перевірки якості знань українців після закінчення навчання у вищих навчальних закладах. «Необхідно провести оцінку якості отриманих випускниками знань. Такі перевірки необхідно проводити як на останніх курсах (навчання), так і через три, п’ять і більше років після закінчення вузів», — сказав Азаров.

Лікувати онкохворих нічим

В Україні зараз гострий брак медикаментів для дітей із онкологічними захворюваннями, повідомило керівництво київського Центру дитячої онкогематології і трансплантації кісткового мозку при Національній дитячій лікарні «Охмадит», передає «Кореспондент». Як повідомив представник «Охмадит», в лікарню вже більше чотирьох місяців не поставлялися онкопрепарати за бюджетні кошти. У 2010 році постачання ліків, що купуються державою, практично припинилося. У українські медустанови до цих пір не надійшли медикаменти, тендери на які пройшли ще в лютому 2010 року. Лікарям доводилося користуватися препаратами з торішніх запасів, але вони закінчилися ще у травні.

Неохайність визнано психічним розладом

Медики вважають, що повністю позбутися неохайності неможливо, проте можна допомогти людині нормалізувати своє життя. Німецькі вчені прийшли до висновку, що неохайність є психічним захворюванням, від якого повністю позбутися не можна. Для цього недоліку навіть придумали спеціальний термін — «Синдром Мессі» (messy — безладний, неохайний), пише Likarinfo. Основною ознакою захворювання вчені вважають звичку жити в брудній квартирі,що завалена купою непотрібних речей. При цьому ні вік, ні соціальний статус, ні стать людини не грають ролі. В якості причин розвитку синдрому вчені називають психологічну травму, наприклад, втрата близької людини, коли з’являється бажання зберегти якісь речі, що нагадують про минуле. Іншою причиною синдрому Мессі може бути банальна скупість. Медики вважають, що повністю позбутися синдрому неможливо, проте можна допомогти людині нормалізувати своє життя.

Музикою за рецептом лікуватимуть від депресії

Шотландські науковці працюють над створенням комп’ютерної програми, що підбиратиме «музичну терапію» відповідно до потреб кожної окремої особи. Дослідники сподіваються, що, за допомогою цієї технології, вдасться подолати такі захворювання, як депресія. Науковці з Glasgow Caledonian University поєднують звукотехніку та психологію, аби дослідити, яким чином музиці вдається передавати емоції й змінювати людський настрій, повідомляє The Telegraph. «Вплив музичного твору на людину сягає значно далі, ніж те, що швидкий темп може підняти настрій, а повільний — засмутити», — запевняє керівник дослідження аудіоінженер Дон Нокс.

У рамках трирічного проекту, що має завершитися до кінця року, дослідники мають намір проаналізувати мелодійний ряд, текст, ритм та ноти різних композицій. Вони сподіваються знайти спосіб «налаштовувати» музичну терапію на окремих пацієнтів. «Музика виражає емоції у результаті (дії) багатьох факторів. Сюди входить тон, структура та інші технічні характеристики музичного твору. Текст може також мати істотний вплив», — пояснює Нокс. Крім того, зазначає він, існують також суб’єктивні фактори — де й коли людина вперше почула цю мелодію, асоціюється вона в неї із сумними чи веселими подіями тощо.

Команда дослідників попросила добровольців визначити, які саме музичні композиції, на їхню думку, відображають різні емоції зі спектру. Науковці здійснили детальний аудіоаналіз обраних цифрових записів. Завдяки цьому вони сподіваються розробити математичну модель, що пояснить здатність музики передавати різні емоції. Кінцевим результатом має стати спеціальна комп’ютерна програма, що визначатиме, яка музика найкраще допоможе конкретному пацієнтові. «Зробивши можливим пошук музики й упорядкування колекцій відповідно до емоційного змісту, такі програми могли б докорінно змінити наш спосіб взаємодії із музикою», — переконаний Нокс.

Газета: 
Рубрика: