Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

10 вересня, 2009 - 00:00

Iван Вакарчук: Виші самі повинні встановлювати квоти на пільговиків

Міносвіти розглядає ідею дозволити вищим навчальним закладам самостійно встановлювати квоти на прийом абітурієнтів поза конкурсом. Про це бюро журналістських розслідувань «Свідомо» повідомив міністр освіти та науки Іван Вакарчук. «Треба, щоб самі ВНЗ встановлювали квоти на окремі спеціальності. Але це ще не рішення, а ідея», — сказав він. Іншою зміною, яку обговорює Міносвіти, є скасування або обмеження права вступати поза конкурсом для призерів учнівських олімпіад, що проводяться Малою академією наук. «До нас були звернення з ВНЗ щодо низької кількості балів у таких призерів», — зауважив міністр. Право вступати поза конкурсом нині надано інвалідам І, ІІ груп та інвалідам до 18 років, яким не протипоказане навчання за обраною спеціальністю; «чорнобильцям»; учасникам бойових дій та інвалідам війни; дітям-сиротам та дітям, які залишилися без піклування батьків; дітям, чиї батьки загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах при вступі на навчання за гірничими спеціальностями; шахтарям зі стажем підземної роботи не менш ніж три роки; дітям шахтарів зі стажем підземної роботи не менш ніж 15 років; дітям шахтарів, загиблих внаслідок нещасного випадку на виробництві та дітям шахтарів-інвалідів I та II груп; дітям військових, працівників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов’язків; призерам IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад, якщо вступають за спеціальністю, з якої брали участь в олімпіаді; учасникам міжнародних олімпіад, якщо вступають за спеціальністю, з якої брали участь в олімпіаді.

У Києві на 15 тисяч велосипедистів лише одна велодоріжка

У Києві існує лише одна велодоріжка завдовжки 200 метрів. Вона була створена ще 2005 року на житловому масиві Позняки по вулиці Григоренка. З того часу нічого не змінилося. І це не зважаючи на те, що в Україні, і в столиці зокрема, постійно зростає кількість велосипедистів, пише «Німецька правда». Це дешевий вид транспорту, він дозволяє уникати заторів, не шкідливий для здоров’я і довкілля, однак пересування на велосипеді у Києві пов’язане із підвищеною небезпекою. У першу чергу через те, що для двоколісних у буквальному розумінні слова немає місця на дорогах. Для порівняння: у Відні створено 97 кілометрів велодоріг, у Варшаві — 270, у Парижі — 370. У липні 2008 року після масових акцій «Велонаїзд» міський голова Леонід Черновецький підписав розпорядження, згідно з яким було ухвалено план заходів щодо створення в Києві велосипедної інфраструктури. Минув рік, а нових доріг не з’явилося. Голова Асоціації велосипедистів Києва Дмитро Олександров причиною цього вважає кризу. «Внаслідок економічної кризи виконання плану загальмувалося і створення велосипедної інфраструктури нині вписали в міську програму вдосконалення безпеки дорожнього °руху», — сказав він. За оптимістичними прогнозами Олександрова, велодоріжки в Україні почнуть прокладати наступного року, за реалістичними — через два-три роки. Тим часом у столиці вже налічується понад 15 тисяч велосипедистів, їхня кількість невпинно зростає. Велоінфрасруктура особливо розвинута в таких європейських країнах як Данія, Нідерланди та Бельгія. Наприклад, у Нідерландах 40% населення пересувається на велосипеді. У Швеції і Великій Британії на двох колесах можна проїхати маршрутами колишньої залізниці — закриту 1983 року колію ентузіасти засипали піском із гравієм і перетворили на велошлях.

Український підліток став семиразовим чемпіоном світу з шашок

Днями в польському місті Млава запоріжанин Богдан Панченков завоював золоту медаль у змаганнях з блискавичної гри на чемпіонаті світу з шашок серед хлопців і дівчат. Запорізьку область у складі збірної України представляв 14-річний вихованець тренера Михайла Шустера Богдан Панченко (СК «Металург»). Роком раніше Богдан виграв чемпіонат світу у віковій групі 11—13-річних у всіх номінаціях. І два дні тому в компанії старших хлопців наш спортсмен не розгубився, провів весь турнір у групі лідерів і головних претендентів на медалі. У турнірі з класичним контролем часу невдале жеребкування залишило нашого спортсмена за межею призової трійки — Богдан фінішував лише четвертим. Але в змаганнях з блискавичної гри чергова (вже сьома!) золота медаль чемпіона світу додалася до колекції юного запорізького спортсмена, що й дало змогу збірній України отримати «бронзу» в загальнокомандному заліку. На жаль, здобутки юного генія грунтуються лише на чистому ентузіазмі. Як зауважив тренер чемпіона Михайло Шустер, жодна з перемог не надала хлопцю хоча б незначних матеріальних благ. «Приміальних від Міністерства молоді та спорту діти не отримують, кажуть — нема грошей на рахунках. Від місцевої влади також не надходить фінансова підтримка у необхідному розмірі. Основна наша проблема — фінансування поїздок на чемпіонати, адже спонсорів у світі взагалі небагато, тим більше під час кризи», — розповів тренер. Сам Богдан свою перемогу чимось героїчним не вважає. Він радий, що йому доводиться бувати в різних країнах. Наприклад, в Польщі чемпіона вразила культурна програма. Хлопцю просто подобається прославляти рідне місто і країну, тренуючи при цьому розум, повідомляє Олена ГОЛОТА.

На Черкащині бракує педіатрів

Кількість закладів загальної практики сімейної медицини у Черкаській області за шість місяців цього року збільшилася на 9 і нараховує 140 установ, що дає змогу охопити обслуговуванням сімейними лікарями 53,3% населення області. Проте сімейні лікарі нерідко змушені виконувати обов’язки педіатрів. За словами начальника відділу надання медичної допомоги дорослому населенню Головного управління охорони здоров’я та медицини катастроф облдержадміністрації Надії Гетьман, актуальною нині є проблема надання сімейними лікарями медичної допомоги дітям, оскільки кадрова ситуація у педіатричній мережі є досить складною: «Дефіцит педіатрів у області складає 126 лікарів або 32%. Поповнення ж молодими кадрами не покриває дефіцит. Відповідно до плану МОЗ України щороку направл°яється до 20 інтернів-педіатрів, приступає ж до інтернатури лише половина» — зазначила Надія Гетьман. Невдовзі очікується значне погіршення ситуації. Адже 28 % педіатрів вже у пенсійному віці, ще 20% наближаються до нього. Особливо критичною є ситуація на селі. Питома вага дітей, яка зараз обслуговується сімейними лікарями, складає 25,5% (2008 рік — 23%), повідомляє Вікторія КОБИЛЯЦЬКА, Черкаси.

Газета: 
Рубрика: