Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

21 січня, 2004 - 00:00

Село з дванадцятьма мостами

По обидва боки ріки Боржава, що на Закарпатті, розкинулося село Лисичево Іршавського району. Воно поєднане дванадцятьма мостами. Катастрофічні паводки 1998 та 2001 років усі їх знесли. Як і десять інших мостів у районі. Наразі вже відновлений четвертий міст. Заступник голови райдержадміністрації Євген Савко зазначив, що довжина новобуду — сто метрів, а кошторисна вартість — понад 145 тисяч гривень. Спорудили його спеціалісти Мукачівського мостобудівельного управління «Автоміст». Ще п’ять мостів у Лисичеві, котре на десять кілометрів розкинулося між горами, буде зведено в цьому році, повідомляє Василь ЗУБАЧ , Ужгород.

Викрали «Нестерпну жорстокість»

Над розкриттям дещо незвичної крадіжки довелося попрацювати співробітникам карного розшуку Сумського міського відділу міліції. Їм випало шукати зловмисника, котрий в середині грудня викрав з кінотеатру «Дружба»... коробку з частиною фільму «Нестерпна жорстокість». Як з’ясувалося, злодієм виявився 26-річний раніше засуджений сумчанин. Після сеансу він непомітно зайшов до підсобного приміщення кінотеатру, звідки й виніс те, що першим потрапило на очі, — кіноплівку. Оскільки зловмисник уживає наркотики, логічно припустити, що крадене він збирався продати. Однак покупців на частину «Нестерпної жорстокості» так і не знайшлося. Вилучену в злодія кіноплівку правоохоронці повернули кінотеатру. Наразі вирішується питання про компенсацію крадієм збитків, завданих затримкою в прокаті фільму, вартість якого складає близько 10 тисяч гривень, повідомляє Сергій ХАНІН , Суми.

Турецькі бастіони беруть... у концесію

Днями в Кам’янці-Подільському оголосили, що Турецькі бастіони, пам’ятку історії та архітектури XVII століття, віддають у концесію. На десять років. «Обумовлено, що бастіони можуть бути використані як об’єкт туристичної інфраструктури. Балансова вартість цього майна комунальної власності площею 294 квадратні метри — 1951,2 тисячі гривень», — повідомив для «Дня» завідувач організаційно-контрольного відділу міськвиконкому Валерій Клименко. Разом з Турецькими бастіонами, що розташовані на Старопоштовому узвозі, передають у концесію інші архітектурні пам’ятки. «Ще — Порохові склади на вулиці Руській, Казарми фортеці — на Госпітальній, Нову фортецю — на Замковій», — продовжив Валерій Клименко. До цих об’єктів уже виявили жвавий інтерес місцеві підприємці. Вони впевнені, що стародавній Кам’янець-Подільський стане туристичним центром світового значення. Тому шанувальникам історії буде цікаво влаштуватися на нічліг у п’ятизірковому готелі, розташованому у фортечних стінах, прокинутися вранці й побачити з вікна дивовижний пейзаж «перлини на камені», як іще називають Кам’янець-Подільський. Або ж приємно перепочити за кавою в будівлі, що правила за башту... «Батьки» Кам’янця-Подільського, виступаючи першопрохідниками у виконанні Закону України про концесії, вважають, що підприємці реставрують пам’ятки архітектури, забезпечать їхню охорону від руйнування часом. Передбачають від нового підходу гарний зиск для самих підприємців і для місцевого бюджету. Концесійний платіж встановлюється у розмірі 0,07 відсотка від вартості основних фондів об’єкта. «Пропозиції бажаючих стати концесіонерами розгляне конкурсна комісія, віддасть перевагу тим, хто запропонує найліпші умови, і 20 липня 2004 року оприлюднить свої прозорі рішення»,— зазначив завідувач організаційно- контрольного відділу міськвиконкому, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ , «День».

Похоронні бюро для ялинок

Похоронні бюро — єдині організації, які збирають сьогодні викинуті і нерозкуплені новорічні ялинки. Потім із зелених красунь виготовляють численні вінки. Іншої утилізації симпатичним деревцям, які так радували око безлічі людей, на жаль, не знайшлося. Інша частина ялинок, які незабаром потраплять на сміттєві звалища, спалюється заповзятливими громадянами, які знайшли в них чудовий еквівалент дров. Окрім того, зовсім невеликий відсоток ялинок збирається санаторіями м. Святогорська Донецької області для виготовлення хвойного екстракту. У Донецьку проблему зворушливих зелених красунь нещодавно було вирішено. Донецький міський голова Олександр Лук’янченко, щоб хоч якось поліпшити долю «використаних» ялинок, дав завдання комунальним службам міста придумати спосіб їх утилізації. Ті знайшли спеціальні австрійські та німецькі машини, які перетворюють ялинки на тріски, які потім застосовуються як добриво. Для повноцінного використання таких машин потрібні лише кошти, які дозволили б їх купити, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА , Донецьк.

На Сумщині не вистачає священиків

Втім, стосується це тільки Української православної церкви, підпорядкованої Київському патріархату. Як розповів начальник відділу у справах релігій апарату Сумської облдержадміністрації Анатолій Ярош, священнослужителів УПЦ (МП) торік в області, навпаки, збільшилося — на 13 осіб. Водночас є населені пункти, жителі яких наполягають на тому, щоб їхньою релігійною громадою опікувалася саме УПЦ (КП). Скажімо, в селі Малий Вистороп Лебединського району давно чекають на такого священика. Тут збереглося і приміщення храму, яке зараз не використовується за призначенням, проте перебуває в досить доброму стані. Однак поки що, за словами Анатолія Яроша, «владика просто не має кого туди послати...» Добрим знаком, на його думку, стало освячення в минулому році двох храмів у Роменському районі, котрі передано Українській православній церкві Київського патріархату. Загалом же торік на Сумщині було збудовано та освячено шість православних храмів. Один із них — а саме собор Різдва Пресвятої Богородиці, розташований у Мовчанському монастирі, що в Путивльському районі, — відчинив свої двері перед віруючими якраз напередодні новорічних свят. Обитель нині переживає своє справжнє відродження, насамперед завдяки підтримці обласного благодійного фонду «Вічність», котрий взяв на себе також турботу про відбудову ще одного древнього монастиря — Софронієвської пустині, повідомляє Алла АКІМЕНКО , Суми.

Арештант утік, поки охоронці спали

Нещодавно до однієї з лікарень міста Ромни, що на Сумщині, потрапив особливий пацієнт: чоловік, підозрюваний у вбивстві, перебував під арештом з листопада минулого року. До медичного закладу його привезли з діагнозом туберкульоз — віднедавна затриманий почав скаржитися на біль у животі та грудях. Стерегти хворого в лікарні були поставлені чотири співробітники міліції, які мали позмінно наглядати за небезпечним пацієнтом. Однак замість того, щоб виконувати покладені на них обов’язки, двоє міліціонерів, котрі заступили на чергування в ніч на 17 січня, за словами начальника УМВС в Сумській області Миколи Плеханова, «вступили в недозволений зв’язок зі сторонніми особами». А саме — почали пити разом з арештантом узятий у нього чай. Не виключено, що в цьому напої могли бути якість снодійні добавки, бо невдовзі після «чаювання» правоохоронці позасинали. Цим і скористався хворий, який близько четвертої години ранку, позбувшись (очевидно, не без допомоги «сторонніх осіб») наручників, залишив приміщення лікарні.

Назвавши те, що трапилося в Ромнах, «ганебним фактом» для міліції, Микола Плеханов повідомив, що зараз ведуться активні пошуки втікача, і та інформація, яка надходить з групи розшуку, дозволяє сподіватися на швидке затримання. Водночас керівництво УМВС проводить службове розслідування резонансного випадку, обіцяючи, що винні у втечі заарештованого обов’язково будуть покарані, повідомляє Сергій ХАНІН , Суми.

Хочеш одружитися — перевірся на СНІД

Уже з початку цього року Рівненською обласною санепідемстанцією виявлено 14 ВіЛ-інфікованих. Така велика кількість заражених вірусом пояснюється не спалахом епідемії в області, а тим, що в лабораторію було одночасно направлено пацієнтів з числа груп ризику: наркоманів та гомосексуалістів.

І все ж кількість інфікованих на Рівненщині неухильно зростає. За статистичними показниками, попереду міста Рівне та Дубно, де лише за минулий рік позитивними виявилися тести на ВІЛ у 189 та 31 особи відповідно. Як доречно говорять фахівці, ці цифри є далекими від остаточних, бо особи, що належать до груп ризику, дуже рідко добровільно звертаються до лікарів. Тому на перший план виходять профілактичні заходи. Уже зараз проводиться відповідна робота з молоддю в органах реєстрації шлюбу, а в майбутньому санепідемстанція ініціюватиме обов’язкову перевірку тих, хто має бажання створити сім’ю, повідомляє Сергій СТЕПАНИШИН , Рівне.

Газета: 
Рубрика: