Улітку зимові хвороби змінилися літніми: збільшується ризик захворювань шлунково-кишкового тракту та проблем із серцево-судинною системою. Щоб підхопити кишкову інфекцію, досить сконтактувати з хворою людиною, випити сирої води, з’їсти щось немите чи неякісне тощо...
ХВОРОБИ БРУДНИХ РУК
Щоб підхопити заразу, воду не обов’язково навіть пити — люди, які в спекотну пору охолоджуються в морі чи річці, можуть її ненароком ковтнути. А бактеріям багато й не треба: наприклад, сальмонела за секунду долає відстань, що вдесятеро перевищує її власний зріст. І живуча вона на диво — в морській воді сальмонели виживають упродовж двох-трьох тижнів, а в пиві — до двох місяців. Збудник дизентерії, що потрапив до організму людини, поводиться як справжнісінький господар — перші симптоми хвороби з’являються вже через кілька годин.
До речі, два століття тому всі без винятку гострі кишкові інфекції називали дизентерією, вже потім цю хворобу виокремили. Хоча демонструє вона себе так само, як інші кишкові інфекції — діареєю, болем у низу живота й високою температурою. Підозрюючи в себе кишкову інфекцію, негайно рушайте до лікаря — бодай тому, що від тої ж дизентерії без медичної допомоги помирає один із десяти хворих.
ХАЙ ЖИВЕ ЗЕЛЕНИЙ ЧАЙ!
Якщо у вас є проблеми зі серцево-судинною системою, в спеку треба бути дуже обережними. В жарку пору тіло втрачає багато води, від чого кров згущується й серцю, яке її перекачує, доводиться працювати з потрійним навантаженням. На жаль, воно не завжди з тим дає собі раду. Можна, звичайно, і воду пити за трьох. Одначе гіпертоніки мають обмежувати себе у споживанні рідини. Хоча й для них є «шпаринка»: зелений чай втамовує спрагу швидше за воду. Тому, аби напитися досхочу, його треба набагато менше, ніж води. Сердечникам взагалі треба зважати на речі, від яких люди зі здоровим серцем зазвичай відмахуються. Наприклад, у спеку контролювати себе і в їжі: замість свинини споживати м’ясо птиці, замість картоплі — зелені овочі. І жодних фізичних вправ на свіжому повітрі, якщо температура перевищила 25-градусну позначку. А в найгарячіші дні взагалі варто якнайменше виходити з дому. І тут незайвими будуть кондиціонер чи вентилятор.
МОЖНА ОТРУЇТИСЯ МОРОЗИВОМ
За статистикою, влітку люди найчастіше отруюються морозивом. На другому місці — молочні продукти, на третьому — кондитерські вироби. Найбільше сальмонел у яєчних жовтках, і на це мають зважати гарячі прихильники випускної яєчні й недоварених яєць. Заразитися сальмонельозом можна не тільки через м’ясо та яйця свійської птиці. Серед свійської худоби сальмонелою заражені до 5% корів і до20% свиней. Носіями можуть бути навіть кішки та миші. Ще одна типова літня неприємність — гельмінтоз (глисти). Він може стати, крім інших неприємностей, причиною недокрів’я, а також звести нанівець вакцинацію.
Хоч як це парадоксально, до когорти сезонних літніх захворювань входить і ангіна. Діти найчастіше наражаються на неї через споживання холодних напоїв і морозива. Дорослі — через занадто активне кондиціонування повітря. Чоловіки більше порівняно з жінками ризикують отримати якусь заразу через воду — вони частіше п’ють її з-під крана. Крім того, в жарку пору в людей часто набрякають ноги. Це може бути і наслідком втоми, плоскостопості, вагітності, застою лімфи або дурної звички закидати нога на ногу. Але не обов’язково. Інколи набряки на ногах є тривожним сигналом серцевої недостатності (а особливо — набряклі кісточки), початком проблем із нирками або варикозного розширення вен. Це теж слід мати на увазі.