Натуральна допомога «пакунок малюка» може знову повернутися до українських пологових будинків. Під час позапланового засідання Верховної Ради, 25 серпня, зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги. Він законодавчо закріплює право родин на «пакунок малюка». Автори закону розповідають, що вони активно працюють з депутатським корпусом, щоб уже найближчим часом закон був прийнятий за основу та в цілому. Чим же важливий «пакунок малюка» та що пропонує закон?
КАРТКА ЗАМІСТЬ ПАКУНКА
Нагадаємо, програму «пакунок малюка» запровадили ще восени 2018 року. Вона передбачала, що кожній жінці, яка народжує дитину в Україні, незалежно від її соціального статусу видають пакунок з речами для малюка єдиного зразка. Від початку закупівлею пакунків займався один з підрозділів Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Але з 2020 року процедуру закупівель вирішили дещо змінити та проводити її через ДП «Професійні закупівлі». 14 квітня підприємство оголосило тендер на постачання пакунків на 1,2 мільярда гривень. Щоправда, торги так і не розпочалися. Проаналізувавши заявки, підприємство заявило про змову деяких учасників торгів та звернулося до Антимонопольного комітету. Він скасував тендер та нині розглядає цю справу.
Уже з квітня в деяких містах бейбі-бокси почали зникати. А до середини літа їх не стало в більшості регіонів країни. Міністерство соціальної політики змушене було втрутитися в проблему та запропонувало рішення: видати замість пакунків — гроші. Ініціативу підтримали на засіданні уряду 29 липня.
«Зазначеним проєктом пропонується: перше — запровадити цільову грошову компенсаційну виплату замість натуральної допомоги «пакунок малюка» у розмірі п’ять тисяч гривень, друге — забезпечити відкриття громадянам, у яких народилася дитина, в комерційному банку «Приватбанк» рахунку, зі спеціальним режимом використання та видати їм спеціальну соціальну картку. Третє — встановити, що батьки можуть звернутися за компенсацією протягом 12 місяців з дати народження дитини та самостійно протягом року витратити кошти грошової компенсації, виключно для придбання дитині одягу, взуття, засобів гігієни та догляду, текстилю, іграшок та засобів гігієни для породіль», — зазначила під час презентації проєкту профільна міністерка Марина ЛАЗЕБНА.
Почати реалізовувати ідею з цільовими картками планують уже з першого вересня. Щоправда, ці картки вже зіткнулися з критикою і з боку батьків, і з боку експертів насамперед через свою незручність.
«Я багато їжджу Україною і хочу сказати, що коли жінка живе в малому місті або селі, такий пакунок важко зібрати, — пояснює народний депутат та співавтор закону Андрій МОТОВИЛОВЕЦЬ. — Для мене дивно, коли пропонують замість пакунка якусь картку. Люди, які висунули цю ідею, мабуть, погано розуміють, як зайнята матір після народження дитини. Вона не повинна ходити, обирати і купувати товари. Вона має займатися розвитком малюка. Якщо їй можуть надати натуральну допомогу, то варто це зробити».
ЧИМ ВАЖЛИВИЙ «ПАКУНОК МАЛЮКА»?
Як розповідає Андрій Мотовиловець, ідею бейбі-боксів Україна перейняла від Фінляндії. Саме фінські експерти свого часу презентували нам цю ініціативу та розповіли про її результати. В Фінляндії експеримент з пакунком розпочався 60 років тому. Тоді ця країна не була багатою та мала великий відсоток відмов від дітей при народженні. Фіни вирішили з’ясувати, що саме посприяє тому, щоб дитина лишилася з матір’ю. Лідером серед варіантів підтримки молодих мам виявився «пакунок малюка».
«Мати виходить з лікарні і одразу отримує підтримку від держави, яка може їй допомогти пережити перший місяць після народження, — пояснює народний депутат. — Грошові виплати, як правило, родина отримує вже за місяць після повернення з пологового. А ось пакунок, отриманий одразу після народження дитини, дає жінці психологічну підтримку та відчуття, що про неї турбуються».
Співавторці законопроєкту, депутатці Ользі КОВАЛЬ на відсутність бейбі боксів спочатку поскаржилися користувачі соцмереж, а згодом почали надходити обурені запити від батьків та громадських організацій. Жінка чула багато схвальних відгуків на програму, тому вирішила посприяти її відновленню:
«Саме в перші дні життя дитини батьки потребують якомога більшої турботи і розуміння з боку оточуючих. І держава не може залишатися осторонь, адже повинна турбуватися про своїх громадян з перших хвилин життя. Особливо це актуально, якщо матуся, наприклад, самотня, їй нікому допомогти в догляді за дитиною, важко і породіллям з післяпологовими ускладненнями. За таких обставин банально вийти до магазину за підгузками — велика проблема. А в бейбі-боксі є все необхідне на перший період життя дитини. «Пакунок малюка» — це найперший прояв поваги до батьківства, до новонародженого з боку держави. Його просто отримати, він складений з врахуванням побажань тисяч батьків і має якісний вміст. Тому ця програма має діяти і далі, як це відбувається в таких розвинених країнах, як Австралія чи Канада».
До відновлення «пакунка малюка» закликає і ЮНІСЕФ. За їхнім нещодавнім опитування позитивний вплив програми на родинний бюджет відчули 79% родин. Майже половині (49%) отримувачів «пакунка малюка» вдалося суттєво заощадити на купівлі товарів для немовляти на перших місяцях життя. Приблизно стільки ж опитаних вважають вміст пакунка малюка достатнім та вичерпним.
Як розповів «Дню» Андрій Мотовиловець, за новим законопроєктом про бейбі-бокси пропонується до кінця цього року дозволити міжнародній організації ЮНІСЕФ використати виділені бюджетом кошти та закупити пакунки малюка. Одразу ж після цього Міністерство соціальної політики має розпочати рамкову закупівлю «пакунків» на наступні три роки та організовувати закупки через систему ProZorro.
На розгляд законопроєкту в парламенту не так багато часу, але автори переконують, цю ініціативу підтримують багато народних обранців, тому вона має всі шанси на ухвалення вже у вересні:
«Чимало народних депутатів також звернули увагу на цю ситуацію і особисто, так би мовити, занурилися в тему, — розповідає Ольга Коваль. — Мій колега з комітету Роман Грищук, який, до слова, нещодавно став татусем, навіть зняв для соцмереж відеоогляд про вміст «пакунка малюка» і розповів про його зручність. Кожен наш колега зараз усвідомлює, що в разі ухвалення даного законопроєкту скасування «пакунків» більше не повториться. Адже коли батьки розраховують на допомогу і раптом не отримують її,— вони відчувають розчарування, образу та занепокоєння. Так не має бути».