Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

НАУКА

17 листопада, 2005 - 00:00

Замість політичних біженців — екологічні

У 2010 році у світі з’являться 50 млн. осіб, які залишать свої оселі, рятуючись від стихійних лих. Про це повідомив Університет ООН, який запропонував ввести новий термін «екологічний біженець». Нині біженцями заведено називати людей, які покинули свої країни, побоюючись переслідування. За даними верховного комісара ООН у справах біженців, нині у світі нараховується близько 9,2 млн. осіб, які підпадають під це визначення. Причинами появи мільйонів екологічних біженців названі підвищення рівня світового океану, опустелювання та стихійні лиха на зразок азійського цунамі або землетрусу в Пакистані. За оцінками Організації Червоного Хреста, природний катаклізм є причиною появи більшої кількості біженців, аніж війни. Нині 19,2 млн. осіб можуть бути визнані «екологічними біженцями».

Немовлята спілкуються очима?

Вчені з’ясували, що немовлята володіють здатністю спілкування з допомогою поглядів з самого народження та готові одразу ж приймати всі надіслані їм сигнали. Дослідження проводила група вчених на чолі з психологом Терезою Фарроні з університету міста Падова та Діно Фарагуна, директором відділення педіатрії госпіталю Monfalcone в Гориції і Birkbeck College Лондонського університету.

Експерти спостерігали за поглядами 105 новонароджених двох трьох днів життя за допомогою відеокамери, тоді як немовлята на екрані комп’ютера дивилися на жіночі обличчя, представлені у вигляді звичайних фото або змінені з допомогою різного освітлення. Результати виявилися такі: навіть у найперші дні свого життя новонароджені орієнтуються та частіше дивляться на обличчя того, хто до них звертається, пише газета La Repubblica (переклад на сайті Inopressa.ru). «Така приголомшуюча здатність фіксувати погляд, — пояснює Д. Фарагуна, — є фундаментальною передумовою для подальшого розвитку здатності індивідуумів спілкуватися один з одним». Це дослідження свідчить також про те, що люди народжуються вже з «соціальним мозком», іншими словами — готовим приймати стимули ззовні, взаємодіяти, сприймати досвід.

Як зменшити відчуття голоду

Вчені виявили гормон, що зменшує відчуття голоду. Гормон під назвою «обестатин» поки що тестували тільки на лабораторних пацюках. Однак, якщо покладені на нього очікування виправдаються, то його відкриття може лягти в основу нового засобу для зменшення апетиту. Дослідники зі Стенфордського університету в журналі Science пишуть, що, як з’ясувалося, один і той самий ген в організмі приводить до виділення двох протилежних за дією гормонів.

Вчені займалися дослідженням баз даних генів людини й інших організмів, намагаючись знайти типи гормонів, із яких можна було б відносно легко зробити ліки. Свої пошуки вони сфокусували на тих фрагментах генів, які протягом мільйонів років еволюції збереглися у великої кількості видів, вважаючи, що ці послідовності, можливо, мають особливу біологічну важливість. Вони виявили додатковий білок — обестатин, який, крім людини, знайшли в ще щонайменше 10 інших ссавців. Тоді вчені вирішили створити синтетичний варіант гормону та вивчити його роботу. На превеликий подив з’ясувалося, що пацюки з нормальною вагою, яким вводили обестатин, почали споживати вдвічі менше їжі, і їхня вага знизилася на 20 відсотків за вісім днів. Як наступний крок вчені мають намір випробувати гормон на пацюках, які мають надмірну вагу.

За матеріалами newsbattery.ru
Газета: 
Рубрика: