Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нові підходи до старих проблем

«Поліцейська академія» по-харківськи
28 серпня, 2015 - 11:14
А В ОДЕСІ 25 СЕРПНЯ ПОЧАЛИ РОБОТУ 392 ПОЛІСМЕНИ. ЗАГАЛОМ НОВИХ ПАТРУЛЬНИХ У МІСТІ БУДЕ БЛИЗЬКО 800 / ФОТО З FACEBOOK-СТОРІНКИ АНАТОЛІЯ КОГАНА

...Вони, нові поліцейські, вже на вулицях. Київ, Львів і Одеса приглядаються,  пильно вивчають, приміряються і звикають до них, фіксуючи кожен промах і кожен успіх. А  наприкінці вересня перший випуск слухачів нової поліції відбудеться в Харкові. Суперечок і розмов із цього приводу безліч. Скільки людей — стільки й думок: від повного несприймання і зневіри в «чергову кампанійщину», до захоплень і надій на те, що саме нова поліція дасть справжній поштовх усім іншим реформам в Україні. Бо за допомогою сучасного підходу до правових питань, думають оптимісти, навести лад можна буде і в економіці, і в політиці, і навіть у культурі! Чи це так, можна зрозуміти, занурившись у проблему і розгледівши її зсередини.

...ХНУВС — величезна доглянута територія, капітальні будівлі, сучасне устаткування — сам би вчився в таких аудиторіях! Майбутніх нових поліцейських видно відразу, вони відрізняються від «звичайних» курсантів не лише іншою формою: відрізняються, перш за все, розкутістю й упевненістю в собі.  Такою особливою ґрунтовністю, яка властива людям, які знають, чого хочуть від життя і захоплені процесом досягнення мети. Але ми йдемо не до них. Принаймні — наразі.

«ПРАВИЛЬНІ ЕКСПЕРТИ, ПРАВИЛЬНІ ТРЕНЕРИ ТА — ПРАВИЛЬНІ ПОЛІЦЕЙСЬКІ»

...Якщо ви гадаєте, що підготовка нового поліцейського починається з набору слухачів,  ви помиляєтеся. Все набагато серйозніше і глибше, бо робота починається зі створення особливої  групи експертів, які добиратимуть особливих тренерів для навчання особливих курсантів.

Розповідає Лариса Шевченко, полковник міліції у відставці, завкафедри соціології та психології ХНУВС:

— У даній ситуації я, перш за все, експерт експертної групи з добору тренерів.

— То хіба все починається не з добору кандидатів до нової поліції?

— Ні! Все починається навіть не з добору  тренерів для них. Все починається з формування групи, яка добирає тренерів! Цим займалися не прості люди, а спеціально підготована експертна група, в якій були не лише фахівці з професійних питань, але й психологи, і навіть члени громадських організацій.

Ми виходили з того, що нова поліція має бути ефективною і  навчати її повинні ті, хто вміє навчати ефективно і у відповідності з новими завданнями. А на ефективність тренерів впливає думка суспільства. Ось через це для добору тренерів потрібні були експерти, які не з чуток знають про проблеми дітей, родини, переміщених осіб, бійців АТО, які демобілізувалися. Серед експертів були фахівці фонду «Благо», які працюють з різними категоріями груп ризику: з жінками із секс-індустрії, людьми з ВІЛ, з наркоманами і подібними. Чи представники організації «Компас» — вони працюють з дітьми, які опинилися на вулиці. Були й представники правозахисних організацій.  І, звичайно ж, психологи кризових центрів, які зараз дуже багато займаються переміщеними особами. Поліція працює з родинами, тому серед експертів, які добирали тренерів, були й представники громадських організацій, які ними займаються. Всі ці експерти, які відбирали тренерів,  точно знають, з чим нова поліція зіткнеться в своїй діяльності і як потрібно діяти, щоб було й ефективно, і в єдності з суспільством.

— Які ще були критерії при доборі «правильних» тренерів?

— «Правильність», окрім знань, має певні особливості. У нас поняття професіоналізму зазвичай  пов’язують із тим, скільки людина пропрацювала, з досвідом. Але  важливо розуміти, наскільки ті тренери, яких ми добираємо, спроможні навчати по-новому. Бо навчання нових поліцейських досить коротке за часом — 10 тижнів. Через це воно має бути інтенсивним і інтерактивним. Це дуже складно навіть для студентів. Лекцію всі вислухають. Але якщо потрібен зворотний зв’язок, коли тут же, під час навчання, потрібно виробити й закріпити якийсь алгоритм дій — багато хто пасує.  Тренерам ще складніше: вони повинні застосовувати такі методики, щоб їхні підопічні могли показувати результати навчання щодня! Не всі  спроможні навчати саме так: швидко й ефективно.


У ХАРКОВІ НАВЧАННЯ ПОЧАЛИ 807 КУРСАНТІВ. БУДЕ ЩЕ ОСТАННІЙ ПОТІК У 300 ОСІБ, І НАПРИКІНЦІ ВЕРЕСНЯ НА ВУЛИЦЯХ МІСТА З’ЯВИТЬСЯ НОВА ПОЛІЦІЯ / ФОТО АВТОРА

— А ось мені, як звичайній людині, хотілося б ще, щоб нові поліцейські ставилися до мене зі співчуттям.

— Цілком вірно! Нові тренери з новими підходами потрібні для навчання нових поліцейських, яким, окрім обов’язку, честі, знань і навичок, потрібна ще здатність до емпатії, до співпереживання. Тут не в цілому потрібно любити людство, тут потрібно полюбити, зрозуміти, прийняти й захистити ось цю конкретну людину, яка перед тобою, який зараз у біді.  Функція сучасної поліції — партнерство і захист. Нам потрібні «дяди Стёпы», щоб вони могли і хулігана покарати, і малюка нагодувати, і пологи прийняти, і кішку зняти з дерева,  і стареньку через дорогу перевести... А для цього потрібні особливі вчителі. Якщо ми зуміємо виховати таких поліцейських — виграє все суспільство!

«МИ БУЛИ ЗМУШЕНІ ВІДМОВЛЯТИ В ПРИЙОМІ НА ПОСАДУ ТРЕНЕРІВ ДОКТОРАМ, ПРОФЕСОРАМ...»

Процес добору тренерів був болісним. Оскільки ця робота потрапила до ряду престижних, тих, хто бажав стати тренером, було дуже багато. І більша частина з них пішла просто розчарованою.

Розповідає Олексій Литвинов, доктор юридичних наук, професор, начальник кафедри кримінального права та кримінології, підполковник міліції:

— Нові підходи до добору тренерів виявилися дуже складними і — ефективними.

— Багато кандидатів не пройшло добір?

— Багато. Ми потрапили до складної ситуації, коли були змушені відмовляти в прийомі на посаду тренерів докторам, професорам, бо бачили: вони не зможуть адаптуватися, не зможуть перебудуватися  до нових методів викладу навчальних дисциплін. Багато хто, через свої величезні теоретичні знання, не має потенціалу для організації практичного навчання. Друга проблема в тому, що багато хто не зовсім розумів, для чого все це потрібно. Багато хто просто не спромігся ознайомитися з тими завданнями, які ставляться перед тренерами і не уявляли, наскільки складними будуть умови роботи і наскільки вони відрізняються від традиційних.  Людям з, так би мовити, старим гартом, досить складно спілкуватися з новими поліцейськими, бо це абсолютно інший контингент: вони вільніші в спілкуванні і їм надано  ширші можливості для самореалізації. З першого потоку, з 18 претендентів на тренерів, ми взяли лише одну людину. Ті, кого відсіяли, говорили, що ми дуже принципові.

— Можете навести приклад, кого взяли?

— Наприклад, ми взяли Ірину Яковець. Це науковець Інституту вивчення проблем злочинності ім. академіка Сташиса, фахівець з кримінально-виконавчого права і системи охорони та захисту прав і свобод людини в правоохоронній системі. Має величезний досвід практичної правозахисної роботи. Неодноразово вона брала участь у всіляких симпозіумах з цих проблем, а також була членом наглядових комісій при Харківському обласному управлінні державної пенітенціарної служби. Вона знає проблеми затриманих і проблеми персоналу державної пенітенціарної служби.

— Тобто, вона навчить їх «правильно» затримувати правопорушників?

— Вона навчить їх діяти в такий спосіб, щоб надалі виключити будь-які можливості для трактування їхніх дій як таких, що порушують основні права і свободи людини. Це саме те, чого ми й домагаємося створенням цієї поліції.

«ПРАГНЕМО ВИХОВАТИ СЛУХАЧІВ, ЩОБ ВОНИ НЕ СПИРАЛИСЯ НА «ПРАВО ЛЮДИНИ З АВТОМАТОМ»

Всього було дібрано 170 тренерів для викладання 25 дисциплін: фахівці з університетів та інститутів, викладачі ХНУВС, громадські діячі. Справжня викладацька еліта з новими, сучасними підходами до навчання молоді. І, звичайно, з такою ідеологією, яка дозволить виховувати свідомих громадян нової, європейської за своєю сутністю, держави. Не всі з них молоді, велика частина — досвідчені, але, як кажуть тепер, не обтяжені «совковими» підходами і принципами.

Розповідає Віталій Федоров, полковник міліції, начальник кафедри вогневої підготовки, кандидат у майстри спорту, тренер:

— Нам уперше доводиться працювати за такими інтенсивними методиками, це дуже складне й цікаве завдання.

— Чому відібрали вас? Адже добір був дуже суворим, чи не так?

— Стосовно нашої дисципліни, то в навчальному процесі підготовки нових поліцейських беруть участь усі викладачі нашої кафедри.

— Усі так добре стріляють?

— Завдання тренера не так самому добре стріляти, як уміти цього навчити  слухача, поділитися своїми вміннями і знаннями, прищепити певні навички. Перш за все, потрібно пробудити інтерес до справи.

— Якою зброєю ви вчите користуватися?

— Основна зброя нового поліцейського — наші українські пістолети «Форт-12» науково-виробничого об’єднання «Вінниця».

— Ви вчите їх стріляти на ураження?

— Ми займаємося вогневою підготовкою: вчимо користуватися зброєю. А яким чином її застосовувати — вчать на тренінгах із тактичної підготовки. Там уже завдання навчити застосовувати залежно від обставин: чи потрібно застосовувати, чи достатньо використано інші методи впливу. А вживання зброї — це, звичайно, завжди крайній захід...

«ЩОБ ПРАЦЮВАТИ В ЦІЙ СФЕРІ, ПОТРІБНО МАТИ ВЕЛИКИЙ ЕНТУЗІАЗМ»

Консультують тренерів фахівці з різних країн ЄС, а також із Грузії.  А в Харкові зараз з ними працюють фахівці зі США.

Розповідає супервайзер навчання патрульних поліцейських міста Х’юстона штату Техас (США) Рон Пінкертон:

— Тут, у Харкові, ми займаємося оцінкою українських тренерів, які готують курсантів. Наше завдання — проводити оцінку тактичної підготовки.


У ЛЬВОВІ МИНУЛОГО ТИЖНЯ ПРИСЯГНУЛИ НА ВІРНІСТЬ УКРАЇНІ 407 ОСІБ, КОТРІ ПРОХОДИЛИ НАВЧАННЯ У ЮРИДИЧНІЙ АКАДЕМІЇ / ФОТО ПАВЛА ПАЛАМАРЧУКА   

Важливо, щоб працівників поліції готували в таких ось навчальних закладах, щоб вони могли виконувати ту роботу, яку від них чекає український народ. Вони повинні забезпечити безпеку громадян, щоб усі могли вільно гуляти вулицями Харкова. Ось мешканці Києва так і починають себе почувати. І це підтверджено статистикою: 82 відсотки киян підтримує нову поліцію.

— У чому відмінність методик викладання?

— Відмінності є, але вони порівнянні. У нас одні цілі і завдання, трохи різні підходи, але вони не протилежні. І ті, та інші ефективні. У нас трохи різна фізпідготовка. Тут вона орієнтована на гімнастичні вправи, як це традиційно склалося в Східній Європі. У нас же це — силова підготовка: віджимання, інші силові вправи. Але мета одна: для такої роботи потрібно перебувати в добрій фізичній формі.

— Чим для вас цікавий досвід роботи з українськими фахівцями?

— Поліція, в принципі, однакова в усьому світі. Ми всі — одна велика родина. Це ми говорили слухачам на лекціях. У поліції працюють чоловіки і жінки, які свій час віддають службі: населенню і країні, неважливо — Америка це чи Україна. Щоб працювати в цій сфері, потрібно мати великий ентузіазм.  І це у нас спільне.

«ВІДСОТОК КОЛИШНІХ МІЛІЦІОНЕРІВ, ЯКІ ЗВАЖИЛИСЯ ПРОЙТИ КОНКУРС, ЗОВСІМ НЕВЕЛИКИЙ»

...Майже п’ять тисяч претендентів на звання нового поліцейського пройшли складний конкурс і добір. Упор був на спроможність до навчання (це визначали за системою GST) і особисті риси, хоча належну увагу було приділено і фізичній підготовці.

Навчання розпочало 807 курсантів, буде ще останній потік на 300 осіб.

Більша частина курсантів має вищу освіту і ніколи не працювала раніше в правоохоронних органах, а відсоток колишніх міліціонерів, які зважилися на те, щоб пройти конкурс, зовсім незначний. Чому — вивчають психологи. Є припущення, що вони мають надію, що реформа не буде настільки радикальною  і їх все одно візьмуть.

У програмі навчання — 25 дисциплін, серед них не лише вогнева, тактична і фізична підготовка, не лише основи правових знань, але й, наприклад, «Толерантність», як основа для спілкування з будь-якими людьми, навіть із тими, які з якихось причин не подобаються.

Навчається молодь з 8.30 до 18.20, тобто — майже 10 годин на день із невеликими перервами. У цілому — це майже 600 навчальних годин. Не так уже й мало, як здається на перший погляд, враховуючи міру інтенсивності.

Тести з пройденого матеріалу (на рівень засвоєння) — щодня. Після вичитування кожної дисципліни — іспит і в курсантів є право лише на одне перескладання. Четверо вже відраховано і ще є кандидати на «виліт»: адже завдання не з простих!

«У НАС Є НАДІЯ, ЩО РЕФОРМА ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ МАЄ СПРАЦЮВАТИ»

Розповідають слухачі:

— Ці десять із половиною тижнів — незабутній досвід навчання. Тут більша частина має вищу освіту, дехто навіть дві, але ніколи ще ми не вчилися так інтенсивно, так цікаво і так ефективно!

— А яка у вас була мотивація,  окрім заробітної платні у вісім-десять тисяч.

Юлія: — Гадаю, зарплатня взагалі не мотивація. Була дитяча мрія така у мене: наводити законність і порядок у суспільстві. Я не одна така: тут практично в усіх хлопців і дівчат горять очі від бажання змінити суспільство на краще! І ми віримо, що в нас вийде!

Софія: — Наш уряд, щоб просунутися до Європи, має проводити реформи. На жаль, ми бачимо, що з економічними реформами не все гаразд. І тому в нас є надія, що має спрацювати реформа правоохоронних органів. А це потім обов’язково допоможе провести й інші реформи. Ми хочемо змінити країну!

Андрій: — Ми хочемо змінити ставлення до правоохоронних органів. Набридла несправедливість, коли мажорів відпускають, а звичайних людей притягують, навіть коли вони не винні.

— Прийшов сюди, щоб покарати мажорів?

Андрій: — Ні, звичайно! Ми просто хочемо, щоб Закон був для всіх однаковий! У цьому головний сенс нашої мотивації!

Дмитро Г.: — Я до цього працював на різних підприємствах (наприклад, на заводі ім. Малишева, а ще був мобілізований, хоча в АТО і не потрапив), де совкова система, яку ніхто не хоче міняти! А мені хочеться змін! Тому й прийшов сюди, бо тут можливі такі кардинальні зміни!

Юлія А.: — Не всі наші друзі й родичі поділяють наше рішення, стати поліцейськими. Багато хто просто не вірить, що ми зможемо щось змінити. А ми хочемо довести, що це можливо!  У Києві понад 80 відсотків громадян уже довіряє новій поліції, а нам хочеться, щоб нам довіряли всі сто відсотків харків’ян!

* * *

У читача виникла ейфорія? Не варто їй піддаватися: проблем у нової поліції так само багато,  як у будь-якої нової справи.

Є питання з розмежуванням повноважень, з фінансуванням, з механізмом управління новою структурою, наприклад. Неясно, яка доля працівників «старої» міліції: на яких умовах вони зможуть вливатися до нової структури і чи не створять у ній конфліктні ситуації. Президент застеріг поліцейських Одеси від хабарництва,  акцентувавши увагу на тому, що навіть один хабар зведе нанівець усі зусилля безлічі людей, які душу вклали в їхнє навчання.

Але це вже теми для інших публікацій.

Сьогодні ми спостерігаємо за «пологами» чогось зовсім нового і дуже цікавого.

А як розвиватиметься «немовля» — покаже час.

Ірина ШЕВЧЕНКО
Газета: 
Рубрика: