Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ода пасіці

Кінець літа — найкращий місяць запастися на зиму продуктами бджільництва
21 серпня, 2007 - 00:00
СМАЧНО! / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

I не тому, що потім меду чи інших цінних продуктів, виготовлених бджолами, не буде — вони будуть. Справа в тому, що в цей час у пасічників можна придбати найкращий мед — вощиновий. Бджоляр із Черкащини Дмитро Дьома, в минулому — військовий, порівнює цей «найвищий сорт меду» із вершками в молоці. Він — один із багатьох десятків бджолярів, які з’їхалися у минулі вихідні в Музей народної архітектури та побуту України та Інститут бджільництва ім. П. І. Прокоповича на ярмарок з нагоди свого професійного свята — Дня пасічника, який традиційно відзначається 19 серпня.

Липовий, акацієвий, гречаний, соняшниковий, із софори, із карпатського різнотрав’я, із кримських рослин — це лише невеликий перелік видiв меду, які можна було придбати. А ще — отримати поради бджолярів-знавців, як краще вживати мед і при яких захворюваннях, бажаючі мали змогу покуштувати вино з медом та різноманітні десерти — теж з медом. Науковці Інституту бджільництва погоджуються із бджільниками, що будь-які трав’яні настої, сухофрукти та горіхи краще засвоюються, коли їх вживати з медом та більше дають користі.

«Шкода, що із продуктів бджільництва більшість людей знайомі лише з медом. Серед продуктів бджільництва є більш цінніші й з ширшим лікувальним діапазоном, — сказав «Дню» Микола Крилов, який торгував на ярмарку бджолиним пилком, спеціальністю якого, власне, й є бджільництво. — Пилок — це наш імунітет. Якщо хвороби дихальних шляхів лікуються медом, то щоб не допустити послаблення імунітету організму, покращити його опірність інфекціям і вірусам — у цьому перше місце всі віддають пилку. В одній денній нормі людини — чайній ложечці — вся таблиця Менделєєва. В пилку більше стимуляторів, ферментів, гормонів, які рослина виділяє для подальшого розмноження — це статева чоловіча клітина. Оскільки у нас несприятливе становище із навколишнім середовищем, пилок вживати дуже корисно, адже бджоли збирають його із лікарських рослин».

Нічого дивного в тому немає, що пасічники стають доморощеними лікарями: хтось рекомендує людям настойку з прополісу від ран, які важко загоюються чи при захворюванні ротової порожнини, хтось — бджолиний хліб для відновлення корисної мікрофлори кишечника чи поліпшення зору, хтось — настойку воскової молі для підвищення працездатності, лікування застарілих бронхітів, пневмоній та безпліддя. Вірити їм чи ні, особливо якщо «ліки» зроблені в кустарних умовах — справа приватна. Але вчені-біохіміки Інституту бджільництва в багатьох випадках підтримують пасічників: приміром, основним компонентом бальзаму «Галерин», який випускає київське спеціалізоване підприємство «Апіпродукт» є екстракт личинок воскової молі Galleria mellonela (ця комаха живиться старими восковими стільниками, просякнутими цінними продуктами бджільництва — пилком, прополісом, маточним молочком). Як розповіла «Дню» біохімік «Апіпродукту» Надія Мулявко, після прийому препарату із воскової полі в тяжкохворих людей затягувалися навіть дірки в легенях.

«Мед і продукти бджільництва потрібно пропагувати, адже що нині може бути перспективнішим для профілактики захворювань в людей, загального зміцнення організму та лікування багатьох хвороб?» — задає риторичне питання пасічник із 20-річним стажем Віктор Полюх. — У нас рекламують найрізноманітніші ліки — не сперечаюся, теж корисні, — але продукти бджільництва за ефективністю йдуть попереду них. Це підтвердить і моя дружина — хімік-біолог... Адже склад поживних біологічно-активних речовин, який є в продуктах бджільництва, не потрібно якимось чином компонувати — вони збалансовані природою і поєднані в комплекси, що ідеально засвоюються організмом.. До того ж вони всі дуже концентровані і їх не потрібно багато вживати».

Якщо кожна професія накладає відбиток на характер людини, то, за спостереженнями, бджолярам притаманнi відкритість, легкість у спілкуванні і гумор. Ще склалося враження, що всі вони дуже зайняті і їм ніколи відволікатися на зайві розмови. Авжеж, купівля меду — справа відповідальна: не просто «ви мені гроші, я вам — товар», це обов’язково — повчальні розповіді з власного життя, поради- консультації, жарти та анекдоти і, звісно ... торг.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: