Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Передсвятковий песимізм vs оптимізм

Чи стало легше працювати українському бізнесові?
2 вересня, 2011 - 00:00

У неділю підприємці відзначатимуть своє професійне свято. Перші подарунки бізнес-середовищу вчора презентувало Міністерство економічного розвитку і торгівлі, яке ініціювало створення Держслужби з питань підприємництва та регуляторної політики, а також Держкомпідприємництва, що оголосило про відкриття для населення телефонної лінії з питань дерегуляції та розвитку підприємництва. Можна припустити, що сьогодні на голови підприємців проллється дощ теплих слів і щедрих обіцянок від урядовців різних гілок влади. Загалом же кінець 2010-го та весь 2011 рік мають стати періодом поліпшення умов роботи підприємницької спільноти. Влада обіцяла зменшити кількість дозвільних і регуляторних актів, привести до єдиного порядку податкові й трудові норми права тощо. І почала виконувати свої обіцянки. Чи стало від цього бізнесові легше жити й працювати в Україні? Яких кроків підприємці чекають від влади після святкування професійного свята? Про це «День» запитав головних винуватців свята.

«БІЗНЕС ПЕРЕЖИВАЄ ДЕРЖАВНИЦЬКИЙ КАПІТАЛІЗМ»

Наталія КОРОЛЕВСЬКА, голова парламентського комітету з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва:

— Рік був найскладнішим за всі 20 років незалежності. Бізнес вимушений думати про захист своєї справи, а не про стратегію розвитку. Податковий кодекс знищив внутрішню економічну мотивацію для людей реалізовувати і займатися власною справою. А різке зниження економічної активності в країні призвело до зменшення споживчого попиту та росту цін. Переживши «дикий» і карикатурний капіталізм, підприємництво сьогодні переживає державницький, коли чиновники починають писати правила роботи бізнесу, не створивши у своєму житті жодного робочого місця. Аби спростити життя підприємцям комітет готує закон «Про захист і підтримку національного товаровиробника», «Про ринки» та антикризовий закон для малого й середнього бізнесу. Ці документи потраплять на розгляд депутатів, як тільки парламент розпочне свою роботу.

«ПЕРЕШКОДОЮ НОМЕР ОДИН ЛИШАЄТЬСЯ КОРУПЦІЯ»

Леонід КОЗАЧЕНКО, голова Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України:

— За цей рік життя бізнесу не дуже покращилося. І хоча показник ВВП зростає, що свідчить про поліпшення умов роботи підприємств, тут треба розрізняти, яких саме підприємств. Однозначно покращились умови роботи великого бізнесу, а для малого, як бачимо, погіршилися. Дрібні підприємці зазнали суттєвих втрат, які спровокувала нова редакція Податкового кодексу, яку парламентарі так і не змінили попри наші вимоги. Середня ланка підприємництва лишилася на тому ж рівні, що й була.

Перешкодою номер один для здійснення підприємницької діяльності в Україні, на мій погляд, лишається корупція. Проблема номер два — регуляторна база. З одного боку, протягом року відбулася значна дерегуляція. Але ліквідація Держкомпідприємництва обернулася тим, що сьогодні відсутній моніторинг того, скільки видано нових регуляторних актів, особливо на регіональному рівні, й як вони впливають на спрощення ведення бізнесу. Ось тут можу сказати, що Раді підприємців при Кабміні вдалося домовитися з урядом, і до кінця вересня 2011 року з’явиться та запрацює новий варіант Держкомпідприємництва. Це буде центральний орган виконавчої влади з розвитку підприємництва, структура якого передбачає територіальні підрозділи на місцях

На мій погляд, новий рік для бізнесу буде ще складнішим, бо світова криза поглиблюється. Й вона дуже впливатиме на Україну. Тому сьогодні треба розробити систему заходів на упередження повторення кризи та паралельно приймати закони для успішного розвитку бізнесу.

«СПОСТЕРІГАЄТЬСЯ ВІДПЛИВ КОШТІВ ДО РОСІЇ, БІЛОРУСІ, ПОЛЬЩІ»

Сергій ПРОХОРОВ, перший віце-президент Українського союзу промисловців та підприємців:

— Це рік сперечань, дискусій і пошуку взаємодії з владою, бо умови ведення бізнесу лишаються не найкращими. І це підтверджують рейтинги зовнішніх оцінювачів інвестиційного клімату України. Ще одне: сьогодні спостерігається відплив коштів українського бізнесу до наших найближчих сусідів: Росії, Білорусі, Польщі. І цей процес носить симптоматичний характер. Тому керівництву держави треба зосередити свою увагу на поліпшенні ведення бізнесу, інакше ми ризикуємо втратити частку найбільш активного бізнес-середовища, який шукатиме кращої долі за кордоном.

«ПОТРІБНА ПРОГРАМА РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОСТІ»

Валерій Ломач, голова наглядової ради ВАТ «Тернопільське об’єднання «Текстерно»:

— Найбільший негатив — стрімке зростання вартості сировини (в 4—5 разів) та подорожчання енергоресурсів для виробництва. Сказати, що за цей рік мені як підприємцю від прийнятих дій влади стало гірше чи краще, не можу. Для мене нічого не змінилося, хоча й очікував, що робота бізнесу з удосконалення Податкового кодексу буде максимально підтримана парламентом.

Сьогодні від влади бізнес чекає одного — створіть нарешті програму розвитку промисловості. Якщо вона не з’явиться, то рано чи пізно не буде держави Україна.

«БЛИЗЬКО 200—250 ТИСЯЧ ФІЗИЧНИХ ОСІБ ПІДПРИЄМЦІВ-«СПРОЩЕНЦІВ» ПРИПИНИЛО ДІЯЛЬНІСТЬ»

В’ячеслав БИКОВЕЦЬ, виконувач обов’язків президента Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України:

— Крім розчарувань та негативних моментів бізнес нічого не отримав. До сих пір не прийнятий законопроект про «спрощенку», дати який бізнесу обіцяють уже давно. Обіцяні урядом реформи переважно декларують, а позитивний ефект від них чомусь не відчувається. Найбільший негатив, на мій погляд, — погіршення стану підприємницького середовища, відсутність зрозумілих і прозорих правил гри, зокрема, в податковій системі. А от найбільшого досягнення не можу назвати, бо для малого та середнього бізнесу його не бачу. У підприємницькому середовищі в переддень свята відчувається песимізм, тому бізнес чекає від влади надалі: а) аби слова не розходилися з ділом; б) виконання вже прийнятих законів; в) щоб задекларовані реформи не були піар-акціями, а детально обговорювалися з бізнесом... За моїми підрахунками, після того як почав діяти Податковий кодекс, близько 200—250 тисяч фізичних осіб підприємців, які працювали на спрощеній системі оподаткування, припинили або закрили свою діяльність.

«МАЛИЙ ТА СЕРЕДНІЙ БІЗНЕС ЧЕКАЄ ЗМЕНШЕННЯ ВІДРАХУВАНЬ НА ЗАРПЛАТУ ТА ПЕРЕГЛЯДУ ЗАКОНУ ПРО ЄДИНИЙ СОЦВНЕСОК»

Наталія КОЖЕВІНА, президент Асоціації бізнес-інкубаторів та інноваційних центрів, голова всеукраїнського профсоюзу малого та середнього бізнесу «Єднання»:

— Позитивний момент — збереження розділу про спрощену систему оподаткування під час підготовки проекту Податкового кодексу. Підприємці продемонстрували владі: якщо на їхні права будуть наступати, то вони захищатимуться. Хоча поруч із цим багато негативних моментів, і вони наростають. Зокрема, небажання влади бачити та прислухатися до громадських підприємницьких структур на регіональному рівні. Губернатори практично ігнорують їх у більшості областей... тому одна з головних подальших задач бізнесу — максимально зберегти підприємницькі об’єднання, бо захищати свої інтереси можливо тільки колективно.

Малий та середній бізнес чекає зменшення відрахувань на зарплату та перегляду закону про єдиний соцвнесок. Треба впроваджувати й фінансові механізми підтримки підприємництва, тобто пільгове кредитування.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: