Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Перший пішов!

Використані українцями батарейки відправлять на переробку
19 грудня, 2019 - 10:18

Збір використаних батарейок в Україні триває вже понад шість років. За цей час коробки для збору встановили в багатьох магазинах, школах і навіть просто в під’їздах. Але виявляється, жодна з цих батарейок так і не потрапила на переробку.

Нині волонтери проєкту «Батарейки, здавайтеся!» відкрили перші публічні пункти збору батарейок з гарантованою переробкою. Функціонують вони в мережах магазинів «Епіцентр» і «Нова лінія», де вже можна знайти спеціальні коробки для збору. Чому переробку батарейок було так складно налагодити?

НЕРОДЮЧИЙ ҐРУНТ НА 50 РОКІВ

Про те, що викидати батарейки на звалище — шкідливо, знають мало не всі. На сторінках нашої газети ми також неодноразово порушували цю проблему https://day.kyiv.ua/uk/article/ekonomika/yak-podolaty-toksychnu-problemu). Минулого року волонтери проєкту «Батарейки, здавайтеся!» разом з Національним університетом «Львівська політехніка» провели низку експериментів і з’ясували, що одна викинута батарейка забруднює 16 квадратних або 136 кубометрів землі.

«Щоб не бути голослівними, ми вирішили виміряти шкоду від батарейок, — розповідає голова проєкту «Батарейки, здавайтеся!» Люба КОЛОСОВСЬКА. — Воду, забруднену батарейками, наші партнери досліджували на предмет життя в ній. У чашках Петрі вирощували живі клітини й підмішували до них у різній консистенції вижимку із батарейок. З’ясували, що в тій воді, яка забруднена батарейками, клітини живих організмів перестають ділитися. Забруднена земля стає неживою на 50 років. Також частина батарейок містять у собі важкі метали: кадмій, ртуть та свинець. Вони впливають на навколишнє середовище ще гірше. Через ґрунтові води ці важкі метали розповсюджуються на багато кілометрів під землею. Згодом вони потрапляють у рослини. Якщо ці рослини їстівні, то накопичені речовини можуть потрапити й в організм людини і потенційно викликати захворювання нервової, серцево-судинної системи та онкологічні захворювання».

ПЕРЕРОБКА — У ЗБИТОК

Шість років тому львівський завод «Аргентум» оголосив: безкоштовно прийматиме на переробку батарейки й навіть готовий платити за логістику. Багато волонтерів відгукнулися на цю ідею, почали відкривати пункти збору і пояснювати людям, чому це потрібно. Але згодом виявилося — це лише експеримент, який швидко закрили. Переробка батарейок — це збитковий вид переробки. Ті ресурси, які можна добути з батарейок, не окуповують витрат на їхній збір та переробку. Загалом батарейки бувають восьми типів. Їх потрібно відсортувати, кожен тип відправити на свій завод і за це потрібно заплатити, тому волонтери почали шукати, як вирішити це питання:

«У Європі переробку оплачують виробники батарейок, — розповідає Люба Колосовська. — З продажу нових батарейок вони фінансують переробку старих. Якщо ти за це не заплатиш — не зможеш вести бізнес. Взагалі так працює вся сфера переробки сміття в Європі. У деяких відходах, наприклад пластику, хоча б прибуткова переробка, у батарейках збиткові і збір, і переробка. Спочатку ми намагалися працювати безпосередньо з імпортерами батарейок, але не вийшло, їм потрібен був модератор — торговельна мережа. Пропорційно продажам цих батарейок у торговельній мережі вони фінансують переробку батарейок, які в ній зібрані. Тому поки ми зробили цю співпрацю на базі мережі «Епіцентр»: 50% заплатить виробник, 50% — мережа. Це буде перший прецедент в історії країни, коли батарейки потраплять на переробку. До цього нуль відсотків використаних батарейок перероблялися».

Ми порахували, що саме стільки батарейок використовує в середньому одна родина на рік. Якщо хтось хоче здати більше — звертайтеся до нас безпосередньо. Адже одна мережа не зможе покрити переробку всіх батарейок, придбаних в Україні. Тому ми розраховуємо на свідомість громадян. Якщо зараз вони не будуть дотримуватися цього правила і здаватимуть більше — всередині року контейнери доведеться прибрати. Є закладений бюджет, він прив’язаний до продажів. Передбачений ліміт на рік, і більше переробити неможливо. Якщо люди не будуть дотримуватись обмежень — проєкт закриється

Зібрані батарейки відправлятимуть на завод GreenWEEE в Румунії. З ним уже уклали відповідний договір. Також волонтери отримали дозвіл на вивезення партії батарейок від Міністерства енергетики і захисту довкілля.

Нині проєкт «Батарейки, здавайтеся!» веде перемовини ще з шістьма торговельними мережами, які також планують долучитися до збору та переробки батарейок.

«ШУКАЙТЕ КОРОБКИ З ТВАРИНКАМИ»

Низка торговельних мереж займалася збором батарейок ще до старту цього проєкту, але Люба Колосовська наполягає, що ці батарейки насправді не переробляють, і закликає користуватися саме їхніми пунктами: «Дуже важливо, щоб мережі, які зараз збирають батарейки без переробки, — припинили це робити. Ці батарейки потрапляють до псевдопереробників: компаній, які беруть кошти нібито за утилізацію, але справжньої утилізації не роблять. Батарейки або зберігаються на складі, який ніхто ніколи не бачив, або взагалі вивозяться на полігон».

Для того щоб відрізнити свої контейнери від псевдозбору, волонтери ініціативи створили оригінальний дизайн. На всіх контейнерах, які вони встановлюють, розміщена голограма рожевого кольору з написом: «Батарейки, здавайтеся! Гарантована переробка».

«Також усі наші контейнери задизайнені у вигляді різних тварин, — розповідає Люба. — Ця концепція має назву «Звірята гарантують переробку». Ми розробили її разом з організацією «Агенти змін». У кожній мережі — своя тваринка-символ. В «Епіцентрі» у нас бобер, у «Новій лінії» — кріт. Кожній мережі, яка захоче приєднатися, ми будемо пропонувати обрати власного героя. Під кожну мережу будемо робити свій настрій, щоб доносити проблему через позитив».

У цих пунктах можна здавати звичайні алкалінові чи сольові батарейки від приладів, батареї від телефонів, ноутбуків, будь-які портативні батарейки ємністю до семи ампер-годин. Головне, щоб кожен охочий приносив не більше, ніж 20 батарейок, інакше оплатити їх переробку не вдасться, пояснює Люба Колосовська: «Ми порахували, що саме стільки батарейок використовує в середньому одна родина на рік. Якщо хтось хоче здати більше — звертайтеся до нас безпосередньо. Адже одна мережа не зможе покрити переробку всіх батарейок, придбаних в Україні. Тому ми розраховуємо на свідомість громадян. Якщо зараз вони не будуть дотримуватися цього правила і здаватимуть більше — всередині року контейнери доведеться прибрати. Є закладений бюджет, він прив’язаний до продажів. Передбачений ліміт на рік, і більше переробити неможливо. Якщо люди не будуть дотримуватись обмежень — проєкт закриється».

Нині коробки встановили в 65 магазинах. Відправлення планують уже в першій половині 2020 року. Для цього потрібно зібрати 20 тонн відпрацьованих батарейок. Крім пунктів у торговельних мережах, функціонує також ініціатива «Коробочки», в якій беруть участь офіси приблизно 85 різних компаній. Серед них є й відомі: ProCreditBank, Work.ua, «Приватбанк», «Лайф» і малі компанії. За певну плату вони замовляють спеціальні коробки для збору і розставляють їх у себе в офісах. У вартість коробки входить переробка зібраних батарейок.

Нині обсяги збору використаних батарейок в Україні дуже малі. До прикладу, завод із переробки батарейок у Німеччині переробляє 15 000 тонн на рік. В Україні поки не зібрали і 20 тонн. Однак, за словами волонтерів, якщо до збору вдасться долучити ще хоча б три чи чотири мережі, можна навіть розпочати роботу над відкриттям власного заводу для переробки в Україні.

Олена БЕРЕЖНЮК. Фото Микити ЮРЕНЄВА
Газета: 
Рубрика: