Дійшла до висновку, посидівши трішки в перукарні, що мудрих людей — хоч греблю гати. Усі все знають. Молодик супроводжував свою стрижку корисними порадами всім дівчатам у залі. «Якщо хочете привернути чоловічу увагу, не ходіть вулицею надто швидко, — радив, — ми ж не встигаємо роздивитися». Примітив, подумала я, зовсім забувши, що мене це не стосується. Свіженька булочка-манікюрниця розповіла, що збирається на весілля до Ані. «Уявляєте, вона впала, катаючись на лижах, їй допоміг піднятися симпатичний чоловік; і ось 11-го у них уже весілля», — дзвінко раділа вона за подругу. «А все тому, що була підфарбована. І сміття слід виносити в макіяжі, — зробила висновок, — адже все може статися». Примітив, ліниво зауважила я, зовсім забувши, що це мене тим більше не стосується. «Хочеш вивчити англійську — заведи іноземця», — міркувала вголос клієнтка. Примітив, хотіла в думках підсумувати (бо прикро — я ходила на курси три роки) і злякалася. Чого це — невже буркотлива осінь підкралася? Дівчата ж молоді, ну, не дуже рафіновані, але життя треба своє якось вибудовувати. Їм їхнього розуму вистачить на все життя, навіть якщо не вивчать англійської. До того ж, діляться досвідом безкорисливо, не прагнучи комусь впарити свій товар. Остерігатися варто зовсім інших — тих, хто опанував «їстівні» голоси та який рік поспіль віщає всюди, то пропонуючи себе в нові президенти, то рекламуючи вічну молодість, — та хоч би й засіб від молі. Головне, щоб ми не позбулися вічної своєї слабкості — спершу купувати, а потім думати. Так і тягне поговорити про наших політхлопчиків і політдівчаток першої лінії, та, вибачайте: від вас дуже псується колір обличчя, а виправляти доводиться за свій рахунок.
Тож поговорімо про міль. Весна для неї — час великих надій. Адже все лише починається. Десь у шафі (навіть чистій і регулярно провітрюваній) знайде вона можливість зняти куток. Тихенько там влаштується, сміючись над наївністю господині шафи, яка розіклала кримські трави, які буцімто несуть її життю загрозу, і дасть собі команду — за роботу, он скільки довкола вовняної смакоти. Светрик обере найулюбленіший, наче бритвою, пройдеться тільки по видному місцю, й так — щоб реанімація була виключена, й перейде до наступної речі. Звідки вона знає, які ганчір’я найкраще, — невідомо. Але факт — навіть якщо перед нею все натуральне, обере те, що люблять господарі. Якось у моєї знайомої міль на дачі з’їла вовняного дитячого ведмедика, лишивши від нього самі очі.
На Володимирському ринку зачепилася за продавщицю, котра пропонувала різні засоби від домашньої нечисті. Відразу ж спрацював інстинкт — головне, профілактично не допустити в дім молі. Тітка була балакучою, товар свій розхвалювала на всі заставки. У результаті купила якісь пластинки, пастки, потім ще особливі квадратики. Вона так перейнялася до мене симпатією, як до потрібного покупця, що коли я вже розплатилася, зізналася: «У мене шафи розпирає, а молі — жах!». «Як, — здивувалася я, — адже ви маєте всі засоби?!». І відразу подумала про себе — примітив. Знову проковтнула їстівну фальш і купила чергову замануху — обіцянка в упаковці.
Взагалі найшкідливіша людська звичка — купувати. Особливо у весняний час, коли, глянувши у дзеркало, розумієш: наскільки ж ти (як прикро) нині схожа на свою фотографію в паспорті. Так і хочеться якого-небудь чудодійного крему, аби повернутися на завойовані ще кілька місяців тому позиції. Ось тут пасток сила-силенна. Наприклад, що це означає: крем абсолютно безпечний (тому що гіпоалергенний і не містить консервантів), корисний (оскільки повністю натуральний), здатний на багато що (бо має безліч лікувальних ефектів).
Шкода. Гіпоаллергенний — це не означає, що алергія вам не страшна. Це лише означає, що ризик алергії максимально знижений. Кожний організм індивідуальний.
Без консервантів. Тут можна упійматися на приховану рекламу, яка використовує прагнення кожного мати все натуральне й екологічне. Насправді страхи щодо подразнювальної та надмірно алергенної дії консервантів сильно перебільшені. Якщо мікробу дати волю, то замість користі можна отримати гнійникову інфекцію шкіри.
Дуже велике лукавство є й у твердженні «натуральний продукт». Будь-який косметичний препарат містить синтетичні й напівсинтетичні інгредієнти: консерванти, біологічно активні добавки, емульгатори... У рецептурі справді присутній якийсь натуральний препарат — наприклад, алое, ромашка. І не слід забувати, що й натуральні препарати для когось є алергеном. Тож завжди бажано: купуючи, не купуватися. Як же це непросто! І навіть у моїй перукарні, де того дня зібралися одні всезнайки, зізналися — наколюються на яку-небудь обманку майже щодня. В очах тієї ж молі ми, мабуть, суцільний примітив. Адже сотні років накриває людство їй поляни з отрути, а вона жива-живісінька. А знаєте, чому? Вона робить у житті лише те, що дається їй легко, але робить це щосили.
Профі...