Нещодавно Юрій Павленко підбивав підсумки роботи очолюваного ним Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту. Планів, як виявилося, багато — ним утверджені програми та концепції строком на п’ять, десять років. І невідомо, чи вдасться їх реалізувати — адже не зрозуміло, за якою політичною силою залишиться крісло «молодіжного» міністра після коаліційного розподiлу. Який же нинішній стан сімей та молоді в країні та на що найближчим часом повинно звертати увагу міністерство, Юрій Павленко розповідає читачам газети «День».
— Нещодавно ви надали громадськості Стратегію демографічного розвитку на 2006—2015 роки. Мовляв, потрібно сприяти народжуваності, формуванню здорової сім’ї та дитини. Чим ця стратегія відрізняється від попередніх?
— Демографічна ситуація, яка склалася у країні, викликає стурбованість у владних структур та громадськості. Нинішня демографічна криза — це низька народжуваність і велика, за сьогоденними стандартами, смертність. В Україні також йде масштабна еміграція населення за кордон.
Україна опинилась у демографічній ямі ще у 2004 році. Показники були навіть нижчими за найгірші прогнози демографів. Однак у 2005 ситуація дещо покращилась. Зараз, за статистикою, 38% українських чоловіків помирають у працездатному віці. Загалом українці живуть на 11 років менше, ніж у середньому в країнах Європи. Лише цих цифр достатньо для того, щоб зрозуміти складну демографічну ситуацію в країні.
І через те, що попередня Стратегія демографічного розвитку в нових умовах втратила свою актуальність, Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту ініціювало разом із Інститутом демографії та соціальних досліджень НАН України розробку нової стратегії. Її мета — гармонізувати відтворення населення України. Документ має шість розділів. У них зазначено, що пріоритети діяльності міністерства — створення соціально-економічних умов для створення сім’ї, покращання здоров’я населення, задоволення потреби активного дозвілля. Однак треба також розуміти, що демографічна ситуація залежить і від загального розвитку держави.
— А як конкретно ви збираєтеся впроваджувати затверджену сімейну політику, яка покликана на «гармонізацію стосунків у сім’ї», «формування здорової нації»?
— У травни 2006 р. розпорядженням Кабінету Міністрів України схвалено Концепцію державної програми підтримки сім’ї на 2006— 2010 роки. Зокрема, передбачено, що здійснюватиметься інформаційно-просвітницька робота з сім’ями, удосконалюватимуться форми психологічної, юридичної, інші види допомоги з питань шлюбу, сім’ї та виховання дітей, впроваджуватиметься ефективна система моніторингу становища сімей та реалізації сімейної політики.
— Яким чином буде проводитися «моніторинг становища сімей»?
— Iз метою визначення родин, котрі найбільше потребують допомоги з боку держави, вже проводиться паспортизація багатодітних сімей. Нею, між іншим, станом на червень 2006 охоплено понад 70% сімей. У ході паспортизації з’ясовуємо рівень матеріального забезпечення, визначаємо житлові проблеми, побутові умови проживання дітей в таких родинах. На сьогодні з’ясували, що майже 35 % паспортизованих сімей охоплено соціальним супроводом — тобто комплексом різних видів допомоги та послуг. Ми також проводили громадські колегії за участю спілок багатодітних сімей, на розгляд яких виносилися питання щодо підтримки багатодітних сімей в Україні та пропагування сімейних цінностей.
— А крім словесного пропагування, що міністерство ще здійснює?
— У 2005 році розпочато розробку дієвого механізму реалізації Закону України «Про попередження насильства в сім’ї» та системи моніторингу його виконання. Для надання допомоги потерпілим від насильства проводиться робота з розвитку мережі закладів для цієї категорії. В цілому в Україні налічується близько 30 притулків, кризових центрів та інших закладів для жертв насильства в сім’ї. Також у минулому році розпочалася реалізація проекту щодо впровадження нових форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від березня 2006 затверджено Положення про СОС-дитячі містечка, які будуть створюватися за фінансової підтримки Асоціації «СОС-Кіндердорф Інтернешнл» (Австрія).
Навесні цього року відбувся XXII Міжнародний конгрес родини «Родина — спільнота любові», метою якого було поглиблення саме практичної співпраці між церковними, державними, науковими, освітніми та громадськими структурами щодо виконання програм, спрямованих на зміцнення та покращання становища сімей в Україні.
З метою відродження та популяризації національних цінностей української сім’ї з нагоди Міжнародного дня сім’ї у травні 2006 року проведено Всеукраїнський фестиваль сімейної творчості «Родинні скарби України», в якому взяли участь переможці регіональних фестивалів родинної творчості — найталановитіші сімейні колективи з різних областей України.
Нещодавно підготовлено проект указу Президента України «Про День батька», яким передбачається встановити в Україні День батька. Він вже опрацьований центральними органами виконавчої влади та перебуває на розгляді в Секретаріаті Президента України.
ПІЛЬГОВІ КРЕДИТИ — ВЧЕНИМ І СПОРТСМЕНАМ
— А наскільки ефективно нині діють молодіжні житлові кредити? У передвиборній програмі Президента «10 кроків назустріч людям» обіцяли подвоїти кількість отримуваних кредитів...
— На сьогодні запроваджені чіткіші й зрозуміліші правила стосовно отримання пільгових кредитів, ніж були кілька років тому. Об’єктивність та прозорість при видачі пільгових кредитів молодим сім’ям забезпечується механізмом добору кандидатів за допомогою комп’ютерної рейтингової системи. Машина визначає чергового позичальника на підставі затверджених Кабінетом Міністрів України чітких критеріїв. Перевага надається багатодітним молодим сім’ям, молодим вченим, молодим спортсменам, які мають найвищі досягнення на офіційних національних та міжнародних змаганнях, обдарованій молоді та соціально незахищеним молодим сім’ям. За 2005 рік Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву за різними механізмами державної підтримки забезпечено житлом близько 15 тис. молодих сімей. У 2004 році відповідно квартири отримали лише 2744 молоді сім’ї. Виходячи з такої динаміки, кількість сімей, які отримали житло, збільшилася в п’ять разів.
— Але 15 тисяч по всій Україні — це не так вже й багато..
— Проблема в тому, що Державний фонд молодіжного будівництва не є структурою мого міністерства. Це окрема організація, яка підкорюється Кабінету Міністрів України. Фонд був створений ще у 1998 році, й більш як 20 тисяч молодих сімей отримало від нього кредити на побудову або придбання житла. Тож з 1998 по 2004 рік послугами Фонду скористались сім тисяч молодих сімей. А за останній рік — це вже 15 тисяч. Тож, як бачите, динаміка є й обіцяне у програмі Президента виконуємо. До речі, нещодавно ми ввели ще й часткову компенсацію комерційними банками. Але, дійсно, хоч як це прикро констатувати, повністю задовольнити потреби у житлі держава нині не в змозі. Бо тільки аби видати кредити молодим людям, які вже були у черзі в 2005 році, необхідно витратити 18 мільярдів гривень. У нас же тільки 135 мільйонів.
— Чи викривалися протягом вашого перебування на посаді міністра факти зловживань, можливо, навіть хабарництва при отриманні кредитів на житло?
— Були сигнали про зловживання. Але я особисто тільки 1 вересня 2005 року як міністр був назначений Кабміном головою спостережної ради Державного фонду молодіжного будівництва. До цього ніяких важелів впливу на Фонд в мене не було. Але навіть коли вони з’явилися, дуже важко виявити порушення. Бо все на рівні розмов — мовляв, від мене вимагали гроші, а мій сусід отримав житло за хабар. Проте щось довести неможливо, доказів немає.
— Отож, за вашими словами, динаміка є. А яким же чином Міністерство разом із Фондом збирається збільшувати кількість кредитів? — У 2006 році збираємося розпочати реалізацію ще двох проектів із залученням позабюджетних джерел фінансування Державної програми забезпечення молоді житлом. Перший реалізовуватимемо разом із Державною іпотечною установою рефінансування кредитів, наданих фондом молодим сім’ям на розбудову житла. Результати проекту плануємо отримати вже наприкінці цього року. Другий проект зі створення системи житлово-будівних заощаджень реалізовуємо разом із державним Ощадбанком. Вже навіть підписали із ним попередній договір.
УВАГА: КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА
— Молодь, крім житла, потребує ще й роботу. Як міністерство вирішує проблеми працевлаштування?
— На сьогодні чисельність молоді віком 14—35 років становить 32,8% від всього населення країни. Тому для вирішення проблеми працевлаштування молоді розвивається мережа молодіжних центрів праці, які сприяють підприємницькій діяльності молоді та надають послуги з підготовки та перепідготовки. Станом на квітень 2006 року створено та діє 132 молодіжні центри праці, якими протягом жовтня — травня вже працевлаштовано 14 тис. молодих людей. За рік молодіжними центрами праці працевлаштовано близько 10 0 000 молодих українців. Ми ставимо перед собою завдання, щоб найближчим часом у всіх обласних центрах, а в подальшому й в інших населенних пунктах запрацювали багатофункціональні молодіжні центри праці.
До речі, згідно з прийнятим ще у 1999 році указом президентом Леонідом Кучмою, в Україні має бути відроджено рух студентських, учнівських та волонтерських трудових загонів. Тому акція «Молодіжні трудові загони», яка проводиться з 2000 року, набула неабиякої популярності серед молоді, особливо учнівської та студентської. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України, молодіжні трудові загони мають діяти в усіх областях України. Цього року основна увага в їхній діяльності буде зосереджена на збереженні і відновленні культурної спадщини України. У 2005 році завершено проведення дворічної акції «Пам’ятаймо минуле заради майбутнього». Під час акції діяло 6793 трудових загонів, в яких взяло участь понад 155 тисяч юнаків та дівчат. Нами впорядковано й облаштовано місця поховань невідомих солдатів, братських могил, меморіалів.
А у жовтні 2005 року підбито підсумки сьомого Всеукраїнського конкурсу бізнес-планів підприємницької діяльності серед молоді та II конкурсу «Молодий підприємець року». В них взяло участь близько двох тисяч обдарованих молодих людей.
НА ЧОТИРИ ДНІ БІЛЬШЕ
— На що міністерство в першу чергу спрямовує зусилля оздоровчої кампанії 2006 року?
— На покращання якості оздоровчих послуг, що надаються. На збільшення кількості дітей, охоплених організованими формами оздоровлення, — особливо дітей соціально уразливих категорій. За 2006 рік буде оздоровлено три мільйони дітей. Це сироти та інваліди, діти із багатодітних та малозабезпечених сімей, діти військовослужбовців та працівників внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов’язків, діти загиблих шахтарів, талановиті та обдаровані діти. При тому зазначу, що для мого міністерства пріоритетом оздоровлення дітей визначена якість, а не кількість оздоровлених дітей. Так, тривалість оздоровчої зміни збільшено до 18 днів, тематичних змін — 21 день. А раніше оздоровчі зміни, як правило, тривали не більш як 14 днів. І це зрозуміло, тому що гнались за кількістю оздоровлених дітей та відсотками. Хоча реально ми маємо змогу на наявній базі оздоровити тільки 30 відсотків дітей шкільного віку. Тому ми не можемо відмовитись від пришкільних таборів, перебування в яких не можна назвати оздоровленням. Бо це скоріше організоване дозвілля дітей — вид соціальної допомоги, один із факторів запобігання дитячій бездоглядності.
— Скільки коштів в цьому році передбачено міністерству на оздоровлення дітей?
— У 2006 році нашому міністерству передбачено 25 мільйонів гривень на оздоровлення дітей. Понад половину цих грошей піде безпосередньо на регіони. Але в місцевих бюджетах також передбачено кошти на оздоровлення дітей. Збільшення обсягів фінансування оздоровчої кампанії із Державного бюджету дасть змогу оздоровити значну частину дитячого населення.
Нарешті також вирішено питання щодо Дитячого центру «Молода гвардія», який передано до сфери управління міністерства. Це дасть змогу забезпечити цілорічне оздоровлення дітей та 100% використання можливостей цього закладу. Міністерство ставить перед собою завдання створити в Україні нову сучасну систему відпочинку дітей. З цією метою міністерством разом із Інститутом проблем сім’ї та молоді розроблена нова концепція оздоровлення дітей, молоді та сімей з дітьми. В основі цієї концепції — нові підходи до оздоровчої діяльності, створення умов для відпочинку дітей, молоді, різних категорій сімей. Моїм міністерством розставлено інші акценти: головним в процесі оздоровлення та відпочинку дітей стала не статистика, а конкретна дитина.