Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про «добрий знак»

Директор Представництва ПРООН в Україні Янтомас Хімстра: «Багато інших країн у такій ситуації занепали б, але Україна – ні»
4 березня, 2016 - 11:38
ПРООН ДОПОМОГЛА ПОНАД 2000 ВИМУШЕНИХ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ ЗНАЙТИ РОБОТУ ТА ЗАПОЧАТКУВАТИ СВІЙ БІЗНЕС
ЯНТОМАС ХІМСТРА

Програма розвитку ООН допомагає нам досягти сталого розвитку вже понад 20 років, працюючи у сфері урядування та реформування країни, підтримуючи ініціативи з енергоефективності та захисту довкілля, а віднедавна – і сприяючи якнайшвидшому поверненню до миру людей і територій, постраждалих від війни на сході. Зараз завдяки ПРООН діє програма грантів на підтримку підприємництва серед переселенців та населення Донеччини і Луганщини: люди відкривають міні-пекарні, дитячі центри, невеликі виробництва тощо. Також уже відновлено майже півсотні закладів соціальної сфери. Якщо говорити про загальноукраїнський вимір, то у 2015-му завдяки ПРООН та ЄС виконувалося приблизно 360 проектів з енергозбереження, з них 113 – інноваційні. Також з кінця 2015-го в ПРООН на прохання МОЗу взялися за вирішення однієї з наших «хронічно корупційних» проблем – прозорої закупівлі низки ліків. Про це, а також про те, як виглядає Україна у війні на міжнародному тлі, «День» розпитав директора Представництва ПРООН в Україні, який працює на цій посаді майже рік і має великий досвід роботи саме в країнах, де тривають конфлікти, – пана Янтомаса ХІМСТРУ. Далі – пряма мова.

«ПРАЦЮВАТИ НА ДОВГОТРИВАЛИЙ РОЗВИТОК ТРЕБА НАВІТЬ ПІД ЧАС КОНФЛІКТУ»

– ПРООН святкує 50-ту річницю. Ця організація є унікальною, тому що спрямована на програму довгострокового розвитку. Порівняно з багатьма іншими організаціями, цей мандат робить нас особливими. Вирішальним питанням для тривалого розвитку країн і людей є те, як взаємодіють уряд та громадяни. Тобто баланс між тими, кого ми називаємо суб’єктами права – людьми, залежними від уряду, і носіями обов’язків, тими, хто зобов’язаний піклуватися про людей, – суть діяльності ПРООН. Тому дуже часто наша робота пов’язана з урядуванням, управлінням на державному та місцевому рівнях. Зокрема, ідеться і про те, як формуються бюджети. В Україні ми дуже тісно співпрацюємо з громадянським суспільством у програмі «відкритого бюджету». Умовно кажучи, ми закликаємо громадян слідкувати за тим, як влада використовує їхні кошти. Боротьба з корупцією і те, як витрачаються кошти – дуже важливі аспекти урядування.


ПРООН ДОПОМОГЛА ПОНАД 2000 ВИМУШЕНИХ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ ЗНАЙТИ РОБОТУ ТА ЗАПОЧАТКУВАТИ СВІЙ БІЗНЕС

Друга сфера, у якій я особисто досить багато працював, – підхід до країни як такої, її природних багатств, повітря, води тощо. Дуже часто у своїй щоденній політиці урядовці зосереджені на суто поточних питаннях – і ви бачите це в Україні – їх цікавить політична криза, що буде з Кабміном тощо. При цьому на другий план відходять питання довгострокової політики – якою буде країна, скажімо, через 50 років, коли кліматичний баланс погіршиться, що буде з забрудненням у країні, викидами парникових газів. Можливо, через 50 років ви прокинетесь і виявите, що ваша вода забрудена, усюди хімікалії, ваші підприємства забруднюють повітря і ви нічого не можете вдіяти. Тому інша сфера роботи ПРООН стосується довкілля і кліматичних змін, адже йдеться про реальний довготривалий розвиток. Урядування, довкілля й енергія – ще один важливий напрям нашої роботи і в Україні.


ПРООН ДОПОМОГЛА ПОНАД 2000 ВИМУШЕНИХ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ ЗНАЙТИ РОБОТУ ТА ЗАПОЧАТКУВАТИ СВІЙ БІЗНЕС

Третій напрям, і я працюю в ньому все своє життя, – забезпечення довготривалого розвитку навіть за умов конфлікту чи стихійного лиха в країні. Звичайно, під час конфлікту ми маємо надавати гуманітарну допомогу, їжу і підтримку внутрішньо переміщеним особам, але при цьому не випускати з уваги питання довготривалої перспективи. ПРООН завжди відіграє важливу роль у ситуаціях після конфліктів і катастроф, втілюючи програму «найшвидшого відновлення», допомагаючи громадам повернутися до миру і до розвитку. В Україні ми також маємо таку досить важливу програму. Ми розуміємо, що конфлікт усе ще триває, але якщо ми нічого зараз не будемо робити, країна може бути в скруті ще дуже багато років.

Усі ці три сфери дуже важливі для ПРООН і ми працюємо в них уже 50 років у різних країнах, у тому числі в Україні ми зараз глибоко залучені у проблеми урядування, довкілля і змін клімату і дуже глибоко – у проблему відновлення територій.

«ЛЮДИ ВІДЧУВАЮТЬ: УКРАЇНА – ЦЕ ЇХНЯ ДОМІВКА»

– Я бачив багато країн у кризових станах, якраз перед цим я працював у Сирії. І річ, яку я засвоїв, – досить важко порівнювати країни, тому що ситуація у кожній з них різна. Перше, що мене вразило, коли я приїхав сюди, – українці загалом дуже добре давали раду з конфліктом, що триває у вас на сході країни. Я маю на увазі солідарність, яку ви виявили до внутрішньо переміщених осіб. Мільйони людей були вимушені покинути свої домівки і, звичайно, є певні проблеми, але загалом вони були прийняті дуже добре – людьми, громадами, містами. Їх не селили в окремих таборах, люди приймали їх у гості, тобто вони реінтегрувалися, попри всі труднощі. Країна добре з цим справляється. Адже якби цього не було, переселенці ринули б у Європу. Але вони цього не зробили. Люди залишилися в країні, бо відчувають: Україна – це їхня домівка і Україна може потурбуватися про своїх громадян. Це дуже важливо, хоч ситуація і не бездоганна. Сподіваюсь, ви не забудете, що це дуже добрий знак на майбутнє.


ЗАВДЯКИ БІОПАЛИВУ НА СОЛОМІ ДІТИ ОДНІЄЇ З СЕРЕДНІХ ШКІЛ В УМАНІ ТЕПЕР НАВЧАЮТЬСЯ В ТЕПЛИХ КЛАСАХ

Друга річ, яку я відзначив, – на щастя, конфлікт дуже локалізований. Тобто решта країни, де він не триває, може функціонувати. Звичайно, криза торкається усього, але вона не настільки руйнівна, щоб ви не могли їй зарадити. Це ще одна важлива відмінність від інших країн.

Третє – конфлікт поглибив ті негативні явища, які й до цього були у вас. Україна протягом 20 років після розпаду Радянського Союзу бореться за справжній вихід з нього. Але Радянський Союз ще повсюди – у головах людей, оскільки країна не була готова по-справжньому позбутися його. І це досить складно. Це спричинює корупцію і наявність олігархів, слабку політичну систему – ми не знаємо, чи сьогоднішній прем’єр-міністр буде прем’єр-міністром завтра, децентралізація втілюється дуже складно, у всіх сферах – бідність, промисловість стара і брудна, вона не виглядає привабливо для Європи. Усі ці проблеми поглибились через конфлікт.

Тобто маємо довготривалі проблеми і короткотривалий шок. Країна зараз проходить через дуже складний етап. Але фактом є те, що навіть під час конфлікту Україна є тою Україною, яку ми знаємо. Це надихає. Думаю, багато інших країн у такій ситуації занепали б, але Україна – ні.

«МИ НАДАЛИ ПІДТРИМКУ ДО ПІВТИСЯЧІ МАЛИХ БІЗНЕСІВ»

– Ми дуже пишаємося роботою, яку робимо на сході України і ширше з переселенцями. Я вірю, що навіть такі невеликі ініціативи надають людям шанс. Ми надали підтримку до півтисячі малих бізнесів – це дуже різноманітні справи: і пекарні, і магазини велосипедів, і придбання спеціального обладнання для вагітних у лікарні. Усі ці невеликі речі дуже важливі у символічному плані для країни. Нещодавно ми спілкувалися з групою з 15 малих підприємців і я говорив їм: «У країні несприятливий бізнес-клімат, погана економічна ситуація, але це не завжди означає, що при цьому немає місця для малого бізнесу. Малий бізнес не потребує великої держави для своєї роботи, ідеться не про макроекономічну ситуацію, а про таких людей, як і ви, отже ви можете надати надію своїм громадам».

ВИМУШЕНІ ПЕРЕСЕЛЕНЦІ, ЯКИМ ПРООН ДОПОМОГЛА РОЗПОЧАТИ СВІЙ БІЗНЕС

Крім розвитку підприємництва, ми також готові надавати допомогу в прифронтовій зоні, наприклад лікарням. Історія, яка надихає, – із Слов'янської районної лікарні,  що знаходиться у м. Миколаївка. Цей заклад відіграв важливу роль під час бойових дій, ми спілкувалися з хірургом, який розповів, що за два дні тоді прооперував 69 мирних жителів, котрі постраждали від обстрілів артилерії. Будівля була дуже пошкодженою обстрілами, і ми її відновлюємо. Віримо, що вкрай важливо для жителів Слов’янська, а також і загалом для жителів Донбасу, бачити, що ми рухаємося в правильному напрямку. На жаль, конфлікт не завершений, але якраз зараз дуже важливо, що ми показуємо українцям, що ми рухаємося вперед. Нещодавно я спілкувався з губернаторами двох областей саме про це: їм треба думати про майбутнє, про те, що буде далі, не «застрягати» в ситуації, яка пов’язана з конфліктом.

«РОЗРОБЛЯЄМО З БАНКАМИ КРЕДИТНУ ЛІНІЮ САМЕ НА ЗЕЛЕНІ ТЕХНОЛОГІЇ»

– Енергоефективність – це гарна річ, бо вона платить сама за себе. Якщо ви купуєте енергоефективні вікна, правильно їх встановлюєте, правильно їх зачиняєте щодня, щомісяця ви відчуватимете економію по своєму рахунку за опалення. Я пишаюся роботою, яка була зроблена нами в цьому напрямку, адже дуже багато будівель стали енергоощадними з допомогою ПРООН. Також ми багато років обстоюємо енергоефективне освітлення, і країна просувається в цьому напрямку.


ВИМУШЕНІ ПЕРЕСЕЛЕНЦІ, ЯКИМ ПРООН ДОПОМОГЛА РОЗПОЧАТИ СВІЙ БІЗНЕС

Третя річ, якою я пишаюся, хоч вона ще і не настільки поширена в Україні, – використання біомаси для опалення. Україна має безліч сільськогосподарської продукції. Щороку ви викидаєте стільки ж енергії, скільки потребуєте. Ви можете жити без газу, якщо використовуватимете всі ці відходи. Ми маємо дуже гарні приклади, коли школи, дитячі садочки тощо встановлювали один котел для біомаси і опалювали своєї приміщення протягом всієї зими тільки його енергією. Але ми не займаємося лише тим, що надаємо можливість установити такі котли на певних об’єктах. Зараз розробляємо дуже обнадійливий проект – ми працюємо з банками. Адже ви не можете встановити такий котел лише за свою зарплату, для цього потрібен кредит. Сподіваюсь, до наступного року ви зможете прийти в банк і там отримати такий кредит з повною інформаційною підтримкою. Ми розробляємо з комерційними банками кредитну лінію саме на зелені технології. Мене це дуже надихає, бо так ми зможемо підштовхнути цю технологію. Сподіваюсь, за 4-5 років люди купуватимуть котли на біомасі так, як зараз вони купують газові.

«НА ЗАКУПІВЛІ ПРОТИТУБЕРКУЛЬОЗНИХ ПРЕПАРАТІВ МИ ВЖЕ ЗЕКОНОМИЛИ 1 МЛН ДОЛАРІВ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ»

– Коли ми уклали угоду про закупівлю ліків, то оголосили, що проводитимемо закупівлі за всіма правилами і оприлюднюватимемо всю інформацію. Ми повідомляємо, які договори підписані, з якими компаніями, скільки коштів витрачено, скільки лишилося і на що вони підуть. Днями ми повідомили, що вже зробили всі замовлення на протитуберкульозні препарати. Усього їх 18 типів. І найцікавіше, що 4 з цих 18-ти протягом останніх років узагалі не закуповували, їх тут не було. Зараз завдяки цим конкретним заходам ці 4 типи препаратів також закуплені, як і всі решта. Друга частина доброї новини – на закупівлі цих 18 препаратів ми вже зекономили 1 млн доларів для українців. Це означає, що ми можемо купити більше ліків. Завдяки тому, що ПРООН може закуповувати ліки на глобальному ринку, ми можемо справді знайти найдешевший варіант з найкращою якістю. Третій важливий момент – 4 з цих тендерів виграли українські компанії. Це означає, що Україна має таку фармацевтичну галузь, яка може конкурувати з рештою світу на прозорих і рівних умовах. Я завжди кажу представникам українського фармацевтичного сектору: замісто того, щоб повертатися назад, де зосереджені всі «брудні» практики, рухайтеся вперед: підвищуйте кваліфікацію для міжнародного ринку, щоб експортувати свої ліки для решти Європи. У країни є хороший потенціал.

«ВАМ ПОТРІБНО АГЕНТСТВО НЕ ЛИШЕ З БОРОТЬБИ, А Й ІЗ ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ»

Протягом багатьох років у співпраці з іншими організаціями ми представляємо Україні дуже цікаву й ефективну методологію для боротьби з корупцією. Серед такої наш онлайн-інструмент «Відкритий бюджет», і ми маємо гарні історії, коли контроль громади над витрачанням чиновниками коштів приносив значний результат. Наприклад, нещодавно громадські активісти, яких ми підтримали, зекономили країні 1,7 млн доларів саме завдяки критичному й глибокому аналізу витрат місцевих бюджетів за допомогою цього інструменту та їх співставленню з оголошеними та проведеними тендерами. Тобто це ефективна методологія.


ПРАЦЕВЛАШТОВАНІ ЗАВДЯКИ ПРООН ВИМУШЕНІ ПЕРЕСЕЛЕНЦІ

Україна все ще далека від руху в правильному напрямку. Ми завжди шукаємо нові шляхи і методики, щоб допомогти українцям. Але, щоб побороти корупцію, вам не потрібно просити чиєїсь допомоги. Це українська проблема. Її мають вирішити українці. Ви маєте обрати таких людей у владу, які будуть боротися з корупцією, а якщо не будуть, то вам треба звільнити їх з допомогою парламенту. Як ПРООН ми часто кажемо: так, вам потрібне Антикорупційне бюро, яке притягатиме корупціонерів до відповідальності, але – вам потрібно і Агентство із запобігання корупції (НАЗК). Ми можемо допомогти у багатьох сферах, але передусім українці мають допомогти собі самі. Мають захотіти допомогти собі.

Ольга ХАРЧЕНКО, «День». ФОТО НАДАНО ПРЕДСТАВНИЦТВОМ ПРООН В УКРАЇНІ
Газета: 
Рубрика: