Після серії безадресних звинувачень, що нагадували артилерійську підготовку, «Роспотребнадзор» у середу оприлюднив на своєму сайті інформацію про заборону ввезення українських сирів до РФ. У чорному списку «Прометей» (Чернігівська область), «Пирятинський сирзавод» і «Гадячсир» (Полтавська область), чия продукція буцімто не відповідає вимогам Технічного регламенту на молоко та молочну продукцію за вмістом рослинних жирів. Але просто заборонити, на думку глави «Роспотребнадзора» Геннадія Онищенка, — це мало. Він іще доручив «розглянути можливість кваліфікації відповідних протиправних дій, пов’язаних з введенням споживачів в оману, за статтею 14.7 Кодексу РФ про адміністративні правопорушення (КАП) «Обман споживачів», а також (за наявності підстав) складати протоколи про адміністративне правопорушення за статтями 14.43-14.46 КАП.
Слід сказати, що рішення «Роспотребнадзора» грунтується не на підсумках перевірок зазначених підприємств, а на результатах вибіркових лабораторних досліджень. За яким принципом відбиралися зразки й чи точно це українська продукція? За словами Онищенка, через заборону постраждали виробники, котрі посіли неконструктивну позицію у розв’язанні проблеми якості. Що насправді стоїть за цією фразою?
У будь-якому разі, власники «заборонених» українських підприємств мають усі підстави для протестів. У одному з найбільших виробників молочної продукції в Україні — холдингу «Молочний альянс», якому належить Пирятинський сирзавод, сприйняли заборону Онищенка «із занепокоєнням, нерозумінням і надією, що ця ситуація все-таки зміниться на краще». Керівники холдингу заявили, що вимушені відучора зупинити виробництво сиру на цьому підприємстві й відмовитися від значних обсягів молока, яке купували у фермерів і населення. У заяві, надісланій до ЗМІ, наголошується: «Молочний альянс» іще раз підкреслює, що Пирятинський сирзавод не виробляв, не виробляє й не планує виробляти сирний продукт». «Ми навіть не маємо на підприємстві устаткування, за допомогою якого можна було б вносити рослинні жири до суміші для варіння сиру», — зазначається в повідомленні. Компанія нагадує, що завод перевіряли численні комісії України та Росії, й холдинг готовий пройти повторні перевірки. Він також попросив своїх партнерів у Росії здати зразки продукції на експертизу до незалежних російських лабораторій. «Аналізи підтвердили, що вся продукція відповідає вимогам російського техрегламенту», — наголошується в заяві.
Інша жертва «війни сирів», компанія «Мілкіленд», запросила представників «Роспотребнадзора» найближчим часом проконтролювати виробничий процес на підприємстві й усю його продукцію, що знаходиться на 30-денному дозріванні. Компанія підкреслює, що не використовує рослинних жирів і не випускає сирні продукти ні для продажу в Україні, ні для експорту. На підтвердження «Роспотребнадзору» відіслані протоколи досліджень, проведених «Россельхознадзором», АНО «Союзэкспертиза» при Торговельно-промисловій палаті РФ і Всеросійським науково-дослідним інститутом молочної промисловості.
Вичерпний аналіз наслідків російської заборони на українські сири дав народний депутат України, лідер Української народної партії Юрій Костенко. Він вважає, що «торговельні війни, які розв’язує Росія, — помста за непоступливість України на газових переговорах щодо перегляду кабальних газових угод 2009 року та відмову увійти до складу Митного союзу». За його словами, «недружні кроки Росії сприятимуть лише прискоренню модернізації українських підприємств, їхній переорієнтації на європейські ринки, а також дедалі більшому віддаленню України від структур ЄврАзЕС». У той же час, політик вважає, що «сирна» війна — лише перший «торговельний» удар Кремля по економіці незалежної України, й не виключає, що «попереду — атаки на інші експортні галузі промисловості: металургію, хімічну промисловість, АПК». Костенко наводить як приклад для України Грузію, яка успішно переорієнтовувалася на європейські ринки.