«На парковку на площі Івана Франка, де ми працювали, спеціально приїхав байкер, щоб скористатися послугами нового паркувальника», — розповідає Денис, монітор «Чесної парковки». Проект, ініційований «РПР-Київ» та Антикорупційною радою при столичному міському голові, стартував місяць тому. Нещодавно в Українському кризовому медіацентрі представили його перші результати. Виявляється, чесний паркувальник у Києві є дивовижею.
Суть проекту зводиться до того, що на п’яти комунальних парковках у центрі міста працюють новачки, які отримують пристойну зарплатню, 7 — 10 тисяч гривень. За ними та водіями спостерігають монітори. Також парковки обладнали для безготівкової оплати.
У перший тиждень проекту на парковках працювали... старі робітники. Так, за словами Оксани Величко, менеджерки групи «РПР-Київ», комунальники протестували проти проекту. Ці паркувальники ховалися від журналістів і «робили все, щоб водії не платили». Між іншим, за даними організаторів проекту, близько 40—50% водіїв не сплачують за паркування. Точніше, якісь гроші вони платять, але — особисто паркувальнику, а не місту. Тож надходження від парковок за перший тиждень навіть зменшились на 10%. У наступні три тижні, коли запрацювали нові паркувальники, надходження зросли аж на 200% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Хоча сума ця невелика — 20,5 гривень на день проти 9,8 — 10 гривень.
«Паркувальники по десять років працюють на одному місці. Фактично, це друзі постійних клієнтів. А тим зручно, бо паркувальники притримують для них місця», — констатує Оксана Величко. Крім того, практично всі парковки у центрі зроблені з порушеннями: десь розмітка відсутня, десь знак поставлений неправильно.
На думку активістів, щоб змінити ситуацію глобально, треба ухвалити законопроект №5364, який реформує сферу паркування (6 червня Верховна Рада ухвалила його в першому читанні). Тоді притягати водіїв до відповідальності за порушення правил паркування стане простіше і можна буде автоматизувати паркувальний сервіс. Також ініціатори «Чесної парковки» звернулись до столичного міського голови Віталія Кличка з проханням провести конкурс на посаду керівника КП «Київтранспарксервіс». «Можливо, варто дати зайти на цю посаду кандидатам із бізнесу, — розмірковує Оксана Величко. — А потім разом з міською владою напрацювати спільне бачення того, як реформувати комунальне підприємство».