18 червня 1994 року — п’ять років тому — був Указ
№ 318 Президента «Про невідкладні заходи з дотримання вимог законодавства в сфері торгівлі й посилення боротьби зі спекуляцією», який повинен був якщо не припинити зловживання у торгівлі, то хоча б обмежити їх. Які ж підсумки?
Територіальні органи Держстандарту України — Державні центри із стандартизації, метрології і сертифікації регулярно здійснюють у торгівлі державний метрологічний нагляд. Або, іншими словами, нагляд за застосуванням засобів вимірювальної техніки, а також виконанням вимірювань.
Аналіз результатів метрологічного нагляду свідчить про те, що у сфері торгівлі з моменту виходу Указу не відбувається змін у бік поліпшення торгового обслуговування. Порушення були виявлені на перевірених об’єктах торгівлі: 1994 року — 67%; 1995-го — 61%; 1997-го — 56%; за перше півріччя 1998 року — 70,5%!
Державні інспектори з метрологічного нагляду при виявленні порушень метрологічних норм і правил складають акти, забороняють користування неопломбованими й несправними вагами й гирями, притягують до адміністративної відповідальності посадових осіб. Але з відходом інспекторів продавці, як і п’ять років тому, зривають пломби, регулюють ваги (до мінус 200 грамів на 1 кілограм), підпилюють і висвердлюють гирі — й вакханалія в торгівлі триває.
Осереддя шахрайства в торгівлі — ринки й виносна торгівля. На всіх (100%) перевірених ринках Луганської, Донецької, Миколаївської, Рівненської, Сумської, Чернівецької, Чернігівської, Кримської, Житомирської, Закарпатської, Київської областей було виявлено порушення.
Найзавзятіше «безмір’я» демонструють торговці у місцях відпочинку й курортних містах. Співробітникам Кримського державного центру стандартизації, метрології і сертифікації не вдається усунути грубі порушення в торгівлі.
Поліпшення відзначаються тільки на об’єктах державної торгівлі.
У Києві на 44 ринках організовано пункти прокату ваг і гир; на всіх ринках контрольні ваги є й містяться у доступному для покупця місці. Разом з тим, на 13 ринках із 22 перевірених виявлено порушення метрологічних норм і правил. Було оштрафовано два директори ринків і 11 приватних підприємств. Сума штрафу становила... 765 гривень.
Як бачимо, санкції, що застосовуються органами Держстандарту, дуже малі порівняно з баришами, які приносить обважування та обрахування покупців.
І це при тому, що жертвами обману у переважній більшості випадків стає найбільш знедолена частина суспільства.
Контролюючих органів — безліч, а зрушень на краще — мало. Зусиль одного Держстандарту для подолання хибної практики обману покупців явно недостатньо.
Сьогодні фахівці Держстандарту можливість зміни ситуації на краще бачать в одному: покладанні на директорів ринків розпорядженням райдержадміністрацій особистої відповідальності за недопущення застосування на ринках і закріплених за ними територіях неопломбованих і неправильних гир і ваг.