Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сад чи гіпермаркет?

Влада і громадськість по-різному бачать майбутнє однієї із зелених зон Житомира
27 жовтня, 2011 - 00:00

Минулого понеділка з ініціативи міського голови Житомира Володимира Дебоя з розгляду другого засідання 6-ї сесії міськради був знятий проект рішення про передачу у власність міста частини ботанічного саду Житомирського національного агроекологічного університету. Йдеться про 5,4 гектара землі — прямо скажемо, великий і ласий шматок, від якого нібито добровільно відмовився виш, а нині росте фруктовий сад, який використовують для відпочинку жителі багатоповерхівок, розташованих неподалік. Гостра боротьба навколо нього триває більш ніж півроку — буквально до останніх днів обласна влада і персонально голова облдержадміністрації Сергій Рижук та міський голова Володимир Дебой всіляко лобіювали позитивне вирішення цього питання. Подальший шлях, який передбачався — продаж на аукціоні. Спочатку називався навіть переможець — фірма «Епіцентр», яка об’єднує потужну мережу гіпермаркетів будівельних матеріалів по всій Україні, вказувалась і ціна продажу, яку визначали в сумі 10 млн. грн. Утім, підстави її розрахунку громадськості не пояснили. І, зауважимо, робилося це задовго до прийняття згаданого рішення і наступного проведення торгів, що само по собі свідчить про ставлення місцевих очільників до закону. Натомість широко рекламувались майбутні вигоди — поповнення міського бюджету, мільйонні інвестиції, створення кількох сотень, а той і тисяч робочих місць, здешевлення будматеріалів. А громадськість взяла і не погодилась з роллю статистів. Увесь цей час тривають протести небайдужих житомирян — пікетування, петиції, зібрано п’ять тисяч підписів із вимогою не знищувати фруктовий сад на цій ділянці і не будувати гіпермаркет, причому «підписна» кампанія з успіхом триває. Інтернетом «гуляють» припущення в особистій і вельми сильній зацікавленості губернатора в позитивному вирішенні цього питання. Прокуратура опротестувала одне з попередніх рішень міськради, яким готувався грунт для подальших дій, а після відхилення його збиралася подати позов до суду. Можливо, позиція правоохоронців стала додатковим фактором, що спонукав мера відступити. Мотивуючи зняття цього питання з розгляду, він зазначив, що контролюючі органи зараз проводять відповідні перевірки, і треба дочекатися їхніх висновків.

Після того, як у липні депутати міськради «провалили» прийняття згаданого рішення, деякі з них заявили про тиск з боку влади. Зокрема, директор департаменту мерії, представник «Фронту Змін» Володимир Михалець змушений був піти з посади. Однак, паралельно представники влади «відіграли» назад у заявах щодо майбутнього інвестора — мовляв, виключно про «Епіцентр» ніби не йдеться, хоча дехто з київських журналістів говорить, що навіть фірма-забудовник будівельного гіпермаркету вже визначена.

Проте громадські активісти не складають руки — під час першого засідання VІ сесії, яке відбулося 7 жовтня, під стінами мерії зібралось близько півтори сотні протестуючих. Голова ініціативної групи мешканців прилеглих до згаданого місця будинків Світлана Лябах зібрала підписи під листом до мера. Вимога — до планування в даній зоні зведення нового об’єкта має бути проведене обстеження найбільшої в цьому районі великої 9-поверхівки (це 7 під’їздів, в яких мешкають сотні людей). Збудована 27 років назад на плавунах, вона відразу почала «роз’їжджатися», зверху її стягнули металевими тросами. Але й зараз у кількох під’їздах у стінах є великі тріщини. Якщо поруч розпочнеться масштабне будівництво, та ще й по вулиці поруч буде інтенсивний рух великовантажних машин (поки гіпотетично до нового будівельного супермаркету), то, каже пані Світлана, її жителі можуть залишитися без даху над головою. До того ж буде знищений фруктовий сад, а значить — зелена зона, яка дає кисень району і місту, а ще й можливість відпочинку городянам.

Свої аргументи проти знищення саду висуває міська громадська організація «Я люблю Житомир», яка теж веде активну кампанію спротиву. Її голова Володимир Тітов зазначив «Дню», що це буде злочином перед громадою міста, є підстави говорити, що відбуваються такі дії з порушенням чинних законів. Крім руйнації прилеглих будинків, буде нанесена велика шкода екологічному стану міста — міська влада мала б розбити на цьому місці парк. Бо вже зараз онкодиспансер буквально забитий хворими. Крім того, «Епіцентр» в кращому випадку створить кілька сотень робочих місць, а втрачено буде близько півтори тисячі там, де люди зараз реально працюють. Бо ще загинуть дрібні магазини з продажу будівельних товарів. А Житомир стане не таким комфортним для проживання містом. Та владу це цікавить найменше, бо її очільники тут не живуть. Ми каже, В.Тітов, працюємо з депутатським корпусом, багато з них сприймають наші аргументи, але на них йде тиск.

Водночас депутат міськради, глава фірми «Віндзор» Микола Савенко висловився з цього приводу образно: «Уявіть, що у своїй квартирі ви туалет поставите посеред жилої кімнати. Так і в цьому випадку». Крім того, додав він, необхідно дотримуватися державних будівельних норм, які чітко встановлюють, що і як можна будувати поблизу жилих зон.

Сам міський голова Володимир Дебой вважає (про це він говорив пресі), що громадських активістів використовують опозиційні політичні сили для підвищення свого політичного іміджу перед виборами 2012 року. Згаданий фруктовий садочок, за його словами, немає ніякої цінності, і мова йде про передачу його на конкурсних засадах і впорядкування цієї території з дотриманням усіх вимог законодавства. Але то справа далекого майбутнього, і ще ніхто не визначив, що постане на цьому місці. І нагадав, що генеральним планом міста, затвердженим 2001 року, дана територія призначена під високо- та середньоповерхову забудову, в тому числі й комерційне використання. На запитання «Дня», чи прораховував хтось ефективність майбутнього використання даної території як з точки зору податкових надходжень, так і балансу нових і втрачених від певного проекту, того ж «Епіцентру», робочих місць, мер відповів, що спочатку потрібно знати, що там буде. Але будь-який потужний інвестор зацікавлений швидко побудувати, аби повернути кредити, і легалізувати робочі місця. В.Дебой також висловив упевненість, що 80% зайнятих наразі в цій сфері людей працюють «в тіні», не сплачуючи податків, а головне — не є захищеними в соціальному плані. Тому входження потужного інвестора дає як легалізацію робочих місць, так і реальні надходження до бюджету, Пенсійного та інших соціальних фондів. Щоправда, куди в такому разі підуть люди, які зараз є власниками маленьких крамничок, у тому числі будівельних матеріалів, або працюють в них, утримуючи таким чином себе і свої сім’ї, мер не сказав.

...Зняття цього питання з розгляду сесії В.Тітов назвав невеликою, але все ж перемогою небайдужих житомирян. Люди, за його словами, показали, що діючи разом, можуть захистити свої права, своє майбутнє. Але, як на автора, насторожує той факт, що пропозицію мера разом з іншими дружно підтримали депутати фракції Партії регіонів (її представляє і В.Дебой), які раніше гаряче підтримували протилежне. Невже «відмашка» зі столиці?

Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День», Житомир
Газета: 
Рубрика: