Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

А ще кажуть, що український індивідуалізм — це погано...

25-річна жителька Макіївки судиться з місцевою владою за право на автономію від безгосподарності
30 серпня, 2012 - 00:00

Як важливо буває зустріти людину в Україні, яка сміливо, впевнено, енергійно робить те, що вона вважає за потрібне. І то — в системі, в якій діє право сили, а не сила права. Індивідуалізм — це добре чи погано? Все залежить від ситуації. Якщо окрема людина подає позов на місцеву владу за те, що в її квартирі узимку 12 градусів тепла (при цьому місцева влада не дозволяє їй зробити автономне опалення), індивідуалізм — це добрий знак. Більше того — прецедент. Якщо таким чином сміливість, відчайдушність індивідуаліста, який не хоче, щоб її дитина взимку мерзла, призведе до того, що мешканці будинку разом добиватимуться правди, то це і буде обнадійливий старт для формування громадянського суспільства. Нехай і на локальному рівні — в одній макіївській багатоповерхівці.

— Незабаром зима, невже ми знову будемо мерзнути? Не бачу іншого виходу, як тільки добиватися справедливості через суд. ЖЕК не реагує, міжвідомча комісія, яка надає дозволи, в минулий опалювальний сезон взагалі не працювала, — розповіла «Дню» 25-річна мешканка Макіївки, що на Донеччині, Олена СОМОВА. Вона й подала адміністративний позов на місцеву Міжвідомчу комісію з питань відключення споживачів від сітки централізованого опалення і гарячого водопостачання. Причина — порушення її права щодо відмови від неякісних послуг Макіївської тепломережі.

Олена з родиною — чоловіком та 1,5-річною донечкою — проживають в двокімнатній квартирі на першому поверсі двоповерхового будинку 60-х років. Олена навчається в аспірантурі Донецького державного університету управління. Як розповіла власниця квартири, у ній вони мешкають вже 4 роки. Коли заїхали, замінили радіатори, і в першу зиму було тепло. Наступні зими вже мерзли: ЖЕК замінював стояки в будинку, але це нічого доброго не дало — все одно було холодно.

— Узимку у нас тепло тільки на кухні. Торік узимку в кімнатах було 12—13 градусів. Це підтверджено і в актах перевірки. У нас — маленька дитина, тож ми хочемо самостійно опалювати квартиру, — розповідає Олена.

Спочатку позов Олени Сомової не задовольнив Гірняцький суд Макіївки, а днями їй відмовили й у Донецькому апеляційному адміністративному суді. Тепер Олена разом із юристами з політичної партії «Демократичний Альянс», членом якого вона є, готується подавати позов до Верховного Суду.

У будинку, в якому живе родина Сомових — 20 квартир, 7 з яких уже відрізано від централізованого опалення. За словами позивачки, коли в судах виносять рішення, то посилаються на закон «Про порядок відключення від опалення», що ухвалений 2005 року. У ньому є положення, які вказують на те, що Міжвідомча комісія повинна перевірити, чи відключення від централізованого теплопостачання певної квартири не призведе до технічних збоїв в роботі будинку, і на основі цього винести рішення. Але 2007 року в цей закон внесли поправку, згідно з якою індивідуальне опалення можливо зробити тільки тоді, коли від централізованого теплопостачання відмовляться всі у будинку. Тобто, всі мешканці мають виявити бажання зробити автономне опалення. На ділі в цьому макіївському будинку «відрізатися» не проти всі, але фінансово деякі не «потягнуть»: наприклад, пенсіонерки, які не мають грошей.

— Я б зрозуміла цю мотивацію суддів, якщо в будинку зовсім не було б «відрізаних» квартир. Але якщо в нашому вже такі є, то це якась дискримінація: хтось за стінкою гріється, а я мерзну. 28 серпня був апеляційний суд — мені відмовили. В суді не дивляться на те, що холодно, що порушуються наші права споживачів. Тож коли ми будемо подавати до Верховного Суду, то будемо вказувати на те, що цей закон порушує і права споживачів, і Конституційне право на майно: адже квартира — це моя власність, і мені надають послуги, які не відповідають нормам. На все це судді не дивляться, — ділиться Олена Сомова.

Як повідомили «Дню» в «Демократичному Альянсі», відмова Міжвідомчої комісії і рішення судів порушують низку законів України. У Законі України «Про житлово-комунальні послуги» ч.2, ст.19 вказано, що «відносини між учасниками договору реалізовуються виключно на договірних умовах». У відповідності до Цивільного Кодексу України — ст. 627, — «сторони є вільними в заключенні договору, виборі контрагента і визначенні умов договору.» А в ч.1 ст.907 Цивільного Кодексу йдеться про те, що «договір про надання послуг може бути розірвано, в тому числі шляхом односторонньої відмови від договору. Також у ст. 319 йдеться про те, що «власник володіє, користується, розпоряджається своєю власністю... і має право здійснювати відносно своєї власності будь-які дії, які не суперечать закону». Також юристи апелюють до Постанови Кабміну від 21.07.2005 №630 «Про затвердження правил надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», де в п.24 вказано, що «споживачі можуть відмовитися від отримання послуг централізованого опалення і постачання гарячої води».

В українців є прислів’я: «Готуй сани влітку, а віз...». І ми б раді, але ж... навіть на це, як з’ясувалося, треба мати дозвіл.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: