«День» продовжує відслідковувати ситуацію, яка склалася в Україні після того, як після смерті хлопця з Краматорська у нас припинили масові вакцинації проти кору та краснухи. І з кожним днем все менше фахівців, які розуміються у питанні вакцинації та імунітеті людини, мають бажання йти на контакт із журналістами. Особливо після того, як за перевищення службових повноважень заарештували першого заступника міністра охорони здоров’я Миколу Проданчука і відкрили кримінальну справу. «Ми вважаємо, що пан Проданчук порушив діюче законодавство, коли при відсутності в Україні епідеміологічної захворюваності кором і без проведення державної реєстрації і необхідних відповідних досліджень 3 квітня дав одноразовий дозвіл на ввіз на митну територію України вакцини проти кору і краснухи індійського виробництва в кількості 9 мільйонів доз», — заявив Генеральний прокурор України Олександр Медведько. За заступника міністра заступилися лікарі, але це вже нічого не дало: в понеділок, після зустрічі з Віктором Ющенком з приводу розслідування справи по факту смерті школяра з Краматорська після щеплення від кору і краснухи, яке 28 травня взялася розслідувати Генпрокуратура, справу по перевищенню службових повноважень Миколою Проданчуком об’єднали зі справою щодо смерті краматорського школяра. Висновок напрошується сам по собі — між рядками — але «офіційно» у нас 17-річний Антон Тищенко помер від щеплення.
Тим не менше фахівці ВООЗу та ЮНІСЕФу, які приїхали в Україну як тільки у нас призупинили масову вакцинацію на час розслідування, наполягають на її продовженні, мовляв, «нещеплена» Україна — це потенційна загроза для Європи. Якщо ж послухати вітчизняних лікарів, у яких «своя сорочка ближче до тіла», то вони й самі не можуть дійти згоди: потрібно робити щеплення здоровій людині чи ні. Імовірно, що однозначної відповіді на це запитання взагалі не існує. Натомість виникає багато міфів, страхів та суперечностей: одні експерти стверджують, що майже 85% населення України має імунітет від кору, що щеплення завдає потужного удару по всій імунній системі людини і може спровокувати розвиток інших серйозних захворювань, безпліддя, інші — що воно потрібне й не несе загрози. Критикує імунізацію у своїй книзі «Безжальна імунізація» й ізраїльський лікар-гомеопат Олександр Коток, який стверджує, що «сучасне нав’язливе щеплення від усіх можливих хвороб не дає можливості імунній системі в цілком здорових дітей розвиватися, за що дітям доводиться платити в сьогоденні й майбутньому серйозними хворобами». На жаль, відмовляються давати будь-які коментарі в Національному медичному університеті ім. О. О. Богомольця на кафедрі дитячої імунології. Більше того, відмовляються говорити щось про вакцинацію в Бюро ВООЗ в Україні, посилаючись на відсутність експертів...
Виходить, що нікому прокоментувати розслідування журналіста Сергія Діброва, який встановив, що спонсором масової вакцинації українців є приватний фонд «United Nations Foundation». А його засновником, вважає пан Діброва — американський медіа- магнат Тед Тернер, який прославився боротьбою за скорочення «зайвого населення». Бо, як стверджує його колега і однодумець в цій проблематиці журналіст «Переходу-IV» Ігор Каганець, запропонована Україні індійська вакцина може містити компоненти, які викликають безпліддя. Ще один «камінь» в сторону ВООЗ, яку, власне, й фінансує Тед Тернер — що її підтримують кілька потужних фармацевтичних корпорацій. Тобто висновок напрошується сам... Якщо немає однозначної думки серед фахівців, то що говорити про пересічних людей, які хочуть бути здоровими і бачити такими своїх дітей? Справу спробували прояснити фахівці, при цьому кожен висловлювався досить обережно...
Алла ВОЛОХА , головний дитячий імунолог Головного управління охорони здоров’я та медичного забезпечення населення м. Києва:
— Останній спалах кору в Україні був у 2005 році, тоді було зареєстровано 46 тисяч випадків захворювань на кір, 5 осіб померло. Оскільки спалах кору відбувається через кожні п’ять років, тобто наступного слід очікувати у 2010 році, не виключено, що велика частина населення України знову перехворіє на кір через відсутність імунітету проти хвороби. Через це нині проводять загальну імунізацію українського населення. Зазвичай вона проводиться не під час епідемії, а в міжепідемічний період, яким і є 2008 рік. Цьогорічна вакцинація молодого населення мала досить серйозні обґрунтування. Наразі вона призупинена, і чи буде відновлена взагалі — вирішить Міністерство охорони здоров’я та інші причетні до цього установи. Але точно відомо одне, вакцинація проти кору — потрібна.
Не треба вірити тому, що вакцини послаблюють імунітет і викликають інші захворювання. Приміром, при вакцинації проти кору та краснухи в організм людини вводяться збудники цих хвороб (наразі для імунізації використовують як моновакцини — окремо проти кору і краснухи, так і комбіновані — одночасно проти двох хвороб). Вони надзвичайно ослаблені і потрібні для того, щоб виробляти імунні, тобто захисні, відповіді на проникнення в організм інфекцій. Вакцинація проводиться з того розрахунку, щоб не викликати негативних впливів на імунну систему. Просто стимулюється вироблення антитіл проти збудників інфекційних хвороб, але ніякого серйозного впливу на імунну систему вакцинація не дає. Основне її завдання — уберегти людину від смертельно небезпечних хвороб. А стверджувати, що вакцина проти кору викликає безпліддя чи інші хвороби, немає підстав: в Україні не було зафіксовано жодного такого випадку. Щоб ліквідувати захворювання на кір, Україна підписала Конвенцію зi Всесвітньою організацією охорони здоров’я про ліквідацію кору, цей документ підписало багато інших країн і більшість із них давно викорінили цю хворобу: у Білорусі, Молдові та інших країнах Східної Європи була проведена масова імунізація. В Україні ж загроза кору існує, і наша держава вважається основним джерелом хвороби у Європі.
Федір ЛАПІЙ , асистент кафедри інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії МОЗ України:
— Нині в Україні склалася парадоксальна ситуація з безліччю проблем, одна з них — пов’язана з вакцинацією. Відразу хочу зауважити, що не існує ніяких даних про те, що вакцина послаблює імунітет та призводить до інших хвороб. Це все ніким не обґрунтовані дані, які тільки підривають авторитет учених. Ті, хто поширює подібну інформацію, просто не володіють ситуацією, не мають міжнародного визнання. Багато чуток існує з приводу того, що нібито ВООЗ співпрацює з фармацевтичними фірмами задля того, щоб збільшувати ринок споживання медикаментів. Усе це безпідставна інформація, так само як і те, що вакцина проти кору потрапила в Україну через те, що фахівці помилися її кінцевим місцем призначення, мовляв, переплутали з Угандою. Це ще один міф, яких нині існує десятки, зокрема, навколо проблеми вакцинації в Україні. Прекрасно знаючи працівників Бюро ВООЗ в Україні, запевняю, що переплутати Україну з Угандою тут аж ніяк не могли, також у Бюро не ставлять за мету зробити Україну безплідною нацією, а у вакцинації населення України не вбачають ніяких корисливих мотивів. Як відомо, наразі вакцинація в Україні призупинена, а фахівці з’ясовують істинну причину смерті молодого юнака з Донецька, якому зробили щеплення проти кору. Поки що немає підстав говорити, що хлопець загинув саме через вакцину. Але з іншого боку, коли настає смерть дитини у післявакцинальний період, вакцинація в державі призупиняється взагалі. Так було завжди, щоб мати час для розслідування ситуації. Тому нині виникає двояка ситуація — юнак загинув не через щеплення, але вакцинація населення призупинена. Наразі справу про смерть юнака розглядають у Генеральній прокуратурі, до її розгляду збираються залучити міжнародних експертів, фахівців ВООЗ, щоб не було недостовірної інформації про її корисливі цілі.
Переглянувши історії хвороб тих дітей, які були госпіталізовані після вакцинації, фахівці експертної комісії визнали, що їхній стан здоров’я нині нормальний. А їхня госпіталізація — це перестраховка, необхідна для роботи лікарів, аби вони могли вчасно виявити та не допустити нещасних випадків.
Євген ТОВСТУХА , лікар-фітотерапевт, завідувач кафедри фітотерапії Київського медичного інституту Української асоціації народної медицини:
— Вакцинація в історії людства має давню історію, адже з’явилася ще в часи перших щеплень проти віспи, дифтерії, сухот, туберкульозу, чуми та холери. Це цілий розділ профілактичної медицини. Чи приніс він людству якесь полегшення чи порятунок? Звісно, що так, особливо при лікуванні правця, але разом з тим кожне профілактичне щеплення проти певних інфекційних недуг повинно робитися із врахуванням стану людини (фізичного, психічного), а також особливостей самої вакцини, яка використовується для щеплення: зберігання її в певних умовах, порушення при введенні, що так чи інакше має значення для організму людини. Нинішня ситуація з профілактичними щепленнями проти кору та краснухи підлягає глибокому вивченню, адже смерть дитини та ускладнення, викликані вакциною, повинні мати логічне та обґрунтоване пояснення.
Позитивний бік профілактичних щеплень — величезний, адже йдеться про порятунок людства, але в кожному окремому випадку — це індивідуальна справа. Можна обійтися і без вакцини, але імовірність того, що за все життя людина не підхопить вірусних захворювань, наприклад, вірусу кору, дуже низька. Якщо людина хворіє на кір у дитячому віці, то отримує природний імунітет проти нього на все життя. Але без ускладнень не обходиться і тут: людина може втратити слух, зір і навіть померти. Вакцина тим і відрізняється від справжньої хвороби, що викликає протест організму і виробляє імунітет, тобто несприйнятливість організмом тієї чи іншої інфекції протягом усього життя. Безперечним є той факт, що вакцина не викликає інших хвороб, але ускладнення все-таки бувають: анафілактичний шок, алергія, вплив на печінку, підшлункову залозу тощо.