У кіровоградських обласних Художньому та Краєзнавчому музеях закінчились реставраційні роботи близько 100 унікальних художніх творів. Серед них справжніми перлинами є картина Павла Свєдомського «Юродивий» та козацька ікона ХVIII століття «Покров. Свята Параскева», які днями будуть презентована шанувальникам вітчизняного малярства.
Про картину Павла Свєдомського (1849 — 1904 рр.) «Юродивий» роками ходили легенди, але через її жахливий стан, крім музейних працівників, її нікому не показували. Художник написав її у 1883 році в Римі, хоча сюжет взяв з юродивого, коли перебував у себе в маєтку в Пермській губернії. Мистецтвознавці, які мали можливість порівняти образи юродивих, створені Пєровим, Суріковим та Свєдомським, відзначають, що «Юродивий» Свєдомського є кращим в тогочасному російському живописі. Автор привіз роботу до Києва для виставки в Біржевій залі і хотів запропонувати придбати її для своєї колекції відомому українському меценату, цукрозаводчику М.I.Терещенку. Але той вже мав «Юродивого» Василя Пєрова, і тому художник подарував картину київському мистецтвознавцю Адріану Прахову. В 1967 році онука Прахова Олена Миколаївна Мазюк передала «Юродивого» Кіровоградському краєзнавчому музею.
Картина вже тоді мала занедбаний стан і тому жодного разу не була виставлена. Надалі її стан погіршився через несприятливі умови зберігання, перепади вологості й температури. Картина була без підрамника, з численними проривами полотна, потертостями, втратами грунту та фарбового шару, на лицьовому і зворотному боці була покрита осетровим клеєм. Згодом її було передано до Обласного художнього музею, де й відбулася реставрація.
Ще один відреставрований шедевр — козацька ікона ХVIII століття «Покров. Свята Параскева». Для реставрації не випадково було обрано саме її — коли розпочалося відновлення, їй виповнилося 250 років. До речі, до фондів Кіровоградського обласного краєзнавчого музею вона потрапила із зібрання відомого місцевого колекціонера Олександра Iльїна. Її унікальність полягає в тому, що на одній дошці написано два сюжети — Покрова Пресвятої Богородиці та образ Святої Параскеви. На зворотному боці є напис: «Икона сия возобновлена братьями и сестрами села Петра- Острова сь отцом Василем 1895 г., август I.Д.». Залишки тексту з датою «1752 р» на лицевому боцi ікони дають можливість датувати її створення.
Шедеври були врятовані завдяки тому, що фінансування реставраційних робіт обласна державна адміністрація включила до Програми соціально-економічного розвитку області на 2002 рік та Програми розвитку музейної справи в області на період до 2005 року (на реставрацію картини Свєдомського було виділено 30 тис., козацької ікони — 4 тис. гривень). До Кіровограда були запрошені реставратори I категорії iз Національного науково-дослідного реставраційного центру України Тетяна Бичко та Анатолій Безкровний, які відродили унікальні живописні твори. Крім того, було також відреставровано: плащаницю кінця ХIХ ст., Єлисаветградську грамоту 1743 р., Жалувану грамоту з червоною сургучевою печаткою царя Федора Олексійовича ХVII ст.,одяг Софії Віталіївни Тобілевич ХIХ ст., військовий одяг ХVIII ст., зброю ХVIII — ХХ ст., порцеляну ХIХ ст.тощо.