Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Смажимо, варимо, розбавляємо

Як правильно приготувати каву
6 липня, 2006 - 00:00
ПАНТОМІМА «ДУША КАВИ» У ВИКОНАННІ АРТИСТІВ ОРИГІНАЛЬНОГО ЖАНРУ

Кава в Україні — напій більш ніж популярний, можна навіть сказати — стиль життя, а не просто напій. Однак стиль для кожного свій. Вважається, що всіх любителів кави можна розділити на чотири групи: гурмани, цінителі процесу приготування, залежні від кофеїну та споживачі за компанію. Перші не визнають нічого, крім кави в зернах найкращих сортів, другі — завсідники кав'ярень, треті не можуть жити без кофеїну, а четвертих кавоманами не назвеш — вони просто долучаються до інших. Культура приготування та пиття стародавнього напою в нас відповідна: тільки невелика частина споживачів поважає традиції. Керамічні чашки успішно замінюють пластиковою тарою, невисока якість споживаної кави дедалі частіше компенсується кількістю (для нас 3—5 чашок на день — норма). Днями в Театрі кави «Каффа» виправили цю прикру помилку — там відбулося справжнє кавове свято...

Одягши карнавальну уніформу, присутні відчули певне єднання зі світом приготування справжньої кави. Пройшовши перше «хрещення», ми вирушили на підкорення великого агрегату із загадковою назвою «ростер». Якщо перекладати безграмотно, але буквально, цю машину можна назвати «підсмажувачем зерен». Наочна демонстрація технічного прогресу в дії відбулася за всіма канонами хорошого кіно: жінка в костюмі в африканському стилі засипала в агрегат великі кавові зерна з плетеного кошика. Легка напівтемрява залу й швидко поширюваний аромат перенесли нас із Києва в далеку Африку, і все подальше відбувалося в стані, який можна було б назвати почуттям п'янкої бадьорості. Отже, для правильного обсмажування зерна повинні постійно знаходитись в русі. Через отвір у стінці ростера майстер із допомогою траера (довгого вузького совка) робить проби зерен кожні кілька секунд. Загалом обсмажування можна розділити на кілька етапів. Перша обробка — 7—8 хвилин, але напій після неї кислий. 9— 11 хвилин (обсмажування Full City) — в цьому випадку вуглекислий газ, що утворюється всередині зерен, «виносить» ароматичні олії, в результаті кава виходить дуже слабкою. 12-13 хвилин — губиться кислий смак, кава стає схожою за консистенцією на гарячий шоколад. Якщо за такого обсмажування використовувати якісну арабіку, то виходить напій із насиченим смаком. Однак важливо не переборщити, інакше кава взагалі втратить будь-які смакові якості.

Але хоч як крути, мало хто може дозволити собі придбати професійну машину для приготування кави, тому ростери серед народу успішно замінюють сковородою. Утім, у наш час можна придбати як уже обсмажені, так і перемолоті зерна кави. Важливо знати, що для домашнього приготування найбільш вдалою вважається «сировина» дуже дрібного помелу. У такому випадку аромат і смакові якості легше проникають у воду, що значно підвищує смак напою. Якщо ж ви споживач натуральної кави і для приготування використовуєте турку, варто звернути увагу на матеріал, із якого вона виготовлена — найкраще, якщо це буде мідь. Останнє, на що варто звернути увагу, це — зовнішній вигляд. Найякіснішим способом збереження кави є металева вакуумна упаковка. У цьому випадку з неї відкачується повітря, потім її наповнюють інертним газом і герметизують.

Наприкінці заходу всі отримали в подарунок рецепти для приготування різних видів напою вдома. Ось, на наш погляд, найцікавіші з них.

«Кава по-віденськи». У чорну каву, розлиту в чашки, обережно викладають гіркою ложку вершків, збитих із цукровою пудрою та ваніллю. Зверху напій посипають подрібненим шоколадом.

«Зимова кава». Готують міцну гарячу каву. У келиху змішують один яєчний жовток із медом. У цю суміш вливають чашку гарячої кави.

Смачного!

Ксенія ЮРКЕВИЧ
Газета: 
Рубрика: